خانه > اخبار ویژه > خارجی‌ها می‌آیند که بمانند اگر…

خارجی‌ها می‌آیند که بمانند اگر…

ایران در انتظار است؛ اما همین انتظار جنسی شیرین دارد که نویدبخش روزهای روشن و پررونق آینده است. کشور چهار فصل جهان همچنان میزبان هیات‌های مختلفی از چهار گوشه جهان است. از همین آسیا گرفته تا اروپایی که سال‌ها منتظر این روزها بود تا بار دیگر جای پای خود را در ایران حک کند.

در این میان برخی می‌گویند نباید به این رفت‌وآمدها دل بست چراکه همه چیز در حد حرف است. اما هستند برخی دیگر که معتقدند، همین که نگاه غرب و دیگر کشورهای خارجی به ایران تغییر کرده و ارزیابی مثبتی از آن دارند، خودش مهم‌ترین و بهترین پیام برای اقتصاد است. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر تغییر نگاه دیگر کشورها نسبت به ایران، اظهار کرد: بدون استثنا همه هیات‌های خارجی که به ایران می‌آیند می‌گویند تصور ما از ایران چیز دیگری بود و با سفر به ایران تصور مثبتی پیدا کردیم. پدرام سلطانی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: اگر حداقل تاثیر رفت و آمدهای هیات‌ها این باشد که بتوانیم این کلیشه منفی که نسبت به ایران در رسانه‌های خارجی ایجاد شده بود را تغییر دهیم و اعضای هیات‌ها به پیغام‌بران تفاوت وضعیت ایران نسبت به آن چیزی که آنجا گفته می‌شد و می‌شود تبدیل شوند، بسیار مثبت و ارزنده است. وی با تاکید براینکه خارجی‌ها مشتاق همکاری مشترک و حضور در بازار ایران هستند، ادامه داد: بالاخره ایران کشوری بود که در سال‌های گذشته دیدگاه منفی علیه آن وجود داشت که برخی از موارد هم درست بود. آن بخشی که درست بود را توانستیم اصلاح کنیم و دلیلی شد بر اینکه بخشی که نادرست بود هم به‌طور عملی نادرست‌تر قلمداد شود. سلطانی با اشاره به اینکه زیرساخت نرم و سخت داریم، گفت: هیات‌هایی که به ایران سفر می‌کنند به طور قطع این موضوع را تایید می‌کنند که زیرساخت‌های سخت مانند انرژی آب، برق، شبکه ارتباطی جاده‌ها، تلفن، سد، اینترنت و… ، در ایران از وضعیت خوبی برخوردار است. وی افزود: زیرساخت نرم نیز شامل قوانین و مقررات، سیستم بهداشتی و آموزشی است که باید تمرکز جدی و اساسی‌تری نسبت به آن داشته باشیم. چون زیرساخت‌های سخت قابل قبول‌تر از زیرساخت‌های نرم است. به گفته نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران، ثروت کشور در سال‌های گذشته انحرافی را به سمت توسعه زیرساخت سخت داشته است که البته غفلتی نسبت به بخش زیرساخت‌های نرم داشتیم. سلطانی گفت: درحال‌حاضر باز شدن فضای بین‌المللی این ضعف‌ها را آشکار می‌کند و این کوه یخ از آب بیرون می‌زند و مشخص می‌شود چه ضعف‌هایی داریم که باید اصلاح شود و به آن بپردازیم. در این میان، استفاده از تجربه جهانی باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

دلایل کاهش تجارت خارجی
وی با اشاره به آمار تجارت خارجی کشور در ۷ ماه نخست امسال، اظهار کرد: در راس دلایل کاهش تجارت، قیمت محصولات پتروشیمی، نفتی، گازی و معدنی است که در سبد کالای صادراتی بیشترین حجم را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین بخشی از واردات که از این جنس کالاها بوده‌اند نیز کاهش قیمت داشته‌اند. سلطانی ادامه داد: از سویی دیگر، ارز مبادله‌ای برای بسیاری از کالاها حذف شده و به شکل عملی واردات بیش از مورد نیاز تا حدی تعدیل شده است. بخشی از کالاها هم برای این به کشور وارد می‌شد که به کشورهای همسایه برود و درواقع برخی از این ارز مبادلاتی به عنوان یارانه‌ای که در اختیار واردات بود استفاده می‌کردند. نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران دلیل دیگر کاهش تجارت خارجی را رکود اقتصادی در کشور دانست و گفت: توقف در سرمایه‌گذاری‌ها و حجم تولید باعث شده که هزینه تولید افزایش یابد که صادرات نیز با این هزینه‌ها به صرفه نیست و انگیزه‌ای برای صادرکننده نمی‌ماند. به گفته وی، سال آینده به‌طور قطع شرایط بهتر از امسال خواهد بود، البته به شرط اجرای توافقات که ۲۸ آذر امسال نخستین موعد آن است اما می‌تواند با تاخیر مواجه شود.

همچنین ببینید

ثبات؛ مهمترین دستاورد اقتصادی دولت

مهم‌ ترین دستاورد و نقطه قوت دولت در عرصه اقتصادی به باور کارشناسان، ثبات و ...