خانه > رویدادها > «طعم طبیعت» ایران در نمایشگاه آنوگا ۲۰۱۵

«طعم طبیعت» ایران در نمایشگاه آنوگا ۲۰۱۵

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی «آنوگا» از روز شنبه هفته جاری در کلن آلمان آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه با شعار «طعم طبیعت» تا ۲۲ مهر ادامه دارد و شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران با ۲۲ مشارکت‌کننده ایرانی که از تولیدکنندگان و صادرکنندگان برجسته کشورمان هستند در ۵۸۰ مترمربع فضای نمایشگاهی برای نخستین بار با طراحی لوگوی «ساخت ایران» و انتخاب شعار برای پاویون ایران متناسب با این نمایشگاه و اجرای غرفه‌ای برجسته مشارکت کرده است.
در آنوگا ۲۰۱۵ حدود ۷ هزار شرکت خارجی از ۱۰۰ کشور جهان به ارائه محصولات غذایی خود پرداخته‌اند. به همین بهانه گفت‌وگویی با محمدرضا علوی، مدیر امور نمایشگاه‌های خارجی شرکت سهامی نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران داشتیم که هم از آنوگا گفتیم و شنیدیم و هم از دیگر نمایشگاه‌های خارجی که ایران نیز در آنها حضور قدرتمند داشته و دارد. مشروح گفت‌وگوی صمت با علوی را می‌خوانید.

به‌عنوان سوال نخست؛ درباره تغییرات برگزاری نمایشگاه‌های خارجی یا به بیان بهتر حضور ایران در نمایشگاه‌های خارج از کشور بگویید.
ابتدا باید از اقدامات انجام شده در سال ۹۳، به‌عنوان مقدمه صحبت‌هایم بگویم تا بتوان تفاوت را نسبت به سال‌های پیش از آن درک کرد. در سال ۹۳ ایران ۸ نمایشگاه را در خارج از کشور مانند ترکیه، فرانسه، عراق، عمان، قطر و سودان ساماندهی و برگزار کرده که در حقیقت شامل ۳ عنوان نمایشگاه اقتصادی، ۳عنوان نمایشگاه تخصصی و ۲ عنوان نمایشگاه بازرگانی بود. این بخش در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۲ با رشد ۶۰درصدی همراه شد که از این لحاظ قابل توجه است. از نظر میزان مشارکت‌ها و تعداد بازدیدکنندگان نیز با رشد ۴ برابری مواجه بودیم، یعنی از تعداد ۱۱۵ شرکت‌کننده که در سال ۹۲ این فضا برای آنها ایجاد و فراهم شد به رقم ۴۵۴ شرکت در سال ۹۳ رسیدیم که این شرکت‌ها موفق شدند در این مقطع زمانی به بازاریابی محصولات خود در خارج از کشور بپردازند. آمار دیگری که می‌توان در این زمینه ارائه داد متراژ و فضای نمایشگاهی در خارج از کشور است که در این حوزه هم رشدی ۵/۵ برابری را در سال ۹۳ تجربه کرده‌ایم.

مثالی در این‌باره می‌زنید؟ در چه نمایشگاهی تغییر محسوس داشتیم؟
در این زمینه می‌توان به برگزاری نمایشگاه عراق در بغداد با متراژی نزدیک ۶هزار و ۵۰۰ متر مربع فضای مفید نمایشگاهی اشاره کرد که در نوع نمایشگاه‌های اختصاصی از گسترده‌ترین مواردی بوده که تاکنون در خارج از کشور برگزار شده، یا در نمایشگاه عمان حدود ۲هزار و ۵۰۰ متر فضای مفید داشتیم و در قطر نیز به همین شکل با تمهیداتی که انجام داده‌ایم موفق شدیم کاری متفاوت از سال‌های قبل و حتی ۱۰سال گذشته انجام دهیم.
با توجه به اینکه به‌تازگی نمایشگاه آنوگا در آلمان برگزار شده و ایران نیز در این نمایشگاه حضور دارد، کمی درباره آن توضیح دهید.
نمایشگاه بین‌المللی آنوگا که از ۱۰ اکتبر برابر با ۱۸ مهر در شهر کلن آلمان برگزار شده در حقیقت گسترده‌ترین نمایشگاه در زمینه تخصصی مواد غذایی جهان به شمار می‌آید. البته نمایشگاه دیگری نیز با عنوان «سیال»با مرکزیت شهر پاریس فرانسه کلید می‌خورد اما نمایشگاه آنوگا به شکل دوسالانه برگزار می‌شود. ضمن اینکه سال آینده نیز نمایشگاه سیال را خواهیم داشت. نمایشگاه آنوگا از سال ۱۹۵۱م آغاز به‌کار کرده و امسال شاهد سی وسومین دوره آن هستیم. حضور ایران در دوره‌های قبلی با فضاهای کوچکتری رقم می‌خورد اما امسال با غرفه‌ای ۶۰۰ متری، ۲۲ صادرکننده ممتاز و نمونه که بیشتر در زمینه‌های خشکبار (زعفران، کشمش، خرما و…. ) فعالیت دارند را سازماندهی کردیم.

فقط صادرکنندگان خشکبار ایران در این نمایشگاه حضور دارد؟
خیر، گرچه از دیگر شرکت‌های مواد غذایی نیز دعوت شده اما بیشتر شرکت‌کنندگان در حوزه خشکبار آمادگی خود را برای حضور در آنوگا اعلام کردند. این در حالی است که این نمایشگاه به‌طور تقریبی ۱۰ بخش مانند غذاهای منجمد، گوشت، غذای تازه، شیرینی، نوشیدنی، محصولات ارگانیک و… را زیرپوشش خود قرار می‌دهد هر کشور با توجه به تمرکزی که روی تولید نوعی خاص از مواد غذایی دارد در آن شرکت می‌کند. این نکته نیز قابل توجه است که تمام فضای ۲۸۰هزار مترمربعی نمایشگاه کلن آلمان مورد استفاده این رویداد دوسالانه قرار خواهد گرفت و بیش از ۷هزار شرکت‌کننده از ۱۰۰ کشور جهان در آن حضور خواهند داشت. براساس آماری که از نمایشگاه آنوگا ۲۰۱۳ به‌دست آمده بیش از ۱۵۵هزار بازدیدکننده تخصصی از حدود ۱۷۰ کشور جهان، از این نمایشگاه دیدن کرده‌اند که از نقاط قوت آن به‌شمار می‌آید. براساس اعلام و برنامه‌ریزی‌های انجام شده از سوی هیات برگزاری آلمانی روند افزایشی و پیشرفت برای نمایشگاه امسال پیش‌بینی می‌شود. بنابراین اهمیت حضور و شرکت پاویون جمهوری اسلامی ایران در این رویداد از این نکات مشخص می‌شود، از این رو سعی شده با برنامه‌ریزی‌های دقیق در یک‌سال گذشته ازجمله غرفه‌سازی ویژه و شعار «طعم طبیعت» حضوری متفاوت از سال‌های گذشته داشته باشیم که تا ۲۲ مهر نیز ادامه خواهد داشت. اگر بخواهیم حضور پاویون ایران را در نمایشگاه آنوگا کلن با نمایشگاه سیال فرانسه در سال قبل مقایسه کنیم، متوجه تفاوت و رشد ۶۵درصدی آن در زمینه فضای مفید نمایشگاهی و افزایش ۵۰درصدی تعداد مشارکت‌کنندگان خواهیم شد.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...