خانه > اخبار ویژه > سرکوب مالی در اقتصاد ایران معنا ندارد

سرکوب مالی در اقتصاد ایران معنا ندارد

 

 

تغییر ساختار بانک‌ها مدت‌هاست در نظام بانکی کشور مطرح شده اما این موضوع نیز مانند صدها مساله دیگر در اقتصاد ایران بدون راه‌حل باقی مانده است. باوجود اینکه در شرایط فعلی اقتصاد ایران تغییر ساختار بانک‌ها ضروری به نظر می‌رسد اما در میدان عمل حرکت به سمت تغییر ساختار به هزینه‌های هنگفتی نیاز دارد که از توان اقتصاد رکود‌زده ایران برنمی‌آید.

 

به این بهانه با مدیرعامل بزرگ‌ترین بانک کشور به گفت‌وگو پرداختیم. عبدالناصر همتی در کنار بحث تغییر ساختار بانک‌ها به موضوعاتی چون بررسی اثرات کاهش نرخ سود در اقتصاد کشور و واکاوی چالش‌های نظام بانکی کشور و شائبه انحصار بانک‌ها پرداخت. او که دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و از معدود استادانی بوده که اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی را در دانشگاه‌های کشورمان تدریس می‌کند و در حال حاضر نیز بر مسند مدیرعاملی بانک ملی تکیه زده است، در کارنامه خود تجربه مدیریت بانک خصوصی را نیز دارد. او در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید «جالب است این روزها به کرات گفته می‌شود که نباید اجازه بدهیم سرکوب مالی بر بانک‌ها اعمال شود. بنده معتقدم واژه سرکوب مالی در اقتصادی کاربرد دارد که روابط بین پدیده‌ها و عوامل اقتصادی به درستی تعریف شده باشد و مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی وجود نداشته نباشد، در این شرایط اتخاذ سیاست متناقض ممکن است باعث سرکوب مالی شود و باید با آن مساله مبارزه کرد. اما در اقتصاد ایران وقتی همه عوامل طی یک دهه گذشته به نوعی سرکوب مالی بوده و دولت با تحمیل تسهیلات تکلیفی و تسهیلات زودبازده تیشه به ریشه بانک‌ها زده است دیگر در این بین سرکوب مالی معنا ندارد.» مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

تغییر ساختار بانک‌ها مدت‌هاست در نظام بانکی کشور مطرح شده اما این موضوع نیز مانند صدها مساله دیگر در اقتصاد ایران بدون راه‌حل باقی مانده است. باوجود اینکه در شرایط فعلی اقتصاد ایران تغییر ساختار بانک‌ها ضروری به نظر می‌رسد اما در میدان عمل حرکت به سمت تغییر ساختار به هزینه‌های هنگفتی نیاز دارد که از توان اقتصاد رکود‌زده ایران برنمی‌آید. به این بهانه با مدیرعامل بزرگ‌ترین بانک کشور به گفت‌وگو پرداختیم. عبدالناصر همتی در کنار بحث تغییر ساختار بانک‌ها به موضوعاتی چون بررسی اثرات کاهش نرخ سود در اقتصاد کشور و واکاوی چالش‌های نظام بانکی کشور و شائبه انحصار بانک‌ها پرداخت. او که دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و از معدود استادانی بوده که اقتصاد کلان و اقتصاد انرژی را در دانشگاه‌های کشورمان تدریس می‌کند و در حال حاضر نیز بر مسند مدیرعاملی بانک ملی تکیه زده است، در کارنامه خود تجربه مدیریت بانک خصوصی را نیز دارد. او در بخشی از این گفت‌وگو می‌گوید «جالب است این روزها به کرات گفته می‌شود که نباید اجازه بدهیم سرکوب مالی بر بانک‌ها اعمال شود. بنده معتقدم واژه سرکوب مالی در اقتصادی کاربرد دارد که روابط بین پدیده‌ها و عوامل اقتصادی به درستی تعریف شده باشد و مشکلات ناشی از تحریم‌های اقتصادی وجود نداشته نباشد، در این شرایط اتخاذ سیاست متناقض ممکن است باعث سرکوب مالی شود و باید با آن مساله مبارزه کرد. اما در اقتصاد ایران وقتی همه عوامل طی یک دهه گذشته به نوعی سرکوب مالی بوده و دولت با تحمیل تسهیلات تکلیفی و تسهیلات زودبازده تیشه به ریشه بانک‌ها زده است دیگر در این بین سرکوب مالی معنا ندارد.» مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

همچنین ببینید

اقتصاد ایران در 9 ماهه امسال 4.4 درصد رشد کرد

مرکز آمار ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران در ۹ ماهه نخست امسال با احتساب نفت ...