خانه > گزارش تحلیلی > سقوط ۱۰۰۰واحدی در ۶ماه

سقوط ۱۰۰۰واحدی در ۶ماه

بازار سهام در نیمه نخست امسال حال و احوال خوشی نداشت. افت قیمت‌ها و سقوط مدام شاخص کل گواه این مدعاست که در ۶ماه سال ۹۴ حال بورس به هیچ‌وجه خوب نبود.

به گزارش صمت بورس از ابتدای امسال تا پایان شهریور افت ۹۵۷ واحدی شاخص کل و همچنین بازدهی منفی ۱/۵درصدی سهامداران را رقم زد.
به گزارش اداره آمار شرکت بورس، شاخص بورس که ابتدای امسال از ارتفاع ۶۲هزار و ۵۳۲ واحد فعالیت خود را آغاز کرده در پایان شهریور به ۶۱هزار و ۵۵۷ واحد رسید تا در ۶ ماه گذشته در مجموع افت ۹۷۵ واحدی را به ثبت رسانده باشد.
همچنین در نیمه نخست امسال ۹۰میلیارد و ۱۵۶میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش ۱۷۸هزار و ۹۳۱میلیارد ریال در ۵میلیون و ۹۷۵هزار و ۵۵۸ دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۴۶ درصد کاهش، ۲۰درصد افزایش و ۵ درصد کاهش را نسبت به شهریور سال ۹۳ نشان می‌دهد.
همچنین تعداد ۱۳میلیون و ۵۸۳هزار و ۳۰۰ برگه اوراق مشارکت به ارزش ۱۳هزار و ۶۱۲میلیارد ریال در ۶ماه گذشته معامله شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب افزایش ۱۷۱ و ۱۷۱درصدی را نشان می‌دهد.

تنها ۵۸ روز مثبت
این گزارش می‌افزاید: از ابتدای امسال تا پایان شهریور بازار سرمایه ۱۲۲ روز معاملاتی داشته که از این تعداد شاخص بورس ۵۸ روز را مثبت و ۶۴ روز را منفی سپری کرده که این آمار برای مدت مشابه سال ۹۳ به ترتیب ۵۴ روز مثبت و ۶۸ روز منفی برای دماسنج بازار سهام بوده است.

حقیقی‌ها خریدار و حقوقی‌ها فروشنده
براساس این گزارش، در ۶ماه نخست امسال حقیقی‌ها ۸۷هزار و ۴۶ میلیارد ریال(۵۱/۳ درصد) و حقوقی‌ها ۸۲هزار و ۷۰۰میلیارد ریال(۴۸/۷درصد) سهم و حق‌تقدم در بورس خریداری کرده‌اند و در مقابل حقیقی‌ها فروشنده ۸۳هزار و ۳۳۸میلیارد ریال(۴۹/۱درصد) و حقوقی‌ها ۸۶هزار و ۴/۸میلیارد ریال(۵۰/۹درصد) سهام در بورس بوده‌اند.
ثبت ۴۹هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه
همچنین در این مدت افزون‌بر ۴۹هزار و ۵۸۱میلیارد و ۲۳۰میلیون ریال افزایش سرمایه در بورس اوراق بهادار انجام شده که از این میزان ۳۴هزار و ۶۹۱میلیارد و ۳۸۳میلیون ریال از طریق مطالبات و آورده نقدی و ۱۴هزار و ۸۸۹میلیارد و ۸۴۷میلیون ریال از طریق سود انباشته و اندوخته‌ها و صرف سهام بوده است.

نگاه کارشناس
درباره وضعیت بازار سهام و افت ادامه‌دار بورس، کارشناسان راهکارهای متفاوتی مطرح می‌کنند. حسین خزلی‌خرازی مدیرعامل کارگزاری بانک کشاورزی معتقد است برای خروج بورس از رکود باید از بانک مرکزی کمک گرفت.
به گفته این کارشناس قدیمی بازار سهام اگر دولت قبول دارد که بازار سرمایه به وضعیت بحرانی رسیده چاره‌ای نیست جز اینکه بانک مرکزی خط اعتباری با اهرم معاملات اعتباری به منظور تقویت طرف تقاضا به بازار سرمایه ارائه دهد. این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه در کشورهای مختلف دنیا این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اضافه کرد: در گذشته بارها جلساتی برای تزریق نقدینگی به بورس تشکیل شده اما بانک مرکزی می‌تواند با ارائه خط اعتباری، به بانک‌ها برای دادن اعتبار مجوز دهد، این در حالی است که همزمان با سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی در چند سال گذشته به هیچ عنوان اجازه این کار را صادر نکرده است. خزلی‌خرازی تصریح کرد: با دادن خط اعتباری طرف تقاضا تقویت شده و تمایل سهامداران به خرید افزایش می‌یابد، بنابراین در شرایط فعلی روش معقولی است که طرف تقاضا تحریک شده و فروشنده‌ها دست از فروش برداشته و خریداران بالقوه به سمت خرید متمایل می‌شوند.

بازار در انتظار
سید یاسر شریعت، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ارزش‌آفرینان فدک نیز درباره روند معاملات می‌گوید: به نظر می‌رسد با اجرایی‌شدن «برجام» و بحث‌های اولیه رفع تحریم‌ها و تغییر در متغیرها و سیاست‌های اقتصادی در شش ماهه دوم امسال، بازار سهام در سال ۹۵ روند مثبتی داشته باشد.
وی در واکنش به بی‌اعتنایی بازار سهام به ۲ خبر احتمال کاهش نرخ سود بانکی و نامه مشترک ۴ وزیر و ابراز نگرانی نسبت به رکود و آینده بازار سرمایه، گفت: درباره ۲ رویداد یادشده نیز بازار سهام و بازیگران آن منتظر یک اقدام واقعی و علامت اجرایی هستند.
وی ادامه داد: بسته ویژه خروج از رکود که قرار است از سوی رییس‌جمهور در هفته جاری ارائه شود می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.
از همین‌رو باید منتظر ماند و دید در این بسته چه گروه و صنایعی مورد حمایت و توجه قرار خواهند گرفت.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

سهام با چشم‌انداز مثبت بخرید

در فصل مجامع به طور معمول دغدغه سهامداران این است که چه سهمی را انتخاب کرده ...