خانه > گزارش تحلیلی > رنو، بازیگر جدید صنعت خودروی ایران

رنو، بازیگر جدید صنعت خودروی ایران

رنو مدت‌هاست به دنبال ایفای نقش گسترده‌تر و البته به‌دست آوردن سهمی بیشتر از بازار بزرگ و بکر خودروی ایران است. جایی که در سلطه محصولات از رده خارج و قدیمی پژو و پراید قرار دارد.

از همان ابتدای ورود رنوپارس به ایران و محصول آنها یعنی رنو تندر۹۰، انتظار می‌رفت تا این خودرو و محصولات تابع آن بتوانند نقشی بزرگ و پررنگی در این بازار و در جایگزینی با محصولاتی چون پیکان داشته باشند اما اوضاع به‌گونه‌ای دیگر پیش رفت و تندر را صاعقه دربرگرفت و قیمت آن به‌جایی رسید که دیگر خودرویی به‌صرفه برای قشر متوسط جامعه به شمار نمی‌رفت.
به گفته پیمان کارگر، رنو قصد دارد سهام خودروسازان ایرانی را در رنوپارس (شرکت مشترک برای تامین قطعات تندر۹۰ در ایران) به حداقل رسانده و عنان آن را خود به‌دست بگیرد. به گفته کارگر، هدف رنو از این کار، تبدیل کردن رنوپارس به مرکز مهندسی و تحقیق و توسعه خود در ایران است تا از این راه، به فعالیت‌هایش در «جاده مخصوص» سرعت بخشد. با توجه به اظهارات معاون امور خاورمیانه رنو، به نظر می‌رسد این شرکت فرانسوی به جد خواستار گسترش فعالیت خود در ایران است.

رنو کوئید با قیمت ۳۷۰۰ دلار
تجربیات رنو در بازار کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهد که این شرکت توانسته محصولاتی مدرن و به‌روز را با قیمت‌هایی متناسب با سطح درآمدی این کشورها تولید کند. آخرین نمونه آن رنو کوئید است که قیمتی کمتر از ۴۰۰۰ دلار دارد و یک مینی کراس‌اوور به‌صرفه قلمداد می‌شود. این خودرو نیز اکنون نامزد ورود به بازار ایران است و با توجه به قیمت بسیار پایین خود، می‌تواند باعث تحولاتی گسترده در بازار خودروی کشور شود.
اما این موضوع به این سادگی‌ها نخواهد بود. حضور رنو و شریک آن یعنی نیسان به‌عنوان ضلع یا قطب سوم خودروسازی کشور که به‌تازگی مطرح شده و هرچند باز هم موردتایید نیست، شاید باعث افزایش رقابت و بازشدن درها به‌سوی محصولات به‌روز خواهد شد اما مقاومت خودروسازان و بخش سنتی صنعت خودروی کشور در برابر این موضوع، کار رنو را دشوار خواهد کرد.

نقشه ۱۰ ساله رنو برای ایران
در همین حال، مدیرعامل شرکت نگین خودرو با تشریح زمینه‌های همکاری صنعت خودرو ایران با رنو گفت: رنو محصولاتی رقابتی بر اساس راهبرد جدید خود طراحی کرده تا هم تولید خود را در ایران توسعه دهد و هم واردات داشته باشد.
جمشید حسینی درباره راهبرد جدید رنو در بازار خودرو ایران اظهار کرد: رنو در دوره تحریم در هنگام همکاری با ایران بسیار هوشمندانه عمل کرد. شاید مقاومت این خودروساز به شناخت او از بازار ایران ارتباط داشت که در این مدت با مطالعاتی که رنو از بازار ایران به‌دست آورد، توانست زیرساخت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را رصد کند و پس از حصول توافق، این همکاری‌ها جدی‌تر شده است.
حسینی درباره راهبرد رنو تا ۱۰ سال آینده اظهار کرد: هدف رنو در زمینه خودروهای وارداتی عرضه ۵۰هزار خودرو در سال دهم است که دستیابی به این هدف با عرضه خودروهایی منطبق با ذائقه ایرانیان ممکن خواهد بود. از این‌رو رنو محصولات رقابتی بر اساس این راهبرد طراحی کرده تا هم تولید خود را در ایران توسعه دهد و هم واردات داشته باشد که به طور قطع بخشی از محصولات در ایران تولید خواهد شد و بخشی از محصولاتی که امکان تولید آنها در ایران فراهم نیست نیز به کشور وارد خواهد شد.

همچنین ببینید

پراید به فروش پایانی رسید

معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: پس از اعلام زمان توقف تولید پراید ...