خانه > اخبار ویژه > قطار صادرات مازندران به ایستگاه توسعه نرسید

قطار صادرات مازندران به ایستگاه توسعه نرسید

از ظرفیت‌های بالای استان مازندران در زمینه صادرات به درستی استفاده نشده است. بخشی از مشکل را می‌توان ناشی از بی‌توجهی به تولید صادرات محور دانست زیرا واحدهای تولیدی به دلیل برخی از مشکلات از جمله نقدینگی نتوانسته‌اند از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده کنند.

یکی دیگر از دلایل استفاده نکردن از تمامی ظرفیت‌های صادراتی استان مازندران را نیز می‌توان مرتبط با نبود زیرساخت‌های مناسب و فراهم نشدن امکانات زیربنایی دانست به‌طوری‌که در بسترهایی این امکانات ایجاد نشده و یا در صورت ایجاد شدن استفاده درستی از آن نشده است. مثال بارز این امر احداث خط آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان است که ظرفیت جابه‌جایی سالانه ۸ میلیون تن بار را دارد و می‌توانست بر تسریع روند صادراتی استان بیفزاید اما این هدفگذاری تاکنون محقق نشده است.

اقدامات مناسب در زمینه تسهیل امور اداری انجام شده است
ابراهیم یعقوبی، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران در گفت‌وگو با صمت اظهار می‌کند: صادرات کالاهای استان از طریق ریل راه‌آهن گلستان- ترکمنستان – قزاقستان انجام می‌شود. این استان به صورت مستقیم صادرات از طریق خطوط ریلی ندارد و فقط بارگیری کالا در ایستگاه‌های استان مازندران انجام شده و کالاها پس از انتقال به مرز اینچه برون از مسیر پل دوستی ایران و ترکمنستان صادر می‌شود. وی با بیان اینکه هم‌اکنون امکانات اولیه فراهم شده و صادرات ریلی با واسطه انجام می‌شود، می‌افزاید: آمار دقیقی از میزان صادرات انجام شده از مسیر ریلی استان وجود ندارد زیرا اجناس صادراتی ما به نام استان گلستان ثبت می‌شود. یعقوبی ادامه می‌دهد: برای تفکیک مبدأهای صادراتی نیاز به طراحی یک نرم‌افزار است تا استان‌های صادرکننده مشخص شوند و صادرات به نام خود استان‌ها ثبت شود. این مقام مسئول همچنین از افزایش میزان صادرات نسبت سال گذشته خبر داده و می‌افزاید: در ۶ ماهه امسال بیش از ۲۳۱میلیون دلار کالا از طریق گمرک استان مازندران به خارج از کشور صادر شده است. یعقوبی با اشاره به اینکه هزینه حمل‌ونقل ریلی بسیار ارزان‌تر از حمل‌ونقل جاده‌ای است، اظهار می‌کند: اما به دلیل زمانبر بودن و نبود تجهیزات سردخانه‌ای محدودیت‌هایی برای انتقال کالاهای فاسد شدنی وجود دارد. وی مهم‌ترین اقلام صادراتی استان را سیمان، پروفیل، کنسانتره میوه، محصولات کشاورزی و آب معدنی نام برده و بیان می‌کند: بیشترین صادرات استان از طریق حمل‌ونقل دریایی از مسیر بنادر امیرآباد، نوشهر و فریدونکنار انجام می‌شود و پس از آن حمل‌ونقل جاده‌ای و سپس ریلی.البته بیشترین صادرات استان به کشورهای آسیای میانه، عراق، افغانستان و پاکستان انجام می‌شود. یعقوبی مشکل صادرات استان را قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و انواع مرکبات می‌داند زیرا قیمت تمام شده کالاها و محصولات نهایی نسبت به بازارهای هدف بالاست و این امر قدرت رقابت‌پذیری اجناس ایرانی را در بازارهای هدف کم می‌کند. معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران تصریح می‌کند: نیاز است سازمان‌های مربوط مشوق‌هایی برای صادرات در زمینه هزینه حمل‌ونقل و یا اعطای تسهیلات ارزان‌قیمت طولانی‌مدت برای صادرکنندگان در نظر بگیرند تا انگیزه صادرات بالا رود. وی خاطرنشان می‌کند: در زمینه تسهیل امور اداری و بوروکراسی خوشبختانه اقدامات مناسبی انجام شده است.

همچنین ببینید

رشد 5. 8 درصدی صادرات صنایع معدنی

طبق تازه‌ترین تحلیل‌های آماری، وضعیت صادرات شاخص اقلام عمده گروه معدن و صنایع معدنی طی ...