خانه > گزارش تحلیلی > واحدهای زیر زمینی آفت بزرگ صنایع غذایی

واحدهای زیر زمینی آفت بزرگ صنایع غذایی

سید محمد رضا مرتضوی: اگر رعایت نکات بهداشتی در تولید و بسته‌بندی انجام نشود ممکن است منجر به تولید سموم خطرناک شود که می‌تواند باعث به‌وجود آمدن بیماری‌های پنهان و حتی مرگ افراد شود.

یکی از آفت‌های صنایع امروز وجود واحدهای صنعتی زیرزمینی و بدون مجوز است که با تولیدات بی‌کیفیت و غیراستاندارد و توزیع ارزان‌قیمت این کالا در بازار مشکلاتی را برای صنایع ایجاد می‌کنند و برخی از آنها نیز با جعل نشان(برند)های معتبر موجب بی‌اعتمادی به تولیدات بی‌کیفیت می‌شوند

یکی از صنایعی که از این آفت لطمه‌های بسیاری خورده است صنایع غذایی است و از آنجایی که این صنعت با سلامت مردم سروکار دارد توجه به این مقوله از اهمیت بالایی برخوردار است به گفته صاحب‌نظران تعداد واحدهای صنعتی زیرزمینی در صنایع غذایی بیشتر از ۱۰تا ۱۵درصد نیست اما صدمات وارد کرده به این صنعت بیش از اینهاست.

نقش توزیع سنتی در رونق واحدهای زیرزمینی

محمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت، معدن وتجارت ایران درباره واحدهای صنعتی زیرزمینی در صنایع غذایی گفت: بخشی از صنایع غذایی کشور همچون ترشی، کنسانتره‌های میوه، لواشک‌ها، سس، رب و… درگیر واحدهای زیرزمینی هستند و هم‌اکنون کارگاه‌های کوچک بدون پروانه اقدام به تولیداتی می‌کنند.

وی با بیان اینکه نخستین خطر واحدهای صنعتی زیرزمینی متوجه سلامت مردم است، افزود: این کارگاه‌ها فاقد پروانه‌های بهداشتی هستند و تولیدات غیراستانداردی دارند که متاسفانه امروزه به وفور در بخش توزیع سنتی دیده می‌شوند. اما در بخش توزیع مدرن بسیار کمتر حضور دارند و قوانین سختگیرانه فروشگاه‌ها اجازه فروش این اجناس را نمی‌دهد.

رییس کانون صنایع غذایی ایران با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مسئول باید برنامه‌ای برای جمع‌آوری واحدهای زیرزمینی داشته باشند، تصریح کرد: درحال‌حاضر بازرسی و شناسایی این واحدهای صنعتی از امکانات دستگاه‌های موجود خارج است در صورتی که این مسئله با تدوین یک چارچوب قانونی و تفویض اختیارات به انجمن‌ها قابل کنترل است.

لزوم سپردن وظیفه نظارت به انجمن‌ها

وی افزود: انجمن‌ها همواره اعلام کرده‌اند که اگر امکان شناسایی و ارائه گزارش به‌طور رسمی به انجمن‌ها سپرده شود بهتر می‌توان این‌گونه واحدها را ساماندهی کرد. دستگاه‌های ذی‌ربطی نظیر سازمان ملی استاندارد و بهداشت اگر کارت‌های ویژه برای انجمن‌های مختلف صادر کنند تا شناسایی برعهده خود انجمن‌ها باشد با همکاری سایر قوا می‌توان برخورد مناسبی با این واحدها انجام داد.

مرتضوی با بیان اینکه بخش دیگری از واحدهای زیرزمینی که آسیب بسیار بیشتری به صنایع غذایی وارد می‌کنند واحدهایی هستند که اقدام به جعل نشان(برند)های بزرگ می‌کنند، گفت: تولیدات بی‌کیفیت و غیراستاندارد به نام نشان(برند)های بزرگ اعتبار صنایع غذایی را زیرسوال می‌برد و حتی گاهی دیده شده کالاهای بی‌کیفیت با جعل نشان(برند)های معتبر در بازارهای خارجی عرضه شده و نشان(برند)های معتبر برای کسب اعتبار دوباره خود هزینه‌های بسیاری را متحمل شده‌اند.

رییس کانون صنایع غذایی ایران با تاکید بر اینکه تولید این کالا اعتماد عمومی نسبت به صنعت داخلی را از بین خواهد برد، گفت: در زمینه تعداد این واحدها بعید می‌دانم بیشتر از ۱۰تا ۱۵درصد صنایع غذایی را تشکیل دهند اما آثار مخربی بسیار بیشتر از میزان سهمی است که از بازار صنایع غذایی دارند.

حاشیه سود بی‌کیفیت‌ها به جیب مردم نمی‌رود

رییس کانون صنایع غذایی ایران با اشاره به اینکه یکی از صدمات جبران‌ناپذیر، ارزان‌قیمت بودن این کالاهاست، گفت: از آنجا که رعایت موازین استاندارد و کیفیت در محصولات وجود ندارد و این محصولات با وزن‌های کمتری تولید می‌شوند بنابراین از قیمت ارزان‌تری برخوردار هستند که این امر باعث افزایش تمایل برخی از واحدهای سنتی به این‌گونه کالاها شده است.

وی افزود: ارزان بودن قیمت این کالاها به جیب مصرف‌کننده نمی‌رود بلکه این حاشیه سود بالا را نظام توزیع سنتی که این تخلفات را انجام می‌دهد کسب می‌کند که جز آسیب به سلامت، نتیجه دیگری برای مردم نخواهد داشت و چه بسا باعث هزینه‌های بیشتری به دلیل تبعات بعدی استفاده از این محصولات برای مردم شود. وی با بیان اینکه این‌گونه واحدها در همه جای دنیا وجود دارند، گفت: اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که با این‌گونه از واحدها برخورد شدیدی انجام می‌شود. در سال گذشته پرونده‌های قضایی زیادی در دادگستری اروپا مبنی‌بر تولید کالاهای بی‌کیفیت وجود داشته اما مهم برخورد قاطعی است که با این شرکت‌ها می‌شود.

رییس کانون صنایع غذایی ایران با تاکید بر اینکه صنایع غذایی صنعت حساسی به شمار می‌رود، اظهار کرد: اگر رعایت نکات بهداشتی در تولید و بسته‌بندی انجام نشود ممکن است منجر به تولید سموم خطرناک شود که می‌تواند باعث به‌وجود آمدن بیماری‌های پنهان و حتی مرگ افراد شود.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

جهش صادراتی سرب، صنعت باتری سازی را دچار مشکل کرد

جهش صادرات سرب تولیدی در کشور که به دلیل تعدیل نرخ ارز در فروردین ماه ...