خانه > گزارش تحلیلی > بورس ارز دست دلالان را کوتاه می‌کند

بورس ارز دست دلالان را کوتاه می‌کند

در جلسه اخیر شورای‌عالی بورس که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس برگزار شد، کلیات راه‌اندازی بورس ارز به تصویب رسید.

در این جلسه بعد از بررسی‌های فراوان و ارائه پیشنهادهایی از سوی سازمان بورس و بانک مرکزی، درنهایت شورای‌عالی بورس با کلیات راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در بازار سرمایه موافقت کرد. درحال‌حاضر زیرساخت‌های راه‌اندازی این بازار و پوشش نوسان‌های نرخ ارز از سوی سازمان بورس ارائه شده، اما قرار است به دلیل حساسیت نرخ ارز در کشور، شورای‌عالی بورس با هماهنگی بیشتر بانک مرکزی شرایط مورد نیاز آن را فراهم کند.
کارشناسان معتقدند با توجه به برداشته‌شدن تحریم‌های بین‌المللی اکنون بهترین زمان برای راه‌اندازی بورس ارز است و این بورس می‌تواند مزایای بسیاری برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور به ارمغان بیاورد.

ساماندهی مناسب
در این‌باره یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است، بورس ارز می‌تواند موجب ساماندهی این بخش شود. زیرا با راه‌اندازی این بورس، ساختارهای این بخش از اقتصاد تحت تاثیر قوانین و مقررات مدونی قرار می‌گیرد و به این ترتیب مشکلات یا تخلف‌های ناشی از دستکاری در بازار کاهش خواهد یافت.
سیدحمید میرمعینی در گفت‌وگو با صمت راه‌اندازی بورس ارز را محلی برای کارشناسی و تحلیل‌های بیشتر دانست و اظهار کرد: بورس ارز موجب شفافیت در این بازار خواهد شد و همچنین شرایطی را فراهم می‌کند تا ارز بی‌واسطه یا حداقل کم‌واسطه به‌دست مصرف‌کنندگان برسد.
وی با اشاره به اینکه نرخ ارز به‌وسیله کارشناسان و فعالان این بخش و براساس مولفه‌ها و شاخص‌های مختلف اقتصادی در بورس تعیین خواهد شد، اظهار کرد: از آنجایی که نرخ ارز تحت‌تاثیر فضای روانی تغییراتی دارد، بورس ارز باعث می‌شود بازار کمتر تحت تاثیر دستکاری‌ها قرار بگیرد و با برقراری ثبات در این بازار، راحت‌تر بتوان برای آتی ارز نیز تصمیم‌گیری کرد. میرمعینی در پاسخ به این سوال که آیا راه‌اندازی بورس ارز در زمان فعلی مناسب است، گفت: با توجه به آنکه تحریم‌های بین‌المللی در حال برداشته شدن است، بنابراین بهترین زمان برای راه‌اندازی این بورس قلمداد می‌شود زیرا تاکنون به دلیل محدودیت‌های مبادلات ارزی که تحت تاثیر تحریم‌های اقتصادی و بانکی به وجود آمده بود، امکان عرضه و تقاضای آزادانه و راحت در بورس ارز فراهم نبود.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...