خانه > گزارش تحلیلی > خودرو در سراشیبی قیمت و تقاضا

خودرو در سراشیبی قیمت و تقاضا

این روزها صنعت خودرو تاثیر پذیرترین بخش صنعت کشور از اجرای برجام است، صنعتی که بیشترین تاثیر را بر رشد اقتصادی کشور به دوش می‌کشد اما با این حال از اردیبهشت امسال این صنعت و بازار آن با چالش جدی مواجه شد.

حال در شرایط فعلی انتظار می‌رفت که با اجرای برجام استقبالی ناشی از کاهش قیمت خودروها در بازار به وجود آید. اما فعالان این حوزه معتقدند که جامعه به امید کاهش چشمگیر قیمت‎ها همچنان صبر پیشه کرده و روزهای پایانی سال را می‏گذراند و بازگشت به شرایط قبل حداقل به زمانی ۶‌ماهه نیاز دارد تا وضعیت مطلوب دوباره بر بازار حکمفرما شود. گزارش هفتگی صمت از بازار خودرو نشان از بی‌تاثیری اجرای برجام بر این بازار دارد. بازاری که همچنان چشم به روزهای ارزانی دوخته است.

بی‌تاثیری تدابیر در ایجاد تقاضا
در این‎باره امیر حاج‎ابوالحسن، یک نمایشگاه‎دار خودرو در گفت‌وگو با صمت گفت: بعضی خودروهای تولید داخل به طور تقریبی کاهش قیمت ۴ تا ۵ میلیون ریال داشته‌اند اما مردم هنوز برای خرید، اقدامی نکرده‎اند. وی افزود: در این هفته ال ۹۰، ساندرو و پرشیا ۲ میلیون ریال افت قیمت را تجربه کردند اما مصرف‌کننده‌ها حتی برای آگاهی از قیمت‎ها نیز تماسی نمی‌گیرند. در حالی که در گذشته حداقل افراد برای آگاه شدن از قیمت‎ها تماس می‎گرفتند که این شرایط نشان می‌دهد همه در انتظار هستند تا قیمت‎ها باز هم کاهش یابد. حاج‎ابوالحسن با تاکید بر اینکه رکود از سوی متقاضی در این هفته وضعیت به مراتب نامطلوب‎تری داشته است، در ادامه به بازار خودروهای وارداتی اشاره کرد و گفت: وضعیت بازار خودروهای وارداتی نامطلوب‎تر از ماشین‎های داخلی بوده و تغییر زیادی در آنها رخ نداده است. این نمایشگاه‎دار اظهار کرد: در این شرایط رکود، حتی اگر فردی به دلیل نیاز مالی قصد فروش داشته باشد باید زیرقیمت خودرو خود را به فروش برساند.
وی ضمن اشاره به رکود بازار خودرو در ماشین‎های صفر و دست دوم نیز گفت: افت قیمت در خودروهای صفر باعث کاهش قیمت ماشین‎های کار کرده نیز می‌شود اما از آنجا که این کاهش هنوز به وضعیت مطلوب متقاضی نرسیده است، بنابراین همچنان رکود در بازار خودرو وجود داشته و جامعه تمایلی به خرید ندارد. امیر حاج‎ابوالحسن در نهایت عنوان کرد: در این هفته با وجود پیش‌بینی وام ۷۰۰ میلیون ریالی برای بعضی ماشین‎های وارداتی همچون تویوتا مدل‌های کمری،پرادو،راوفورو نیز خودرو النترا با بیمه بدنه رایگان همچنان بازار خالی از تقاضاست. شرایطی چون چک ۹ ماهه بدون بهره و چک ۲۴ ماهه با بهره ۱۸ درصدی برای راه انداختن بازار همچنان نتوانسته بازار را از رکود خارج کند.

ادامه رکود بازار خودرو
در همین حال کاظم محمدی‎نیکخواه، یک فعال بازار خودرو نیز در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: برجام که امروز بهتر است به آن لقب فرجام داده شود، در ابتدای راه قرار دارد و هنوز تاثیر خاصی در بازار داخل، در قیمت خودروها نگذاشته است. بنابراین باید منتظر اتفاق‌هایی در چند روز آینده بود. وی ضمن اشاره به زمان‎بر بودن تحولات نیز گفت: مانند روزهای نخست این اتفاق سرنوشت‎ساز است، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده اما مردم کم‎کم با تحلیل قیمت ارز به این نتیجه خواهند رسید که برجام تاثیر زیادی در پایین آمدن قیمت‌ها نخواهد داشت. محمدی‎نیکخواه ادامه داد: باید توجه داشت اقتصاد بیمار است و خودرو انشعابی از این اقتصاد بیمار به شمار می‌رود اما تاثیری که برجام بر سایر بخش‌های اقتصادی می‎گذارد به طور قطع در بازار خودرو نیز خواهد داشت.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...