خانه > اخبار > اقتصادی > پالایشگاه ایرانی در اسپانیا

پالایشگاه ایرانی در اسپانیا

بنویت فاکان

تحلیلگر وال‌استریت ژورنال

درحالی‌که پس از لغو تحریم‌های ایران به‌خصوص تحریم‌های نفتی، این کشور به‌دنبال آن است تا برای نفت خود مشتری پیدا کند، براساس گفته مقامات رسمی ایران، این کشور در حال مذاکره برای ساخت پالایشگاهی در اسپانیا است. این مذاکرات در روز‌هایی انجام شد که کشور به لغو تحریم‌ها نزدیک‌تر می‌شود. مقامات رسمی ایرانی می‌گویند پس‌از لغو تحریم‌ها، آماده هستند تا صادرات نفت خود را تا یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند. افزایش صادرات نفت به بازار‌ها منجر به افزایش بیش از حد عرضه خواهد شد و بهای نفت را بیش از پیش کاهش خواهد داد و حتی به کمتر از ۳۴ دلار خواهد رساند.

 

یران درصدد این است که با یک شرکت داخلی در اسپانیا در تاسیسات نفتی سرمایه‌گذاری کند. این تاسیسات نفتی می‌تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت را پالایش کند. عباس کاظمی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این خصوص گفت: «برای افزایش صادرات نفت باید در خارج از کشور تقاضا ایجاد کنیم تا از طریق آن فروش بلندمدت نفت کشورمان تضمین شود. از رایج‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای افزایش صادرات، سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های خارج از کشور است. بر این اساس وزارت نفت به‌دنبال آن است در پالایشگاه‌های خارج از کشور که نفت خام آنها از ایران تامین می‌شود، سرمایه‌گذاری کند.»

 

کاظمی نام شرکت اسپانیایی را که در این مذاکرات شرکت کرده بود را ذکر نکرد. به شرکت‌های نفتی از اتحادیه اروپا اجازه داده شده تا درخصوص پروژه‌های نفتی با همتایان ایرانی خود وارد مذاکرات شوند، اما نمی‌توانند قراردادی را امضا کنند تا تحریم‌های این کشور برداشته شود. انتظار می‌رود که در روزهای پیش‌رو تحریم‌ها لغو شوند. سخنگوی شرکت «رپسول»، بزرگ‌ترین شرکت نفتی اسپانیایی که یکی از مراکز اصلی پالایشگاه نفت است در این‌خصوص گفت که از این مذاکرات بی‌اطلاع است. سخنگوی وزارت خارجه اسپانیا نیز در این خصوص اظهار بی‌اطلاعی کرد.

ایران مذاکرات بسیاری با اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی و مرکزی درخصوص ساخت یا خرید سهام در پالایشگاه‌های موجود پیش از ورود کامل خود به بازار صادرات نفت داشته است. سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گذشته عنوان کرده است که این شرکت برای خرید سهام پالایشگاه در هند و برزیل وارد مذاکراه شده است. وال‌استریت ژورنال همچنین گزارشی از تلاش‌های ایران درخصوص شرکت‌های خصوصی ایرانی که درصدد خرید پالایشگاه در سوئیس و فرانسه بوده‌اند، ارائه کرده بود که هیچ‌کدام از این مذاکرات به‌دلیل وجود تحریم‌ها مثمرثمر نبودند.

همچنین ببینید

ایران و اسپانیا قرارداد 550 میلیون یورویی نفتی امضا کردند/ خودکفایی تولید لوله های آلیاژی درسال های آینده

قرارداد ساخت لوله‌های سی.آر.ای (CRA) به ارزش تقریبی ۵۵۰ میلیون یورو میان شرکت ملی نفت ...