خانه > اخبار ویژه > روند نزولی تیراژ کتاب کشور هشداردهنده است

روند نزولی تیراژ کتاب کشور هشداردهنده است

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روند نزولی تیراژ کتاب کشور را هشداردهنده و زنگ خطری برای حوزه تفکر کشور عنوان کرد.

به گزارش صمت به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بزرگ کتاب کرمانشاه با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر حسب وظایف ذاتی خود ارتباط و تعاملات بسیاری را با استان‌ها برقرار کرده است، گفت: عدالت فرهنگی ایجاب می‌کند که این ارتباط را بیش از پیش تقویت کنیم. وی با بیان اینکه ظرفیت‌های فرهنگی، دانشی و نخبگی در استان‌ها اندک نیست، گفت: استان کرمانشاه در این زمینه یک گنجینه استعداد به شمار می‌رود. صالحی درباره چرایی برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی به آمار نشر ایران در ۶ ماه سال اشاره کرد و افزود: در این مدت، ۳۳ هزار و ۸۸۶ عنوان کتاب در کشور به چاپ رسیده که این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با چاپ ۳۰ هزار و ۲۸۸ عنوان کتاب، ۱۲درصد رشد داشته است.

صالحی با شرایط فعالیت ناشران کشور را بحرانی توصیف کرد و افزود: اگر نخواهیم بگوییم بحرانی باید بگوییم ناشران کشور با مشکلات جدی روبه‌رو هستند. وی افزود: در این مدت از مجموع ۴۰۰۰ ناشر فعال کشور تنها ۳۰۰۰ ناشر موفق به چاپ کتاب شده‌اند و از این تعداد ۲۵۰۰ ناشر زیر ۱۰ عنوان کتاب چاپ کرده‌اند و ۷۶۶ ناشر نیز تنها یک عنوان کتاب را به چاپ رسانده‌اند. صالحی این کاهش تیراژ و فعالیت ناشران را زنگ خطری برای حوزه تفکر کشور عنوان کرد و افزود: اگر کتاب را به عنوان شاخص تفکر اجتماعی قبول داریم باید بدانیم کاهش تیراژ کتاب می‌تواند هشدار و زنگ خطری برای حوزه تفکر کشور باشد.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها راهکار در این زمینه را ارتقای فرهنگ کتابخوانی و نیز افزایش ویترین کتاب کشور عنوان کرد. صالحی افزود: همه افرادی که درباره توسعه اجتماعی خود را مسئول می‌دانند باید در زمینه ارتقای فرهنگ کتابخوانی وارد کار شوند.

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی در این زمینه مسئول نبوده و همه باید در این زمینه پای کار بیایند و فرهنگ کتابخوانی را ارتقا دهند. آموزش و پرورش، رسانه‌ها و صدا و سیما و نیز بهزیستی در زمینه آموزش در مهدکودک‌ها را از جمله ارگان‌های موثر و مسئول در زمینه ارتقای فرهنگ کتابخوانی کشور عنوان کرد. معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزایش ویترین کتاب را راهکار موثر دیگر در این زمینه عنوان کرد و افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون بیش از یک میلیون عنوان کتاب به چاپ رسیده و در حال حاضر نیز سالانه ۷۲ هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ می‌رسد.

همچنین ببینید

انعقاد تفاهم نامه ميان شهرداري تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

انعقاد تفاهم نامه میان شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مدیرعامل موسسه نشر شهر از امضای تفاهم نامه ای میان شهرداری تهران و وزارت فرهنگ ...