خانه > گزارش تحلیلی > سایه سنگین صنایع بزرگ بربازار سهام

سایه سنگین صنایع بزرگ بربازار سهام

بورس تهران روز گذشته همراه با وزیر اقتصاد روز ناامیدانه‌یی را از سرگذراند! شاخص کل این بازار سهام با افت ۹۵ واحد در حال از دست دادن کانال ۶۳ هزار واحدی است.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،علی طیب‌نیا که باز به‌منظور پاسخگویی به پرسش نماینده‌یی به مجلس خوانده شده بود، اقتصاد ایران را متصف به دو عارضه مزمنی اعلام کرد که یکی دولتی بودن اقتصاد و دیگری اقتصاد نفتی است و تا زمانی‌که به‌گفته وی این دو بیماری از دامن اقتصاد ایران کمرنگ نشود یا رخت برنبندد مسائل و معضلات همیشگی نیز بر ساختار اقتصاد کلان حاکم خواهد بود. گویا چنین پاسخی اکثر نمایندگان را قانع کرد و مجددا به وزیر اقتصادی که مدام در معرض سوالات گوناگون و متعدد نمایندگان مجلس قرار دارد، رای مثبت داده شود.
به نظر می‌رسد اینکه بورس اقتصاد دولتی و نفتی دیگر چنگی به دل بازیگران بورسی نمی‌زند، خود گویای عمده‌ترین علل فرسودگی بورس تهران باشد. دیروز ارزش معاملات در بورس به سختی خود را به بالای ۷۰ میلیارد تومان رساند و حجم معاملات نیز به کمی بیش از ۳۶۴ میلیون سهم رسید، کاهش دو متغیر حجم وارزش معاملات به تنهایی بیانگر رکود و کسادی بازار سهام است. این در حالی است که سال گذشته در چنین روزهایی به امید باز شدن درهای مذاکرات هسته‌یی و امیدواری دوچندان فعالان بازار به نتایج جامع و مانع، شاخص کل بازار به بالای کانال ۷۶ هزار واحد نیز دست یافته بود اما حالا با مقایسه نسبت شاخص کل امروز نسبت به سال گذشته که زیان کل بیش از ۱۶ درصدی را برای فعالان بازار درپی داشته، به نظر این بازار چندان رمقی برای بازیگران برجای نگذاشته است این درحالی است که عوامل اثرگذار بر انتظارات روانی بازار و بازیگران آن امروز بیش از سال گذشته جلوه‌گری می‌کند. چرا که امروز دیگر روابط ایران با جهان در سیر تعامل سازنده و مدارا قرار گرفته است و گره گشایی‌های تقریبا چشمگیری نیز در بسیاری از بخش‌های اقتصادی اتفاق افتاده است. همچنین بندهایی از بسته ضد رکود برنامه دولت برای تحریک تقاضا در اقتصاد به اجرا گذاشته شده است، اما با وجود چنین اتفاقاتی در عرصه سیاست و اقتصاد گویا بازار حساس سهام دیگر با عامل هیجان سروکاری ندارد! از این‌رو بیشتر به اتفاقات واقعی اقتصاد و صنعت و تولید چشم دوخته است.

همچنین ببینید

سرعت‌گیرهای صنایع آینده‌دار

چرا ایران در حوزه صنعتی شدن آهسته و کند پیش رفته است؟ تجربه کشورهای موفق ...