خانه > اخبار ویژه > گمرک امریکا در یک نگاه

گمرک امریکا در یک نگاه

تعرفه، قانون و تبادل تجاری همواره توسط اداره گمرک کشورها اجرا می‌شوند. با بررسی نحوه نظارت و قانون حاکم بر تجارت کشورها که توسط اداره گمرک هر کشوری اجرا می‌شود می‌توان نقاط مثبت و منفی هریک را دریافته و الگوی مناسبی برای گمرک کشورها یافت. نظارت بر اجرای قانون گمرکی از اولویت‌های اداره گمرک ایالات متحده امریکاست.

ایالات متحده امریکا سومین کشور بزرگ در جهان به شمار می‌رود. این کشور جمعیتی در حدود ۳۲۰ میلیون نفر دارد. این کشور یکی از اقتصادهای پیشرفته دنیا را داراست. اداره گمرک و محافظت مرزی ایالات متحده امریکا(CBP)(U. S. Customs and Border Protection) یک سازمان دولتی است که وظیفه کنترل گمرکات و نیز محافظت از مرزهای ایالات متحده امریکا را بر عهده دارد. این سازمان در حدود ۵۷ هزار کارمند دارد. اداره گمرک و محافظت مرزی ایالات متحده امریکا زیرنظر وزارت امنیت داخلی ایالات متحده امریکا اداره می‌شود. گشت مرزی ایالات متحده امریکا شاخه‌ای از این سازمان است.

شرایط تجارت در امریکا
به منظور جلوگیری از مشکلات بالقوه در حوزه ترخیص کالا، اداره گمرک ایالات متحده امریکا توصیه می‌کند بازرگانان با قوانین و سیاست‌های«CBP» و روند درست صادرات ـ واردات کالای خود آشنا شوند. تاجران باید از شرایط خاص واردات ـ صادرات محصولات خود در ایالات متحده آگاه باشند. پرسشی که به وجود می‌آید این است که چه نوع مدارکی به منظور واردات کالا به ایالات متحده امریکا مورد نیاز است؟
اداره گمرک ایالات متحده امریکا اخذ مجوز خاصی یا اجازه‌نامه را ضروری نمی‌داند اما بسیاری از آژانس‌ها ممکن است درخواست مجوز، اجازه‌نامه یا دیگر مدارک را داشته باشند که البته درخواست این مدارک بستگی به محصولی دارد که وارد ایالات متحده امریکا می‌شود. ممکن است نیاز به یک مجوز از مقامات محلی و یا دولت به منظور انجام کسب و کار و فعالیت‌های تجاری باشد. در فرم اولیه اداره گمرک امریکا باید کد وارداتی را وارد کرد. این کد می‌تواند شماره «IRS» تجاری و یا کد امنیتی اجتماعی فرد باشد. همچنین ممکن است به منظور تکمیل فرم ۵۱۰۶ CBP (ادراه گمرک امریکا) درخواست دریافت کد اداره گمرک ایالات متحده امریکا را دارد.
اولویت اداره گمرک ایالات متحده امریکا در نظارت مسائل تجاری شامل نواحی خطرناک می‌شود که می‌تواند موجب از دست رفتن درآمد و آسیب قابل‌توجهی بر اقتصاد ایالات متحده امریکا شود.

اداره گمرک ایالات متحده امریکا به منظور حفاظت از تجارت از خطراتی مانند از دست دادن درآمد قابل توجه، خطرات اقتصادی صنعت ایالات متحده امریکا و حفظ سلامت و امنیت تجارت در این کشور تلاش‌های زیادی انجام می‌دهد که عمده این دلایل ناشی از وجود ریسک بالا در واردات منسوجات و پوشاک در اداره گمرک ایالات متحده امریکاست.
به منظور اطمینان از انطباق واردات صنعت نساجی و پوشاک با قوانین و مقررات تجارت ایالات متحده امریکا، واردات محصولات نساجی به عنوان یک اولویت در حوزه مسائل تجاری در سال ۲۰۱۰م در نظر گرفته شد. الزامات متعددی در حوزه واردات محصولات نساجی به کشور امریکا در نظر گرفته شده است که البته این الزامات براساس قوانین موافقتنامه‌های تجارت آزاد و برنامه‌های قانونی در نظر گرفته شده‌اند. بیش از ۶۹ هزار واردکننده منسوجات در ایالات متحده امریکا وجود دارند و اداره گمرک امریکا سالانه بیش از ۱۰ میلیون معاملات تجاری منسوجات را مدیریت، نظارت و پردازش می‌کند. همچنین ۲۲ درصد از واردکنندگان امریکا محصولات نساجی وارد این کشور می‌کنند. برخی از واردکنندگان از انجام وظایف تجاری خود طفره می‌روند. آنها پس از حمل‌ونقل دریایی نام کشور مقصد را تغییر می‌دهند. همچنین برخی مدارک یا برچسب‌های تقلبی استفاده می‌کنند یا محصولات خود را به‌طور نادرست توصیف می‌کنند.
اداره گمرک ایالات متحده امریکا با استفاده از یک روش چند وجهی متشکل از تجزیه و تحلیل اطلاعات، ممیزی، تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، بررسی مدارک مربوط به تولید محصولات و همچنین کسب اطمینان از ایجاد درآمد مناسب به بررسی واردات منسوجات وارد شده به این کشور می‌پردازد.

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...