خانه > گزارش تحلیلی > ۱۸ اقتصاد پرچالش جهان

۱۸ اقتصاد پرچالش جهان

بیکاری برای اغلب مردم وضعیت ناخوشایندی است. معضلی که نمی‌توان به سادگی آن را تعریف کرد. اما معنای تحت‌اللفظی آن نداشتن شغل است، تجربه سختی که برای کسانی که به داشتن شغل ثابت و مطمئن عادت کرده‌اند می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. بدیهی است مستقیم‌ترین نتیجه این وضعیت از دست دادن درآمد تلقی می‌شود.

استدلال صندوق بین‌المللی پول که کشورها را براساس بیکاری و تورم رتبه‌بندی می‌کند، این است که هرچه این ۲ عدد بزرگتر باشد، وضعیت آن کشور نامساعدتر است. وبگاه خبری بیزینس اینسایدر نیز با تکیه بر استدلال صندوق بین‌المللی پول دو شاخص بیکاری و تورم را در کشورهای جهان مورد بررسی قرار داده است. تحقیقاتی که نشان می‌دهد درحال‌حاضر این دو شاخص در ۱۸ کشور جهان وضعیت نامساعدی دارند به‌طوری‌که عمده این کشورها با اقتصادهای چالش‌برانگیز دست به گریبان هستند. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به وضعیت ۱۸ کشوری که بیشترین میزان بیکاری و تورم را دارا هستند.

ونزوئلا سردمدار تورم و بیکاری
کشوری که در این فهرست سردمدار تورم و بیکاری است کشور ونزوئلا است. براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول درحال‌حاضر تورم در این کشور امریکای جنوبی معادل ۶۲/۲درصد و بیکاری ۷/۸درصد گزارش شده است. به نظر می‌رسد از این لحاظ وضعیت ونزوئلا روز به روز بدتر می‌شود. سقوط سنگین قیمت نفت در اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی اقتصاد این کشور را به کلی نابود کرده است.

سوریه و بحران جنگ
اما سوریه دومین کشور مورد بررسی در تحقیقات بیزینس اینسایدر است. کشوری که درحال‌حاضر به‌دلیل جنگ و مشکلات ناشی از آن تورم ۳۴/۸ درصدی و بیکاری ۳۳درصدی را تجربه می‌کند. به نظر می‌رسد وضعیت اقتصادی سوریه به بدتر شدن ادامه می‌دهد.

بیکاری ۶۰درصدی در جیبوتی
جمهوری جیبوتی کشوری در شرق افریقاست که به لحاظ موقعیت جغرافیایی کشوری استراتژیک به شمار می‌رود. جیبوتی از شمال با اریتره، از غرب و جنوب با اتیوپی و از جنوب شرقی با سومالی همسایه است. پایتخت جیبوتی شهر جیبوتی است. تولید ناخالص داخلی این کشور ۱/۸۷۸میلیارد دلار است و ۲۸۲هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند. نرخ بیکاری در آن ۶۰درصد است و درحال‌حاضر با تورم ۲/۹درصدی روبه‌روست.

آرژانتین درگیر بحران‌های فزاینده
چندی است آرژانتین با بحران فزاینده اقتصادی، سیاسی و اجتماعی روبه‌رو شده، دولت‌ها یکی پس از دیگری سقوط کرده‌اند و روسای دولت‌های پیشین نیز به سوءاستفاده‌های مالی متهم شده‌اند. این کشور درحال‌حاضر تورم ۳۶/۴ درصدی و بیکاری ۷/۷درصدی را تجربه می‌کند.

همچنین ببینید

هر ۶ گردشگر خارجی یک گره از بیکاری می‌گشاید

آثار ناشی از فعالیت گردشگری در بازار کار و تامین اشتغال باعث شده این مهم ...