خانه > اخبار ویژه > ۱۰ مانع ورود دلار و یورو به بورس تهران

۱۰ مانع ورود دلار و یورو به بورس تهران

کمبود سرمایه در مباحث اقتصادی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه‌نیافتگی مطرح شده است. سرمایه می‌تواند بخش تولید را تحرک بخشد و با افزایش تولید، موجب رشد تجارت، بهبود سطح زندگی افراد و رشد و توسعه اقتصادی شود.

کارشناسان معتقدند راه‌حل اصلی فائق آمدن بر مشکل کمبود سرمایه و خروج از دور باطل فقر و توسعه‌نیافتگی، استفاده کشورهای درحال توسعه از سرمایه‌های انباشته‌شده در کشورهای توسعه‌یافته است که یکی از راه‌های آن جذب سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه است.
اما برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس تهران موانعی وجود دارد و باید زیرساخت‌های مناسبی برای آن اندیشیده شود تا به این وسیله آنها رغبت کرده و وارد بازار سرمایه ایران شوند.

 

شکل‌گیری قوانین جدید
مدیرعامل تامین سرمایه سپهر درباره موانع ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بورس تهران در گفت‌وگو باصمت اظهار کرد: به دلیل سال‌های طولانی اعمال تحریم‌ها علیه ایران، ارتباطات سیستماتیک و زیرساخت‌های لازم با دیگر کشورها در بازار سرمایه وجود نداشت.
بهروز زارع با اشاره به شکل‌گیری قوانین و مقررات در فضای تحریم، بیان کرد: قانون‌های موجود در بازار سرمایه باید با شرایط موجود به‌روزرسانی شود و تغییر یابد و همچنین بتوان موارد مورد نظر سرمایه‌گذاران خارجی را در چارچوب مقررات بورس تهران طراحی کرد.
وی در ادامه بیان کرد: با توجه به آنکه با برداشته‌شدن تحریم‌ها سرمایه‌گذاران به شکل عملی به بورستهران وارد می‌شوند، بنابراین نیاز است تا یکسری جزئیات به‌صورت اجرایی درآیند که این موارد اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند.
زارع با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاران در بازارهایی حضور می‌یابند که دارای ثبات باشند، گفت: منظور از ثبات در بازار سرمایه، رشد و نزول نیست بلکه باید چشم‌انداز و برنامه‌ریزی‌های اقتصادی به گونه‌ای باشد تا بر مبنای آن و با درک و شناخت محیط افراد در بازارها اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

 

ابهام در بازار سرمایه
مدیرعامل تامین سرمایه سپهر با اشاره به وضعیت فعلی گفت: سیاست‌ها و برنامه‌های کلان اقتصادی دولت برای صنایع و بازارهای فعال در کشور دارای چشم‌اندازهای مبهمی است که حتی برای سرمایه‌گذاران داخلی نیز روشن و شفاف نیست. بنابراین در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت که سرمایه‌گذاران خارجی بسیاری به بازار سرمایه کشور ورود پیدا کنند.
وی به ریسک بالای سرمایه‌گذاری به دلیل ابهامات موجود در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: بنابراین طبیعی است در چنین شرایطی که بازار سرمایه از ریسک بالایی برخوردار است، سرمایه‌گذاران خارجی یا وارد این بازار نمی‌شوند یا افرادی در این بازار حضور می‌یابند که قدرت ریسک‌پذیری بالایی داشته باشند.
زارع حضور سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر خارجی را به زیان بازار سرمایه دانست و گفت: این گروه از افراد با ورود به بازار سرمایه کشور نه‌تنها کمکی به توسعه بازار نمی‌کنند بلکه تلاطم را در آن به وجود می‌آورند. برای نمونه در دهه ۹۰ و ۸۰ در جنوب شرقی آسیا حجم زیادی از سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر به بازار سرمایه این کشورها وارد شدند و اقتصاد آنها را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کردند و به آنها لطمه زدند.
وی با اشاره به اینکه توانایی انجام برنامه‌ریزی‌های بلندمدت از دغدغه‌های سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، بیان کرد: حضور سرمایه‌گذاران خارجی نیازمند آن است تا بسترهای لازم از حیث چشم‌اندازهای اقتصادی مهیا شود تا به این ترتیب فضای مناسبی برای آنها فراهم آید. برای نمونه تعیین هرساله قیمت مواد خام یکی از بزرگترین مشکلاتی است که بازار سرمایه با آن روبه‌رو است و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند آینده واضحی را برای خود ترسیم کنند.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...