خانه > اخبار ویژه > رکوردشکنی تدوین استاندارد در ۹۰ سال اخیر

رکوردشکنی تدوین استاندارد در ۹۰ سال اخیر

رییس سازمان ملی استاندارد از تدوین ۳۵۰۰ استاندارد در سال ۹۳ به عنوان رکوردشکنی تدوین استاندارد در ۹۰ سال اخیر خبر داد

و گفت: در حوزه کنترل و نظارت سازمان استاندارد در یک‌سال اخیر ۱۱هزار و ۳۴۰ کالا توقیف، ۱۱۰۰ مورد ماشین‌آلات و ابزارآلات تولیدی و خدماتی پلمب، ۲۴۰ مورد جعل علامت استاندارد و ۴۱۰ مورد جعل علامت رتبه‌بندی انرژی کشف شده است همچنین ۱۳۴۰ مورد اعلام جرم به مراجع قضایی ارجاع شده‌اند.نیره پیروزبخت، رییس سازمان ملی استاندارد در نشست خبری نودمین سالگرد سازمان استاندارد علاوه بر ارائه گزارش عملکرد یک سال اخیر در این حوزه به توضیحاتی درباره اختلافات سازمان استاندارد و وزارت بهداشت در زمینه آب معدنی و آخرین گزارش ارزیابی کنترل کیفیت بنزین‌های داخلی و وضعیت محصولات «سامسونگ» پرداخت و نام ۱۵ نشان(برند) آبلیمو غیراستاندارد را اعلام کرد.رییس سازمان ملی استاندارد در تشریح عملکرد یک سال اخیر این سازمان گفت: فعالیت‌های سازمان ملی استاندارد در بخش ملی و بین‌المللی تعریف می‌شود که با توجه به جایگاه بین‌المللی سازمان ملی استاندارد در دوره پساتحریم نقش پررنگی را در تدوین استانداردهای بین‌المللی و تجارت بین‌المللی ایفا خواهیم کرد.وی با اشاره به ۴ مولفه تاثیرگذار در حوزه فعالیت سازمان استاندارد افزود: استانداردسازی، ارزیابی و انطباق، اندازه‌شناسی و تایید صلاحیت ۴ مولفه فعالیت‌های سازمان استاندارد است.

رتبه ۲۷ استاندارد ایران در جهان
پیروزبخت با اشاره به ارتقای ۴پله‌ای ایران در رتبه‌بندی سازمان بین‌المللی استاندارد در بین ۱۶۳ کشور جهان گفت: در ۲ سال فعالیت دولت یازدهم جایگاه ایران در سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) از رتبه ۳۱ به ۲۷ ارتقا پیدا کرده و با توجه به شرایط تحریم‌ها این میزان رشد بسیار ارزنده است، همچنین مشارکت سازمان ملی استاندارد ایران در تدوین استانداردهای بین‌المللی با رشد ۵۰ درصدی رو به رو بوده است. رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه برای نخستین بار در تاریخ استاندارد ۴ استاندارد سازمان بین‌المللی استاندارد با واژگان فارسی تدوین شده، تصریح کرد: برای نخستین بار سازمان ملی استاندارد ایران تدوین استانداردهای محصولات کشاورزی و غذایی ۱۸ کشور خاور نزدیک را برعهده دارد و هم‌اکنون ۷ دبیرخانه استاندارد ایزو توسط ایران مدیریت می‌شود، همچنین مسئولیت ۱۴ کارگروه بین‌المللی کمیته‌های فنی «ایزو» و «کدکس» نیز برعهده جمهوری اسلامی ایران گذاشته شده است. وی با اشاره به تدوین ۳۵۰۰ استاندارد در سال ۹۳ گفت: به‌طور قطع این آمار در امسال افزایش پیدا خواهد کرد علاوه بر این حدود ۳هزار کارشناس استاندارد نیز به تایید سازمان رسیده که از این تعداد ۲۰۰ نفر استاد تمام دانشگاه‌های سراسر کشور هستند.

بازرسی ۲۰هزار و ۵۰۰ مخزن «سی‌ان‌جی» خودروهای دولتی
پیروزبخت با اشاره به عملکرد سازمان ملی استاندارد در حوزه نظارت و کنترل نیز اظهار کرد: در حوزه کپسول‌های «سی‌ان‌جی» روی ۲۰هزار و ۵۰۰ خودرو دولتی آزمون‌های دوره‌ای مخازن «سی‌ان‌جی» با هزینه سازمان استاندارد انجام شد که نتایج حاصل از این آزمون‌ها به زودی به دستگاه‌های ذی‌ربط و رسانه‌ها اعلام خواهد شد. رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به نمونه‌برداری از ۲۵هزار و ۲۰۰ کالا گفت: این نمونه‌برداری‌ها هم در سطح بازار و هم در سطح واحدهای تولیدی انجام شده است. وی درباره تعاملات و تفاهمنامه‌های سازمان استاندارد با دستگاه‌های مختلف افزود: تفاهمنامه‌هایی با دستگاه‌های مختلف همچون گمرک، مناطق آزاد، محیط‌زیست، ادارات کل بهداشت، وزارت نفت و پدافند غیرعامل به امضا رسیده است همچنین در حوزه بین‌المللی با کشورهای عراق، پاکستان، آذربایجان و ازبکستان تفاهمنامه‌های همکاری به امضا رسیده؛ مذاکراتی نیز با مراکز اندازه‌شناسی آلمان، هلند، ترکیه و… در حال پیگیری است که تعدادی از آنها منجر به امضای تفاهمنامه شده است. رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به جایگاه پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد گفت: پژوهشگاه سازمان ملی استاندارد دارای رتبه نخست در بین ۳۵ پژوهشگاه دستگاه اجرایی است و تاکنون طرح‌های بسیاری را اجرایی کرده تا به تدوین استانداردهای دانش‌بنیان و پژوهش‌محور کمک کند. وی با اشاره به طرح‌های انجام شده اظهار کرد: طرح‌های مختلفی در موضوعات ایمنی مواد غذایی، تاثیر آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی، ارتقای انرژی در کولر و یخچال، فرآورده‌های حلال و تراریخته اجرا شده است.

توقیف ۱۵ نشان(برند) آبلیموی غیراستاندارد
رییس سازمان ملی استاندارد در این نشست از توقیف ۱۵ نشان(برند) آبلیموی غیراستاندارد در مهر امسال خبر داد و گفت: براساس مشاهده بازرسان استاندارد، آبلیموهای تولیدی با نشان(برند)های «هم‌نوش»، «رازقی»، «زیبنده»، «ترشمزه»، «سپنتا»، «بهینه‌نوش»، «هرمود»، «می‌گلی»، «خزر»، «ناجی»، «چینود»، «شط»، «حاسب»، «دست‌چین» و یک نشان(برند) دیگر، غیراستاندارد شناسایی شده‌اند. پیروز بخت با بیان اینکه تاکنون ۴ بار استاندارد آبلیمو تغییر کرده و هربار سختگیرانه‌تر شده است، اظهار کرد: افرادی که می‌خواهند تخلف کنند پس از مدتی راه گریز از کنترل‌ها را پیدا می‌کنند و به همین دلیل ما مجبوریم استانداردها را تغییر دهیم. وی با اشاره به طرح پژوهش اصالت‌سنجی مواد غذایی در این سازمان اظهار کرد: قصد داریم وارد روش‌های نوین اصالت‌سنجی شویم و دستگاه‌های مربوط به آن را پیدا کرده‌ایم که در این صورت دیگر امکان تخلف برای متخلفان وجود ندارد.

آخرین گزارش ارزیابی کیفیت بنزین‌های داخلی
رییس سازمان ملی استاندارد درباره ارزیابی کیفیت بنزین‌های داخلی نیز تصریح کرد: بنزین ۸ کلانشهر (اصفهان، تبریز، مشهد، تهران، شیراز، کرج، اراک و اهواز) نمونه‌برداری شده اما درحال‌حاضر ابهاماتی درباره توزیع آنها که از کدام پالایشگاه تامین می‌شود وجود دارد و درصددیم این برنامه را با زمانبندی بهتر در کل کشور اجرایی کنیم. البته در این راستا تفاهمنامه خوبی با وزارت نفت امضا شده و در صورت اطمینان از اینکه این بنزین از کدام پالایشگاه تامین می‌شود و منبع ورودی‌اش کجاست؟ کیفیت آنها شناسایی و اعلام خواهد شد.

وزارت بهداشت، مسئول بهداشت تغذیه و سازمان استاندارد، مسئول استاندارد مواد
پیروزبخت همچنین درباره اختلاف ایجاد شده بین سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت در زمینه کیفیت آب آشامیدنی «دماوند» اظهار کرد: تاکنون هماهنگی‌هایی با وزارت بهداشت در این‌باره انجام شده اما به طور کلی وزارت بهداشت مسئول تغذیه بهداشتی مردم و سازمان استاندارد مسئول استانداردهای مرتبط با این مواد است.وی افزود: به موجب قانون استاندارد و تکلیفی که رهبر معظم انقلاب در بحث اقتصاد مقاومتی برعهده ما گذاشته‌اند، ناظر بر همه تولیدات داخلی هستیم؛ بنابراین وزارتخانه‌های اجرایی باید کار خود را انجام دهند و ما نیز نظارت کنیم؛ اگر مواردی از سوی وزارت بهداشت اعلام شده، نافی نظارت ما نیست.وی افزود: از نظر ما استاندارد فقط یکی است، اما مشکل این است که در سطح کلان از الگوهای مختلف استفاده می‌شود. در عین حال الگوی ما سازمان بین‌المللی استاندارد است و ضرورت دارد که در دوران پساتحریم با توجه به مباحث سازمان تجارت جهانی استانداردها را با همه مجامع یکسان کنیم.وی با بیان اینکه اگر قرار است سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ضوابطی را خارج از استاندارد مطرح کنند ۲ راه وجود دارد، اظهار کرد: اگر سازمانی صلاح ببیند که با توجه به شرایط کشور نیاز است قاعده‌ای به استاندارد اضافه شود، یا باید به سازمان اعلام کند که در کمیته فنی به بحث گذاشته شود یا اینکه درباره برخی ضوابط آنها را در چارچوب ضوابط فنی خود اعلام کند.به گفته پیروزبخت فاکتوری که وزارت بهداشت در ضوابط فنی خود برای آب‌های آشامیدنی قرار داده باید به جای لحاظ شدن در ضوابط فنی در استاندارد در نظر گرفته می‌شد.وی با بیان اینکه در دنیا استانداردها حرف اول را می‌زنند، گفت: در اروپا زمانی که سازمان استاندارد اظهارنظر کند هیچ مرجعی روی آن حرفی نمی‌زند. از سوی دیگر استانداردهای ما نیز استانداردهای روز دنیاست و مردم باید به آن اعتماد کنند. پیروزبخت با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد و وزارت بهداشت موازی‌کاری با هم ندارند، گفت: برای اطمینان بیشتر مردم در زمینه آب معدنی، کل این کالا را با نشان(برند)های مختلف در سطح بازار مورد بررسی قرار می‌دهیم. رییس سازمان ملی استاندارد با تاکید بر اینکه بنده چند صدایی سازمان‌ها را قبول ندارم، تصریح کرد: مردم باید به علامت استاندارد درج شده در کالاها اعتماد داشته باشند.

یخچال فریزرهای «سامسونگ» غیراستاندارد است
پیروزبخت همچنین درباره جعل علامت استاندارد و گرید انرژی توسط برخی از تولیدکنندگان افزود: ۲۴۰نشان(برند) اقدام به جعل علامت استاندارد کرده‌اند که این موضوع در صنایع مختلفی همچون اجاق گاز، کولر آبی و… وجود داشته است و اسامی آنها به‌زودی اعلام خواهد شد. وی درباره تخلف یخچال فریزرهای «سامسونگ» ادامه داد: یخچال فریزرهای تولیدی این نشان(برند) که در واحد تولیدی مستقر در کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص تولید شده براساس نظر ما غیراستاندارد است، چراکه علامت استاندارد و برچسب مصرف انرژی را از ما دریافت نکرده است. رییس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: اگر تولیدی براساس استاندارد با کیفیت‌های مورد نظر انجام شود، به‌طور قطع علامت استاندارد را دریافت می‌کند؛ بنابراین زمانی که یک تولیدکننده برای دریافت علامت استاندارد مراجعه نکند، یعنی محصولش با مشکل همراه است. وی گفت: حتی اگر تولیدات این شرکت نیز مشکلی نداشته باشد با توجه به اینکه بدون علامت استاندارد داخلی اقدام به تولید کرده، مصداق تخلف است.رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به اینکه برخی کالاها با نام نشان(برند)های معروف اقدام به تولید کالای غیراستاندارد می‌کنند، افزود: به‌طور مثال یک کارگاه با ۲ کارگر افغانی در بیرون شهر اقدام به بسته‌بندی زعفران با نام یکی از نشان(برند)های معروف و استاندارد کرده بود بنابراین گاهی تخلفات به نحوی انجام می‌شود که نشان(برند) محصول نیز تقلبی است.

تصمیمات شورای‌عالی صادرات برای استاندارد کالاهای صادراتی
وی درباره استاندارد کالاهای صادراتی نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار کرد: به تازگی در شورای‌عالی صادرات تصمیمات مناسبی برای استاندارد کالاهای صادراتی گرفته شده است. برهمین اساس اگر کشورهای هدف، استاندارد ایران را قبول داشته باشند کالاها براساس آن استانداردها به این کشورها ارسال می‌شود اما اگر معیار آنها استاندارد خودشان باشد ما ملاک‌های استاندارد کشور هدف را به تولیدکنندگان خود ارائه می‌کنیم تا براساس آن معیارها به تولید محصولات صادراتی به کشور هدف بپردازند. رییس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: می‌توان با موافقت کشور هدف استانداردهای بین‌المللی دیگری را نیز ملاک کالاهای صادراتی قرار داد. پیروزبخت در پایان با اشاره به برگزاری مراسم روز ملی «استاندارد» گفت: امسال نودمین سالگرد قانون استاندارد در ایران و نیز پنجاه‌وپنجمین سالگرد آغاز فعالیت این سازمان است که به همین مناسبت در مراسمی که ۲۱ مهر امسال برگزار خواهد شد علاوه بر رونمایی از کتاب «هلال» از برخی واحدهای نمونه کشور نیز تقدیر می‌شود.

همچنین ببینید

روز جهانی استاندارد

مؤسسه استاندارد در صورت کشف کالاهای غیر استاندارد و زیانبار برای سلامت مردم ، ضمن ...