خانه > گزارش تحلیلی > سیمای آماری قرارهای تجاری

سیمای آماری قرارهای تجاری

جزئیات سفر ۱۴۵هیات خارجی به ایران در سه فصل گذشته منتشر شد. سیمای آماری قرارهای تجاری نشان می‌دهد در ۹ ماه منتهی به آذر امسال، بیش از ۳۷۰۰ نفر از ۴۸ کشور به ایران سفر کرده‌اند. بیشترین آمار سفر به کشور را آلمانی‌ها با اعزام ۱۲هیات به خود اختصاص دادند و عراق با اعزام ۱۱هیات و ژاپن با اعزام هشت هیات، در رتبه دوم و سوم قرار دارند. بزرگ‌ترین هیات تجاری خارجی نیز متعلق به ایتالیا با اعزام ۳۶۰ نفر به ایران است. بعد از این کشور، اتریش و روسیه در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

گروه بازرگانی: رایزنی ایران با ۶ قدرت برتر جهان پس از گذشت ۱۲ سال در حالی در تیرماه سال ۹۴ به ثمر نشست که تجار و بازرگانان خارجی از ابتدای سال جاری نسبت به همکاری‌های مشترک با ایرانی‌ها پس از لغو تحریم ها، ابراز تمایل کرده بودند. به گونه‌ای که آخرین آمار ورود هیات‌های خارجی نشان می‌دهد تا انتهای آذرماه سال جاری، ایران میزبان ۱۴۵ هیات تجاری از کشورهای مختلف جهان بوده است. هرچند در این میان برخی از هیات‌ها با هدف بازاریابی برای محصولات خود به شیوه‌های مختلف به مذاکره پرداختند، اما آنچه مسلم به نظر می‌رسد عزم جزم شده دولتمردان خارجی برای سهم‌خواهی از بازار ایران است. البته با گذشت ۱۱ روز از فصل زمستان، رفت و آمد هیات‌های خارجی نیز رو به سردی گذاشته و خبری از ورود فعالان اقتصادی کشورهای خارجی نیست. به نظر می‌رسد با شروع شمارش معکوس برای لغو تحریم ها، همگان در انتظار شکستن قفل محدودیت‌ها هستند تا بتوانند حضوری هدفمندتر از گذشته در ایران داشته باشند.

حضور هیات‌های تجاری ۴۸ کشور در ایران نشان از اهمیت بازار این کشور و منطقه دارد. بازاری که به گفته متولیان تجارت، جمعیتی حدود ۴۰۰ میلیون نفر در منطقه و ۸۰ میلیون نفر در ایران دارد. همچنین ایران می‌تواند برای سرمایه‌گذاران خارجی مکانی امن و به دور از تنش‌هایی که این روزها دامنگیر منطقه بوده، محسوب شود. از سویی به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور، قطعا حضور در بازار ایران منجر به حضور در بازارهای کشورهای همسایه خواهد شد. وجود زیرساخت‌های مناسب برای تولید و سرمایه‌گذاری از دیگر جاذبه‌هایی است که توانسته طی سه فصل اخیر، ۱۴۵ هیات تجاری خارجی را پای میز مذاکره نشانده و برای کسب بازار بکر ایران، رقابت ایجاد کند. در این میان به نظر می‌رسد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بیش از سایر کشورها، برای استفاده از شرایط کنونی تلاش می‌کنند؛ چرا که بیشترین تعداد هیات تجاری خارجی که به ایران وارد شده، مربوط به قاره‌های اروپا و آمریکا است. از سویی آلمان‌ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی هیات‌های بیشتری را برای مذاکرات تجاری اعزام کرده‌اند. در دوران تحریم‌ها اگر چه آلمان مبادلات تجاری خود را با ایران کاهش داد، اما با این حال روابط خود را با ایران قطع نکرد؛ به‌طوری که طی چند سال اخیر این کشور جزو یکی از ۱۰ کشور عمده واردکننده به ایران محسوب می‌شد؛ اما ایتالیا طی ۹ ماه منتهی به آذر سال ۹۴، بزرگ‌ترین هیات تجاری را به ایران فرستاد که در یک گردهمایی با فعالان اقتصادی ایران، زمینه‌های همکاری مشترک بین ۲ کشور را بررسی کردند. ایتالیا نیز در دوران تحریم‌ها روابط اقتصادی خود را با ایران محدود کرد. در حالی‌که پیش از آن، از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران در اروپا محسوب می‌شد. حال در دوران جدید برای کسب سهم خود از بازار ایران به رقابت با سایر کشورها می‌پردازد.

همچنین ببینید

جزییات مشارکت سرمایه گذار ایتالیایی در «ثباغ»/ پیش بینی تحقق EPS در عملکرد ٩ ماهه امسال

به گفته معاون اقتصادی شرکت شهرسازی باغمیشه، این شرکت برای ٣ پروژه مهم خود در ...