خانه > اخبار ویژه > تاثیرات ال‌نینو بر اقتصاد انرژی

تاثیرات ال‌نینو بر اقتصاد انرژی

بیشترین تاثیر اقتصادی ال‌نینو در ایران، متاثر از مسأله انرژی خواهد بود. تاثیرات ال‌نینو در حوزه اقتصاد انرژی در دو بخش بیشتر دیده خواهند شد. ما با سرمای سختی روبه‌رو هستیم و در این سخت‌بودن سرما ممکن است انتقال انرژی دستخوش مشکلاتی شود و باید پیش‌بینی‌هایی برای سوخت نیروگاه‌ها صورت بگیرد که بتواند جایگزین‌های مناسبی داشته باشد. مسأله دومی که باید با نزدیک شدن ال‌نینو به آن توجه کنیم، انتقال انرژی به مراکز تولید و کارخانجات است که ممکن است با توجه به سرمای سخت در برخی از نقاط دچار مشکلاتی شود که اینها باید مدیریت شود. عمده مشکلات در بخش انتقال انرژی خود را نشان می‌دهد. نکته بعدی بحث جابه‌جایی کالا و استفاده از بزرگراه‌ها، جاده‌ها و ریل‌ها است. در سرمای سخت دستخوش کاهش تردد می‌شویم و اگر ماده اولیه به مراکز تولید نرسد یا کالا به سمت مراکز توزیع حرکت نکند در آن مقطعی که این اتفاق می‌افتد، دسترسی سخت خواهد شد که نیازمند پیش‌بینی هستیم تا کمتر شاهد این اتفاق‌ها باشیم.

بالارفتن قیمت انرژی در دنیا برای ما که تولید‌کننده هستیم، شاید منافعی داشته باشد. اما امکان دسترسی اکثر نیروگاه‌های ما که با گاز کار می‌کنند، سخت می‌شود. با توجه به این پیش‌بینی‌ها، نیروگاه‌ها باید با سوخت مایع خودشان را تجهیز کنند که تولید انرژی در نیروگاه‌ها یا در واحدهای تولیدی با مشکل مواجه نشود. به‌نظر نمی‌رسد که ال‌نینو که شاید در بازه یک ماهه‌ای ما را تحت‌تاثیر قرار دهد، تنش‌های بزرگی در سطح اقتصاد کلان دنیا به جا بگذارد و به‌نظر می‌رسد که این اتفاقات منطقه‌ای خواهد بود. باید دید در هر منطقه چه تنشی به وجود می‌آورد و بعد از آن درباره اقتصاد کلان دنیا می‌توانیم صحبت کنیم.

در حال حاضر پدیده ال‌نینو در مالزی و اندونزی تقریبا شروع شده و کاهش بارندگی‌ها را شاهد هستیم. پیش‌بینی‌ها می‌گویند کاهش بارندگی در آن مناطق کشاورزی و تولیدکننده روغن پالم، از طرفی باعث آتش‌سوزی در جنگل‌ها می‌شود و از طرفی تولید پالم را کاهش می‌دهد و باعث افزایش قیمت می‌شود.

همچنین ببینید

برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی

 برنامه جامع مدیریت بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و انرژی به شرح زیر است.