خانه > گزارش تحلیلی > لاپوشانی گزارش ۳ نهاد نظارتی از فساد خودروسازان ؛ سازمان حسابرسی دخیل بوده است

لاپوشانی گزارش ۳ نهاد نظارتی از فساد خودروسازان ؛ سازمان حسابرسی دخیل بوده است

چند وقت پیش مصاحبه ای از مسئول تیم تحقیق و تفحص از خودروسازی منتشر شد؛ که به موضوع مدیران فاسد این صنعت پرداخته بود. علیلو در ادامه این بحث، به موضوع ناکارآمدی مقابله با فساد در بدنه اغلب نهادهای نظارتی پرداخته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مسئول تیم تحقیق و تفحص از خودروسازان در دومین قسمت از مصاحبه تفصیلی با خبرگزاری تسنیم به موضوع مهم نهادهای نظارتی پرداخته است.

با سلام و خوش آمد خدمت حضرتعالی؛ پیشتر ابعادی از افراد فاسد و به تعبیری مافیای صنعت خودرو را معرفی کردید. محور دوم بحث در خصوص ضعف نظارت ساختاری حاکم بر این سیستم بود. لطفاً در این خصوص توضیح بفرمایید.

علیلو: عرض سلام و تشکر دارم از شما بابت فرصت این گفتگو؛ دومین محوری که عرض شد باز به نوعی علت حاکمیت همین تفکر بوده است، سستی، کهولت و درست عمل نکردن، یا به نوعی بی تفاوتی دستگاههای نظارتی در این فسادها است.

شما معتقدید خود دستگاههای نظارتی در این فسادها دخیل بوده اند؟
علیلو: در تحقیق و تفحص فسادهایی با ابعاد قابل توجه کشف شد؛ مثلاً آن آقا که مدیرعامل یکی از خودروسازهای اصلی بود، در زمان تصدی مسئولیت، شرکتهای خانوادگی تأسیس کرده و مشغول سوء استفاده بود. از این موارد یکی دو تا هم نیستند. تعداد این شرکتها و مؤسسات تو در توی خانوادگی، سیاسی یا باندی در ایران خودرو به ۱۶۴ و در سایپا به حدود ۷۰ و ۸۰ می رسد. یا آن قرارداد کذایی “ال ۹۰” که در یک محاسبه سر انگشتی تاکنون دست کم ۵ هزار میلیارد تومان به مردم کشور صدمه زده و از جیب مردم خرج شده است. خوب؛ اتفاقات از این دست در شرایطی روی می دهد که تیم بازرسی و نظارتی کشور، هم در ایران خودرو مستقر است و هم در سایپا. حراست خود سازمان هم در آنجا وجود دارد. ضمن اینکه مطابق قانون، هیچ قراردادی بدون حضور حراست و بازرسی صورت نپذیرفته است. این نهادها مشکلات را دیده اند و حتی گزارش این تخلفات به سازمان بازرسی کل کشور رفته و حتی به اذعان مدیرانشان، گزارشها برای پیگیری به دست سازمان مرکزی هم رسیده است، که دستور بدهند؛ اقدام کنند؛ پیگیری کنند؛ ولی هیچ اتفاقی نیفتاده است. چرا هیچ اتفاقی نیفتاده است؟ جالبتر اینکه، سازمان حسابرسی کشور در بحثهای مالی یک سازمان رسمی، دولتی و نظارتی است. این سازمان طی چند سالِ متوالی از اینها حسابرسی کرده، که آخرین بار ۱۴ میلیارد تومان طی یک سال، به عنوان حق حسابرسی پول گرفته است. برای یک سال! بسیاری از تخلفات در همین سال ندیده گرفته شده؛ یا کمک شده برای کار مشکل دار و دور زدن قانون.

این “دور زدن قانون” یعنی چه و با چه روشی این کار را انجام داده اند؟
علیلو: این اشخاص برای قانونی جلوه دادن کار خودشان از قاعده ای به نام تعدیل که در حسابرسی مرسوم است، استفاده کرده اند.

همچنین ببینید

خودروسازان اجازه افزایش بیش از ۹.۶ درصد را ندارند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص قیمت برخی خودروهای داخلی گفت: افزایش بیش از ...