خانه > رویدادها > 3 تکواندوکار ایران در المپیک /هیچ کشوری به سهمیه کامل تکواندو نرسید

3 تکواندوکار ایران در المپیک /هیچ کشوری به سهمیه کامل تکواندو نرسید

تیم ایران که بیشترین شانس را در بین کشورها برای کسب چهار سهمیه مردان در المپیک داشت، با سه نماینده راهی ریودوژانیرو می‌شود.

به گزارش ایسنا، بعد از رقابت‌های المپیک لندن و با اعلام فدراسیون جهانی تکواندو، شکل توزیع سهمیه تکواندو تغییراتی پیدا کرد. به غیر از شیوه قدیمی مسابقات بین قاره‌ای، فدراسیون جهانی سیستم رنکینگ را برای اولین بار جلوی پای تکواندوکاران گذاشت.

در سال های گذشته، هر کشور فقط می‌توانست دو نماینده در المپیک داشته باشد اما در شیوه جدید، کشورها توانستند شانس‌شان را برای گرفتن چهار سهمیه امتحان کنند. بدین ترتیب در ماراتنی چند ساله، کشورها باید نمایندگان خود را در کورس نگه دارند و هر تکواندوکاری که بعد از فینال گرند پری ۲۰۱۵ در بین ۶ نفر اول رنکینگ جای داشته باشد، جواز حضور در المپیک ریودوژانیرو را به دست می‌آورد. در این میان، تیم ایران در بیست رقابت جهت کسب امتیاز شرکت کرد. هشت مرحله گرند پری، سه مسابقه رسمی و ۹ تورنمنت، رقابت‌هایی بود که تیم تکواندو ایران در آنها حاضر بود.

در بازی‌های ریو ۲۰۱۶، در مجموع ۱۲۸ تکواندوکار زن و مرد مجوز حضور دارند که در هر وزن (۴ وزن زنان و ۴ وزن مردان)، ۱۶ تکواندوکار بر روی شیاپ‌چانگ خواهند رفت. بدین ترتیب مشخص خواهد شد که ۶ ورزشکار از طریق رنکینگ و ۹ ورزشکار از طریق مسابقات قاره‌ای (مدال طلا و نقره قاره آسیا، اروپا، آفریقا، آمریکا و مدال طلا قاره اقیانوسیه) راهی برزیل می‌شوند و یک سهمیه هم به کشور میزبان و یا سهمیه آزاد تعلق می‌گیرد. البته کشورهایی که از طریق سیستم رنکینگ، دو سهمیه یا بیشتر از آن بگیرند، مجوز حضور در رقابت‌های بین قاره‌ای را ندارند. تیم‌هایی که یک سهمیه از طریق رنکینگ می‌گیرند، تنها می‌توانند یک سهمیه دیگر در رقابت بین قاره‌ای کسب کنند.

از طریق سیستم رنکینگ، سهمیه به فرد می‌رسد و در صورت مصدومیت تکواندوکار، تیمی که به سهمیه رسیده است اگر در بین ۲۰ نفر اول نماینده داشته باشد، می‌تواند نماینده دوم را جایگزین کند. در غیر این صورت سهمیه را از دست داده است. این مساله در حالیست که سهمیه از طریق رقابت‌های بین قاره‌ای به یک کشور می‌رسد.

تیم ایران که با هدایت بیژن مقانلو بیشترین شانس را در بین تیم‌ها برای کسب چهار سهمیه داشت، به کسب سه سهمیه اکتفا کرد.

همچنین ببینید

المپیک ۲۰۱۶ رسما آغاز شد/ رژه کاروان ایران و غیبت عجیب سه ملی‌پوش والیبال در مراسم +تصاویر

  مراسم افتتاحیه رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ از ساعت ۳:۳۰ امروز برگزار و این مسابقات با ...