خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > بین الملل > تصمیمات اقتصادی از اتاق‌های بازرگانی نشأت بگیرد

تصمیمات اقتصادی از اتاق‌های بازرگانی نشأت بگیرد

نخستین نشست دبیران اجرایی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در دوره هشتم اتاق بازرگانی ایران با حضور رییس پارلمان بخش خصوصی برگزار شد. در این نشست بر نقش و جایگاه اتاق‌ها در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور تاکید و از کارت جدید عضویت بازرگانی نیز رونمایی شد.

محسن جلال‌پور، رییس پارلمان بخش خصوصی کشور در نخستین جلسه‌ای که با حضور دبیران اجرایی اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور و معاونان اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، روزهای پیش‌رو را خاص و ویژه برشمرد و از تغییر رویکردها در کشور سخن گفت. وی اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایران برای حضور پررنگ در عرصه اقتصاد به جلب اعتماد حاکمیت و ملت نسبت به خود نیاز دارد.
جلال‌پور تشریح کرد: دوران سخت تحریم را پشت‌سر گذاشته‌ایم و امروز امکان تعامل با جهان فراهم شده و بدین ترتیب باید بتوانیم از فرصت ایجاد شده برای جبران آنچه در ۸۰ سال گذشته به دلیل وابستگی صرف اقتصاد به درآمدهای نفتی، به وجود آمده، بهره ببریم. رییس اتاق بازرگانی ایران، تغییر در فضای اقتصادی کشور را اجتناب‌ناپذیر ارزیابی کرد و گفت: در شرایط موجود دیگر امکان ادامه مسیر براساس آنچه که در گذشته شاهد آن بودیم فراهم نیست و باید برای پرداخت بدهی‌های دولت به بخش خصوصی و بانک‌ها از یک طرف و اتمام پروژه‌های نیمه تمام از سوی دیگر، اقتصاد متکی بر مردم و بخش خصوصی را دنبال کنیم. وی به مشکلات موجود در اقتصاد در سال‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: اگر امروز شاهد بازشدن این زخم کهنه در اقتصاد کشور هستیم به دلیل سوءمدیریت‌ها و چالش‌های ناشی از تحریم‌هاست. مشکلات امروز اقتصاد به سال‌های دور و ۸۰ سال اقتصاد دولتی، وجود شرکت‌های بزرگ شبه‌دولتی، حجم بالای بودجه‌های جاری با کمترین میزان کارآیی و بهره‌وری در کنار هدررفت انرژی مربوط می‌شود.
جلال‌پور، ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را پاسخی به معضلات اقتصادی عنوان کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب اساس حل این مشکلات را پایان بخشی به اقتصاد دولتی و اعتباربخشی به ملت و بخش خصوصی می‌داند، به همین ترتیب شاهد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم. رییس پارلمان بخش خصوصی، امروز را زمان تغییر دانست و ادامه داد: باید در این وضعیت به جایی برسیم که تصمیمات اقتصادی از اتاق‌های بازرگانی نشأت بگیرد که لازمه نخست آن ارتقای جایگاه اتاق و بالا رفتن سطح اعتماد حاکمیت و ملت به پارلمان بخش خصوصی است.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...