خانه > اخبار ویژه > چشم‌انداز روشن اما مشروط منیزیم ایران

چشم‌انداز روشن اما مشروط منیزیم ایران

درحال حاضر منیزیم به‌عنوان یکی از فلزات پرکاربرد در فروآلیاژها شناخته شده و ایران به‌عنوان نخستین تولیدکننده شمش منیزیم در خاورمیانه سالانه ۶هزار تن منیزیم تولید می‌کند که ۲۵درصد آن به مصرف داخل می‌رسد و ۷۵درصد باقیمانده هم صادر می‌شود.

البته بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی هنوز از محصولات چینی استفاده می‌کنند و گرایش چندانی برای خرید منیزیم ایرانی از خود نشان نداده‌اند در حالی که خرید محصولات ایرانی می‌تواند برای آنها به صرفه‌تر باشد. بزرگترین و عمده‌ترین کاربرد منیزیم، به عنوان یکی از اجزای آلیاژ آلومینیوم است. آلیاژهای آلومینیوم-منیزیم، خاصیت خمیری را افزایش داده، مقاومت در برابر خوردگی آب شور را تشدید کرده و ویژگی‌های سرمازایی آن را افزایش می‌بخشد. از آلیاژهای منیزیم به‌عنوان اجزای سازنده ساختاری اتومبیل‌ها و ماشین‌آلات، دستگاه‌ها و آجرهای منیزیم‌ـ‌کربن استفاده می‌شود. رشد بازار برای استفاده از این آلیاژها به افزایش کاربرد آلومینیوم و بازیافت از قراضه‌های آلومینیوم به‌ویژه قوطی نوشیدنی‌ها بستگی دارد.

تولیدکنندگان داخلی، منیزیم ایرانی بخرند
محسن پورقاسمی، سرپرست بازرگانی شمش منیزیم رویال در حاشیه نمایشگاه «ایران متافو ۲۰۱۵» به صمت می‌گوید: این شرکت نخستین تولیدکننده شمش منیزیم خاورمیانه است. تولیدات ما بر اساس روش احیای یونولیت و از ماده معدنی فروسیلیس تولید می‌شود. وی می‌افزاید: سالانه حدود ۶ هزار تن منیزیم در این شرکت تولید می‌شود که ۹۵ تا ۹۹ درصد خلوص دارد و بیشترین کاربرد آن در زمینه آلیاژهای آلومینیومی و در صنایع خودروسازی و دفاعی است. وی خاطرنشان می‌کند: مسلم است که چشم‌انداز مناسبی برای منیزیم ایران وجود دارد زیرا این ماده از ویژگی‌هایی مانند بسیار سبک بودن و جوش‌پذیری و استحکام بالا برخوردار است. در حال حاضر کشورهای توسعه‌یافته به سمت استفاده از آلیاژ منیزیم پیش رفته و به جای آلیاژهای دیگر از آن استفاده می‌کنند.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...