خانه > اخبار > اقتصادی > نیمی از منابع بانکی منجمد است

نیمی از منابع بانکی منجمد است

نخستین همایش مالی اسلامی با حضور ولی‌اله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی، حمید پورمحمدی، معاون توسعه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، موسویان دبیر کمیته فقهی سازمان بورس، علی صالح‌آبادی، رییس انجمن مالی ایران اسلامی در دانشگاه الزهرا(ع) برگزار شد.

ولی‌الله سیف رییس‌کل بانک مرکزی در این همایش کاهش تورم را یکی از دستاوردهای بزرگ در بخش پولی دانست و گفت: نرخ تورم که در سال‌های اخیر به بالای ۴۰ درصد رسیده بود، در بیش از ۲ سال گذشته، باتوجه به اقدامات دولت یازدهم، این نرخ به ۱۳/۷درصد کاهش یافت که این روند نزولی ادامه خواهد یافت و نرخ تورم تک‌رقمی و پایدار خواهد شد. وی در ادامه به رشد نقدینگی که تا پایان آبان امسال به ۱۵ درصد رسیده است، اشاره کرد و افزود: بانک مرکزی به هیچ‌وجه آمار غیرقابل اعتنا را ارائه نمی‌کند و مقید بر ارائه آمار دقیق است و اینکه گفته می‌شود بانک مرکزی آمار نقدینگی را دستکاری می‌کند موضوعی پوچ است. او همچنین به نوسانات بازار ارز اشاره کرد و یادآور شد: نوسانات و بی‌ثباتی در بازار ارز قبل از دولت یازدهم زیاد بود و این نشان‌دهنده غیرقابل پیش‌بینی بودن آینده است که با ثبات بخشیدن به بازار این قابلیت که سرمایه‌گذاران بتوانند تصمیم بگیرند ایجاد شد. در همین زمینه، دامنه نوسانات نرخ ارز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافت و قیمت متوسط ارز (نرخ برابری دلار و ریال) در ۸ماهه امسال نسبت به ۸ماهه نخست سال ۹۳، ۵/۷ درصد افزایش یافت. سیف افزایش نرخ ارز را ناشی از افزایش جهانی نرخ دلار اعلام کرد و گفت: نرخ برابری دلار و یورو زمانی۱/۳۵ بود که اکنون این رقم به ۱/۶ کاهش یافته و نداشتن نرخ یورو نسبت به دلار کمتر شده است. وی با ابراز اینکه در ۸ماهه نخست امسال ۲۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد، تصریح کرد: ۶۳/۳درصد تسهیلات پرداخت شده برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بوده که در بخش صنعت ۸۲/۶درصد از تسهیلات پرداخت شده برای سرمایه در گردش انجام شده است.

نرخ سود بانکی بالاست
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با یادآوری اینکه نظام مالی اسلامی مبتنی بر کارآیی و اخلاق‌محور بودن است، گفت: در سال ۶۲ قانون بانکداری بدون ربا تصویب شد و ما شاهد اجرای بانکداری بدون ربا در کشورمان بودیم و می‌توانیم دستاوردهای کسب‌شده در این عرصه را به بیرون از مرزها عرضه کنیم. رییس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه «بانکداری اسلامی کامل نیست و باید نقاط ضعف آن را برطرف کنیم» به نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: نرخ سود زمانی نسبت به تورم منفی بود ولی اکنون با توجه به کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکی از این کاهش تبعیت نکرده و به‌صورت افراطی همچنان بالا است. سیف این را هم گفت که در چند ماه گذشته نرخ سود بانکی در بخش تسهیلات حدود ۲۹ درصد بود که با اقدامات پیش‌بینی‌شده دنبال کاهش آن هستیم. سیف ادامه داد: به‌دنبال این نیستیم که نرخ سود بانکی را در شورای پول و اعتبار به‌صورت دستوری کاهش دهیم زیرا امروز در کشور تنگنای مالی داریم و از طرفی ۴۵ درصد از منابع بانک‌ها منجمد است. بانک‌ها می‌توانند ۵۵ درصد منابع خود را تسهیلات پرداخت کنند و این نظام نمی‌تواند کارآمد باشد.

به گفته او از ۴۵ درصد منابع منجمد بانکی
۱۵ درصد مطالبات از دولت است که باید پرداخت شود و این نشان می‌دهد که به وضعیت بانک توجه نشده است. سیف با بیان اینکه نظام بانکی کشور باید جایگاه خود را پیدا کند، ادامه داد: نظام بانکی اکنون و پس از برجام باید توسعه یابد و اگر ارتباط بانکی خوبی نداشته باشیم نمی‌توانیم موفق باشیم و براساس استانداردهای بین‌المللی نسبت به کفایت سرمایه بانک‌ها ۱۲/۵درصد است در حالی که این نرخ در کشور ما ۴/۵ و حتی در برخی مواقع منفی است. رییس کل بانک مرکزی گفت: کاهش دستوری نرخ سود در سایر بازارها تبعات منفی دارد و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی بازار بین‌بانکی را هدف قرار داده که امروز نرخ سود بین‌بانکی از ۲۹ درصد به ۲۱درصد کاهش یافته و نرخ سود بانکی‌ای قابل قبول است که نرخ تورم به‌علاوه ۲ درصد باشد.

همچنین ببینید

تورم ٧.٧ درصد شد

شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۹.۶ را نشان می‌دهد که ...