خانه > اخبار > حذف عوارض صادراتی کنسانتره سنگ‌آهن

حذف عوارض صادراتی کنسانتره سنگ‌آهن

بحران شکل گرفته در حوزه سنگ‌آهن باعث شد تا برخی معادن تعطیل و برخی دیگر تا مرز تعطیلی پیش روند، به همین دلیل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در ابتدای امسال نامه‌ای سرگشاده به وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشته و پیشنهاداتی را برای حل مشکلات این بخش ارائه دادند.

یکی از این موضوعات حذف عوارض صادراتی سنگ‌آهن کنسانتره بود. زیرا با توجه به مازاد موجود در حوزه کنسانتره دولت می‌تواند با حذف این عوارض فعالان سنگ‌آهنی را به صادرات تشویق کرده تا ارزش افزوده در این حوزه ایجاد شود. شورای اقتصاد نیز با این موضوع موافقت کرد و این پیشنهاد سنگ‌آهنی به مرحله اجرا رسید تا شاید بخشی از مشکلات آنها حل شود. البته به گفته فعالان این بخش نباید نسبت به آینده سنگ‌آهن ناامید بود زیرا در ۲ سال آینده وضعیت معادن و فعالان حوزه سنگ‌آهن با وجود طرح‌ها و اهداف در نظر گرفته شده دستخوش تغییر خواهد شد.
موافقت شورای اقتصاد با حذف عوارض
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، این شورا پس از بحث و بررسی درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت، به حذف عوارض صدور سنگ‌آهن کنسانتره رای داد.این اقدام به دنبال شرایط دشوار شرکت‌های تولیدکننده کنسانتره سنگ‌آهن و درخواست وزیر صنعت معدن و تجارت به نتیجه رسید. بر اساس نامه محمدرضا نعمت‌زاده به شورای اقتصاد که با قید فوریت به دفتر معاون اول رییس‌جمهوری ارسال شده بود هم اینک از ۳۱ میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ‌آهن، تنها ۲۳ میلیون تن در داخل کشور به مصرف کارخانه‌های فولادسازی می‌رسد و تولیدکنندگان سنگ‌آهن با مازاد ۸ میلیون تنی این ماده معدنی مواجه هستند.وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهان کاهش عوارض صادرات سنگ‌آهن کنسانتره از ۱۵درصد به ۵درصد شده بود و شورایاقتصاد با استناد به تبصره «۳» بند ب ماده «۱۰۴» قانون برنامه پنجم توسعه برای حمایت از صادرات، رای به حذف این عوارض داد.اعمال عوارض روی صادرات کنسانتره سنگ‌آهن، در زمان رشد نرخ‌های جهانی سنگ‌آهن از سوی دولت، اتخاذ شد که هدف آن کنترل صدور این ماده معدنی و همچنین فرآوری و رشد ارزش‌افزوده در داخل کشور بود. این درحالی است که از سال گذشته کاهش مصرف جهانی این ماده معدنی سبب افت قیمت‌های سنگ‌آهن شد که این امر شرایط دشواری را برای تولیدکنندگان سنگ‌آهن در داخل کشور رقم زد. چنین پدیده‌ای در نهایت سبب بازنگری وزارت صنعت، معدن و تجارت و دولت در آن تصمیم و لغو بخشنامه عوارض صدور سنگ‌آهن شد.
نسبت به آینده سنگ‌آهن خوش‌بین باشیم
قدیر قیافه، رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن در گفت‌وگو با صمت درباره حذف عوارض صادراتی سنگ‌آهن کنسانتره اظهار کرد: انجمن سنگ‌آهن در ابتدای امسال نامه‌ای سرگشاده به وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشت. در این نامه درخواست‌ها و پیشنهاداتی از سوی انجمن مطرح شد، که یکی از آنها حذف عوارض صادراتی سنگ‌آهن کنسانتره بود. در واقع ما در این نامه پیشنهادات کارشناسی خود را به وزارتخانه ارسال کردیم و خوشحالیم که وزارتخانه، شورای‌عالی معادن و دولت با توجه به رسالتی که دارند و با توجه به قانون بهبود وضعیت کسب و کار به پیشنهادات انجمن عمل می‌کنند. توجه دولت و مسئولان به نظرات بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی جای تقدیر و تشکر دارد. وی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن پیشنهاداتی را در قالب پیشنهادات ۷گانه به دولت ارائه داد که خوشبختانه ۳ پیشنهاد تا به امروز عملیاتی شده است. یکی از این پیشنهادات حذف حقوق دولتی برای معادن و به‌ویژه معادن سنگ‌آهن برای امسال بود که دوستان ما در بخش دولتی آن را پذیرفتند اما تنها با یک سوم تا یک ششم کاهش حقوق دولتی مواد معدنی برای امسال موافقت کردند. البته این تعدیل بسیار تاثیرگذار بود.به گفته قدیر قیافه، پیشنهاد دیگر انجمن سنگ‌آهن بحث استمهال حقوق دولتی و بدهی‌های معدنی بود. اما مسئولان معدنی در وزارتخانه اعلام کردند این موضوع استمهال نبوده و اقساط محسوب می‌شود.

همچنین ببینید

حمل بار معدنی با ریل به 10 میلیون تن افزایش می یابد

مدیرکل بازرگانی و بازاریابی داخلی راه آهن گفت: با اتصال شبکه ریلی به مراکز عمده ...