خانه > گزارش تحلیلی > صنایع بالادستی یا پایین دستی اولویت با کدام است؟

صنایع بالادستی یا پایین دستی اولویت با کدام است؟

معوقات و بدهی‌های دولت به بخش خصوصی از جمله مواردی است که باعث شده بخش خصوصی در بعضی زمینه‌ها اعتماد خود را به دولت از دست بدهد. این موضوع علاوه بر اینکه سدی برای توسعه بوده، مانعی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز خواهد بود.

محمدرضا سراجی، پیمانکار پیشکسوت حوزه نفت و گاز و مشاور امور قراردادی، فنی و مهندسی انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکاری نفت، گاز و پتروشیمی (APEC)در ایران معتقد است، سرمایه‌گذاران خارجی با پیمانکاران بخش خصوصی ایران مشورت می‌کنند و زمانی که دولت به پیمانکاران ایرانی بدهکار باشد، طبیعی است که پاسخ پیمانکاران داخلی به خارجی‌ها برای سرمایه‌گذاری در ایران منفی خواهد بود. این‌ها در حالی است که کارشناسان معتقدند سطح دانش فنی و توان اجرای پروژه در ایران نقطه مناسبی را به خود اختصاص داده و معوقات دولت در پرداخت بدهی‌ها باعث می‌شود از این توان در کشور به درستی استفاده نشود. در ادامه متن کامل گفت‌وگوی صمت با این کارشناس آمده است.

بخش خصوصی در اجرا و ساخت پروژه‌های بزرگ نفتی و گازی با چه مشکلاتی روبه‌رواست؟
مشکل اصلی بخش خصوصی در زمینه نفت و گاز نبود اطمینان است. اگر دولت و مسئولان قصد دارند در کشور به بخش خصوصی اهمیت دهند و از آن حمایت کنند، ابتدا باید به بخش خصوصی اعتماد کنند. یکی از مشکلاتی که اکنون در همکاری‌های دولت و بخش خصوصی در زمینه پروژه‌های پیمانکاری نفتی و گازی وجود دارد، معوقات دولت است.
در این زمینه بخش دولتی دائم برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تبلیغات می‌کند اما این تبلیغات در برخی زمینه‌ها دیگر تاثیری ندارد. هر چند که دولت در بسیاری از موارد با بخش خصوصی همکاری مناسبی داشت و این همکاری‌ها باعث شد تا کشور رشد پیدا کند اما در برخی پروژه‌های نفتی و گازی متاسفانه این همکاری به حداقل رسیده و بخش خصوصی نمی‌تواند مطالباتش را از دولت وصول کند. پیمانکاران بخش خصوصی در ایران پروژه‌های دولتی را انجام می‌دهند اما در برخی زمینه‌ها دولت در پرداخت هزینه پروژه‌ها بدقولی می‌کند. این بدقولی‌ها باعث از دست رفتن اعتماد و اطمینان بخش خصوصی به دولت می‌شود. هر چند که این اتفاقات فقط در بخشی از همکاری‌های دولت و بخش خصوصی می‌افتد اما این موضوع برای پیمانکاران کافی است تا اطمینان و اعتماد خود را از بخش دولتی در تسویه حساب از دست بدهند.
متاسفانه در بخشی از پروژه‌ها که چنین اتفاقی می‌افتد تصور دولت این است با پرداخت نکردن یا با تعویق در پرداخت هزینه پروژه‌ها می‌تواند کارهای دیگری انجام دهد اما در واقع این طور نیست. اگر قصد داریم کشور را توسعه دهیم باید این موضوع را بپذیریم که بخش خصوصی باید این کار را انجام دهد. زمانی که اعتماد بخش خصوصی به دولت از بین برود طبیعی است که توسعه صنعتی در کشور هم با مشکلاتی رو به رو می‌شود و روند توسعه آهسته‌تر پیش می‌رود.

همچنین ببینید

دو مزیتی که چشم سرمایه‌گذاران خارجی را گرفت

دومین همایش موسسه استیل‌پرایس به فاصله ۵ ماه پس از نخستین همایش چهارشنبه گذشته در ...