خانه > گزارش تحلیلی > راهکارهای تجارت در پساتحریم

راهکارهای تجارت در پساتحریم

هشتمین نشست از سلسله نشست‌های علمی مرکز آموزش صمت با حضور مهندس محمدرضا مودودی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور افغانستان و معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران در تالار اجتماعات روزنامه گسترش صمت برگزار شد.

در این نشست مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر نقش بسیار موثر خبرنگاران و گزارشگران در این دوره و وظایف سترگ آنان در آگاهی‌رسانی به جامعه گفت: کشور ما هم‌اکنون در فصل نوینی از رابطه با دنیا قرار دارد و وزنی که امروز ایجاد شده و ضرورت تصمیم‌گیری‌های مهم صنعتی – اقتصادی در کشور را تا فاصله نتیجه‌بخشی «برجام» ایجاد کرده است. محمدرضا مودودی ضمن طرح این پرسش که ما در رابطه با دنیا منتظر چه اتفاقی هستیم خاطرنشان کرد: میزان صادرات غیرنفتی ما براساس تحلیل ونمودارهای آماری از سال ۱۳۸۴ تاکنون چه در شرایط قبل از تحریم و چه در دوران تحریم اقتصادی بسیار سخت فرقی نکرده است. وی ادامه داد: بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که حجم صادرات کالاهای واسطه‌ای ما از سال ۱۳۸۴تا ۹۳ زیاد بوده و بیانگر این واقعیت تلخ است که حتی در بخش صادرات کالاهای غیرنفتی کشور ما صادرکننده مواد خام بوده است. به بیان دیگر ما کشوری با فن آوری‌های پیشرفته نیستیم که بتوانیم با صدور ماشین‌آلات، ارزش‌افزوده در خور توجهی داشته باشیم.
کشورهای مقصد صادرات
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این نکته که روند صادرات در ۱۴سال گذشته در شرایط تحریم و غیرتحریم تغییر چندانی را در کشور ما نشان نمی‌دهد تصریح کرد: فهرست کشورهایی که در ۱۰سال گذشته مقصد ۸۰درصد صادرات ما بوده‌اند چین، عراق امارات، هند، افغانستان و ترکیه است. در این میان مشخص است که کشورهای منطقه دارای ظرفیت بالایی از مقصد صادراتی ما هستند. مهندس مودودی درباره مقایسه روند رشد صادرات و تولید ناخالص جهانی در ۱۰ سال گذشته در کل دنیا یاد آور شد: تاسال ۲۰۱۱میلادی روند رشد صادرات در کشورهای پیشرفته صنعتی پیوسته روبه رشد بوده و از این سال به بعد به یک رکود دست یافته‌ایم. به عبارت دیگر میزان تولیدات بسیاری از کالاها با بازارها هم‌وزن می‌شود.
وی در همین زمینه ادامه داد: می‌توان گفت جنگ واقعی اقتصاد از سال ۲۰۱۱میلادی شروع شده و اروپا که بزرگترین بازار مصرف جهان بوده با انباشت عظیم تولیدات صنعتی مواجه شده است. باید خاطرنشان کرد، کشورهای دنیا در شرایط کنونی در وضعیتی قرار دارند که به نوعی جنگ اقتصادی دست زده‌اند دیگر هیچ کشوری به کشور دیگر حمله نمی‌کند بلکه استراتژی همه، حرکت‌های اقتصادی است.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...