خانه > اخبار ویژه > نکاتی پیرامون بازارهای بین المللی

نکاتی پیرامون بازارهای بین المللی

?دکتر ایمانی راد در کانال تلگرام موسسه مطالعاتی بامداد نوشت:
⬅️بازارهاى مالى جهان با نوسان عجیبى در هفته اول سال نو را شروع کرد. این حرکت شتاب آلود هر چند که نشان دهنده هیجانات ابتداى سال است ولى در عین حال نشان مى دهد که اقتصاد جهان در سال ٢٠١۶ همراه با نوسانات بالایى خواهد بود.
⬅️در بازارهاى جهانى در سال ٢٠١۶ پیش بینى یک اصلاح جدى در بازارهاى بورس مى شود که زمزمه هاى آن را در هفته اول در بازار چین دیدید. این نوسانات ادامه خواهد داشت .
⬅️ بازارهاى جهانى نشان دادند که در همین یک هفته چقدر شکننده و ناپایدارند. این مطلب را در مصاحبه با خبر آنلاین مطرح کرده ام و به نظرم ثباتى که به ظاهر به نظر میرسد ، بازارهاى جهانى فاقد آن هستند. افزایش قیمت طلا در بازارهاى جهانى نشاندهنده این شکنندگى است .
⬅️ روند تضعیف پولهاى کالا پایه رو به افزایش است . طبیعى است که قیمت مواد اولیه هم  رو به کاهش است . نفت هم همانطور که میبینید  هر روز کاهش پیدا میکند. احتمال شکستن قیمت نفت و افتادن در کانال بیست دلار زیاد است و در نتیجه هر پدیده ، وضعیت و یا کالایى که مرتبط با نفت باشد همراه با تغییرات قابل توجه خواهد بود. البته این وضعیت ادامه دار نخواهد بود چون قیمت کالاها دارد به کف تاریخى خود میرسد.
⬅️ طلا براى حفاظت سرمایه گذاران براى شرایط پر التهاب کنونى گزینه خوبى است و بنابراین تا موقعى که نوسانات ارزى بالا باشد طلا بالا مى رود. به محض آرام شدن نوسانات ارزى طلا نیز شروع به کاهش خواهد کرد.
⬅️ در شرایط فعلى یورو به عنوان یک funding currency عمل میکند. یعنى یورو در شرایط فعلى با توجه به نرخ بهره پایین ، تقاضا برایش زیاد مى شود ( این تقاضا عمدتا تقاضاى carry trade است ) و و این پول براى شورت کردن ( یا فروختن ) پولهایى مورد استفاده قرار میگیرد که داراى نرخ بهره بالایى هستند. در نتیجه در کوتاه و حتى میان مدت ممکن است یورو افزایش داشته باشد و به تدریج که نوسانات در بازار کمتر مى شود یورو کاهش خواهد داشت و از سقف فعلى هم ممکن است کمتر شود.
⬅️ شکست عجیب بازار بورس چین نشان داد که چین بسیار شکننده تر از آن است که عده اى باور میکردند. وقتى مدت پنج سال است که در هر فصل تولید این کشور در حال کاهش است ، حتما یک مشکلى وجود دارد. در نتیجه شکست شاخص بورس در چین به معنى شکست مجدد قیمت مواد اولیه در سطح جهانى است . همراه با اینها ارزهاى کالا پایه نیز تضعیف خواهند شد.
⬅️ تضعیف یکباره یوآن در یکهفته اول سال میلادى نشان مى دهد که قیمت مواد اولیه و از جمله نفت استعداد بیشترى براى کاهش دارد. ولى اگر ساختار اقتصادى جهان ثابت بماند، احتمال به کف رسیدن قیمت ها در سال جارى میلادى بسیار زیاد است .
⬅️ بهترین ارز براى سرمایه گذارى در سال ٢٠١۶ به نظر میرسد ین ژاپن باشد. هر چند که با تضعیف صادرات و تولید در ژاپن احتمال اینکه بانک مرکزى ژاپن عرضه ین را براى پایین آوردن قیمت آن در بازار جهان زیاد کند خیلى زیاد است . ولى این بار اثر تزریق ین به بازارهاى جهانى قدرت سابق را نخواهد داشت و بیشتر به صورت یک شوک موقتى عمل خواهد کرد.
⬅️دلا رامریکا هم کماکان قدرت خود را حفظ خواهد کرد و احتمال اینکه فدرال رزرو امریکا مجددا نرخ بهره را بالا ببرد هست .
⬅️ با توجه به نوسان بازارها و مخصوصا در انتهاى هفته ها ، معقول است که تا موقعى که بازار آرام نشده است مدیریت نقدینگى خود را با حساسیت زیاد مراقبت کنند.

همچنین ببینید

زلزله بر پیکر دومین اقتصاد جهان

برای نخستین بار در حدود ۳۰ سال گذشته، رتبه اعتباری چین کاهش یافت. موسسه اعتبار ...