خانه > گزارش تحلیلی > چرا دست و پای دولت در آزادسازی اقتصاد بسته است؟

چرا دست و پای دولت در آزادسازی اقتصاد بسته است؟

اظهارات اخیر برخی اقتصاددانان معتقد به اقتصاد آزاد در خصوص مشی دولت یازدهم در تصمیم گیری ها و سیاستگذاری‌ها طی ماه های اخیر به سمتی رفته که آنها غالبا انگشت انتقاد خود را به سمت دخالت دولت در قیمت گذاری برخی کالاها نشانه رفته اند و معتقدند تیم اقتصادی دولت به رغم بهره بردن از اقتصاددانانی معتقد به اقتصاد متکی به بازار هنوز نتوانسته‌اند دست از رفتارهای تعزیراتی بردارند.

 

سعید لیلاز در گفت و گو با اقتصاد نیوز گفت: ا کارشناسان و اقتصاددانان سوالی جدی دارند که چرا سازمان‌هایی نظیر سازمان حمایت، شورای رقابت و سازمان تعزیرات هنوز در قیمت گذاری ها دخالت کرده و فعالیتی جدی در عرصه نظارت بر قیمت گذاری ها دارند.

او افزود: برای آنان بسیار جای سوال است که چرا معاون اول رئیس جمهور که از امیدهای دولت برای هدایت اقتصاد به سمت آزادسازی است به شمار می‌رود در اویل امسال بخشنامه ای را صادر می کند که از آن بوی سرکوب قیمت ها به مشام می رسد؟  تمام اینها سوالاتی است که پیش روی کارشناسان و اقتصاددانان دولت قرار گرفته اما با توجه به اینکه دولت کنونی را خیر الموجودین و ناجی اقتصاد و سیاست کشور می دانند، سعی می کند قدری نرم تر و محترمانه تر انتقادهای خود را وارد کنند و دولت را متجه اشتباهاتش در عرصه سیاستگذاری های اقتصادی کنند.

او افزود: بنده معتقدم به رغم تمام انتقاداتی که به روند سیاستگذاری های اقتصادی دولت وارد است در برخی موارد محافظه کارانه قدم برداشته اما چون روند به سمت کاهش دخالت ها بازارها بوده و دولتمردان سعی کرده اند که در عرصه کسب و کار بهبودهایی را حاصل کنند، می توان نمره قبولی به عملکرد اقتصادی دولت حتی در حوزه قیمت گذاری داد.

لیلاز گفت: افرادی که با ساختار اقتصاد ایران و فرآیند تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در آن آشنا هستند به خوبی می دانند که دولت نمی تواند یک شبه تن به آزادسازی قیمت ها دهد و نهادهای دست و پا گیری که برای این منظور به وجود آمده‌اند را منحل کند. به هر حال واقعیت جامعه ایران را نیز باید در نظر گرفت که نظارت دولت بر قیمت بازار و کنترل قیمت ها پشتوانه مردمی دارد و مردم برای دولتی که اجازه ندهد کالاها یک ریال هم گران شود دست می زنند و هورا می کشند.

این کارشناس اقتصاد سیاسی افزود: برخی توقع دارند تکنوکرات‌های حاضر در دولت بر اساس اصول تئوریک و متون دانشگاهی برای کشور به برنامه ریزی و سیاستگذاری بپردازند در حالیکه بهتر است این واقعیت را در نظر گرفت که افراد در موضع قدرت افکارشان با بیرون از قدرت متفاوت است. مولفه‌های مهمی وجود دارد که دولتمردان به خاطر آن مجبورند در اصول فکری خود تا حدی انعطاف به خرج دهند تا بتوانند سیاستگذاری های مهم را در فضای کنونی اقتصاد ایران پله به پله انجام دهند.

همچنین ببینید

آزاد سازی با قیمت خودرو چه خواهد کرد؟

آزاد سازی با قیمت خودرو چه خواهد کرد؟

به گفته عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان خودرو بازار خودروی ایران اشباع شده است.