خانه > اخبار ویژه > صنایع کوچک ۱۵ برابر صنایع بزرگ اشتغالزایی می‌کنند

صنایع کوچک ۱۵ برابر صنایع بزرگ اشتغالزایی می‌کنند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هشدار داده ۵میلیون تقاضای شغلی جدید در راه است و برای عبور از این بحران باید سالانه ۸۰۰هزار شغل ایجاد شود.

موضوع قابل توجه در این زمینه سهم بخش‌های مختلف چون دولتی، خصوصی و تعاونی در میزان اشتغالزایی است. میزان سهم اشتغالزایی از طریق تعاونی‌ها در صنایع کوچک ۱۵ برابر صنایع بزرگ است. با توجه به چنین ظرفیتی براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ سهم تعاونی‌ها در اشتغال کشور ما حدود ۷درصد است.در این زمینه صمت با سیدحمید کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانید.

سهم تعاونی‌ها در میزان اشتغالزایی چقدر است؟
یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغالزایی،‌ توسعه حساب‌شده، منطقی و با مطالعه تعاونی‌هاست. به عبارت دیگر، در بخش‌های مختلفی مانند خدمات، صنعت و تولید و کشاورزی با ایجاد تعاونی می‌توان اشتغال پایدار زیریک چتر واحد حقوقی ایجاد کرد. از آنجا که تعاونی‌ها دربرگیرنده صنایع و بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند، می‌توان با کمترین سرمایه ممکن شغل ایجاد کرد. هم‌اکنون میانگین ایجاد یک شغل در تعاونی‌ها حدود ۵۰میلیون تومان است. در برخی مشاغل مانند قالیبافی و صنایع‌دستی این سرمایه به زیر ۱۰میلیون تومان نیز می‌رسد. از آنجا که این مشاغل به‌طور عمده در روستاها و در کنار خانوارها یا در کارگاه‌های ارزان‌قیمت با مقداری مواد اولیه و ابزارهای ساده شکل می‌گیرد، سرمایه چندانی را نمی‌طلبد؛ در حالی‌که میانگین ایجاد اشتغال در مجموعه واحدهای صنعتی به سرمایه‌ای بالای ۲۰۰میلیون تومان نیاز دارد. درباره صنایع پتروشیمی و صنایع بالاتر از آن، این میانگین به ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان می‌رسد. پس با سرمایه صنایع بزرگ در قالب تعاونی‌ها می‌توان ۱۵برابر این صنایع اشتغال ایجاد کرد.

با توجه به اشتغالزایی صنایع کوچک، این صنایع چقدر می‌توانند در خروج از رکود موثر باشند؟
تمام کشورهای دنیا فعالیت‌های خود را در قالب خوشه‌های صنعتی انجام می‌دهند؛ خوشه صنعتی یعنی زنجیره تامین کامل، به عبارت دیگر از تامین مواد اولیه تا فروش نهایی محصول و صادرات آن در قالب این زنجیره رخ می‌دهد. در حقیقت اگر ما این زنجیره را در صنایع کوچک و تعاونی‌ها توسعه دهیم و پیاده‌سازی کنیم، می‌تواند بهترین راهکار خروج از رکود به‌شمار رود، چراکه این زنجیره به‌سرعت می‌تواند درآمدزایی کند. از آنجایی که در صنایع بزرگ، نمی‌توانیم از تمام ظرفیت‌هایمان استفاده کنیم، این صنایع نمی‌توانند به تنهایی در خروج از رکود موثر باشند.

همچنین ببینید

راه‌اندازی۵۸۰ واحد جدید صنعتی در استان قم

در دولت یازدهم برای ارتقای وضعیت صنعت و صادرات استان قم تلاش‌های بسیار مطلوبی انجام شده ...