خانه > اخبار ویژه > سود کارآفرینی در صنایع کاربر بیشتر از صنایع سرمایه‌بر

سود کارآفرینی در صنایع کاربر بیشتر از صنایع سرمایه‌بر

فعالیت‌های کارآفرینی راهکاری برای کاهش بیکاری در جامعه است چراکه با ثروت آفرینی و کاهش بزهکاری‌های اجتماعی در توسعه اقتصادی نقش موثری دارد. از این رو کارشناسان معتقدند کارآفرینان با فعالیت در «صنایع کاربر» به جای «صنایع سرمایه» بر ضمن دور زدن موانع می‌توانند سود بیشتری به‌دست آورند.

کارآفرینی همواره دستی در فناوری و به روز شدن علم دارد و در کشورهای مختلف فراخور فرهنگ، تاریخ و تمدن جامعه تعاریف و حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود. در ایران نیز جریان کارآفرینی در بسترهای متفاوتی جاری است.

همراهی دولت با کارآفرینان
مهندس بهروز فروتن، مشهورترین کارآفرین ایران در تعریف کارآفرینی گفت: کارآفرین یعنی نان‌آفرین و شخصی که خلاقیت زیادی داشته باشد و اندیشه‌اش را به‌عمل تبدیل کند. چراکه روزگاری به شاه‌عباس گفتند: فردی پیدا شده است که بر روی مو نقاشی کشیده است. شاه از او پرسید این کار تو به چه درد مردم می‌خورد؟ اگر کاری است که به درد مردم نمی‌خورد، پس به درد نمی‌خورد.این عضو هیات امنای دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در ارتباط با فعالیت‌های کارآفرینی در ایران گفت: کارآفرینانی که در میان مردم فعال هستند بیشتر در صنایعی همچون پوشاک، صنایع غذایی و صنایع زینتی که بیشتر مورد نیاز مردم است فعالیت می‌کنند زیرا جزو تولیدات پر متقاضی هستند. از سوی دیگر کارآفرینان خاص در صنایع دانش‌بنیان، آی‌تی و فضاهای مجازی علاقه بیشتری نشان می‌دهند و فعالیت آنها نیز به بخش‌های خاصی از صنعت یا تولید محدود است. بهروز فروتن در گفت‌وگو با صمت: داشتن حمایت معنوی از سوی مدیران ارشد را مهم‌تر از منابع مالی دانست و از کارآفرینی و احترام معنوی در کنار یکدیگر یادکرد و افزود: باید بین کارآفرینی و پیمانکاری تفاوت قائل شد، زیرا پیمانکار پول می‌گیرد و در قبال آن کار می‌کند در حالی که یک کارآفرین، فکرآفرین است.بنیانگذار نوین صنایع غذایی، حمایت معنوی چه در سطح مدیریت ارشد و چه در سطح عموم مردم را نیاز واقعی یک کارآفرین دانست و ادامه داد: کارآفرین باید از صفر تا صد را مشخص کند و سپس دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و بانک‌ها در طرح مشارکت کنند. اینکه کارآفرین هرکاری بخواهد انجام دهد، به دنبال وام باشد درست نیست. سال‌ها پیش وزارت کار برای هر شخصی که بخواهد کارآفرینی کند ۳ میلیون تومان وام داد در صورتی که مشکلات بسیاری با این تصمیم به وجود آمد. ما نباید گدا پروری کنیم، دولت باید با کارآفرینان همراهی کند، همراهی لازمه کارآفرینی است. مدیر ارشد کشور باید به کارآفرین‌ها عزت بگذارد و برای نقش تفکر در کارآفرینی ارزش قائل شود و احترام به تفکر در تمام سیستم‌های اجرایی و اقتصادی باید انجام شود، همچنین طرح‌های ارزشمند یک کارآفرین با مشارکت دولت، صندوق‌های فناوری و بانک‌ها به اجرا در بیاید.

همچنین ببینید

کنگره ملی بانوان کارآفرین ایران برگزار می‌شود

کنگره ملی بانوان کارآفرین ایران، به منظور بررسی راهکارهای بهبود کسب و کار برگزار می‌شود.