خانه > اخبار > آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی/ اروپایی‌ها چینی‌ها را دور زدند

آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی/ اروپایی‌ها چینی‌ها را دور زدند

 

معاون وزیر صنعت با تشریح آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی، گفت: به جای استفاده از تجهیزات چینی در بخش‌های اصلی طرح‌های فولادی، تجهیزات اروپایی جایگزین شدند.

مهدی کرباسیان در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت اجرای ۷ طرح فولادی گفت: اگرچه تست سرد فولاد سپید دشت در استان چهارمحال و بختیاری برای تولید آهن اسفنجی شروع شده اما متاسفانه به دلیل اینکه ۱۳۰ متر از لوله آب مورد استفاده در این طرح فولادی به یک معارض برخورد کرده است، مشکلات عمده‌ای بوجود آمده که حتی مقامات استان نیز نتوانسته‌اند آن را حل کنند، بر همین اساس تولید فولاد از این طرح که می‌توانست در تیرماه امسال عملیاتی شود، یک‌ماه به تاخیر خواهد افتاد و امیدواریم موضوع حل شود تا این طرح فعال گردد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: شادگان به عنوان دومین پروژه از هفت طرح فولادی که برنامه نهایی برای راه اندازی آن شهریورماه امسال بوده، در حال تکمیل است و مشکلات بخش آهن اسفنجی این طرح و برق آن رفع شده و پیش‌بینی ما این است که در مردادماه امسال، به مدار آید و بخش آهن اسفنجی آن به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن فعال شود.

وی تصریح کرد: بخش آهن اسفنجی فولاد نیریز به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در مهر یا آبان ماه سال جاری به بهره برداری خواهد رسید، ضمن اینکه پیش‌بینی این است که بخش آهن اسفنجی حداقل یک یا دو طرح دیگر از مجموعه طرح‌های فولادی به زودی به بهره برداری برسد. برای فولاد میانه هم امید داریم در سه ماهه سوم امسال، طرح به بهره‌برداری رسد و یک طرح دیگر آن هم در سه ماهه چهارم به بهره برداری برسد.

به گفته کرباسیان، در مذاکراتی که برای تامین مالی طرح‌های فولادی در حال انجام است، تلاش شده تا تجهیزات اصلی ماننده کوره، ابزار الکترونیک و ماشین برق از تجهیزات اروپایی استفاده شود در حالی که پیشتر به دلیل تامین مالی به صورت فاینانس از چین، قرار بود تجهیزات از این کشور تامین شود.

همچنین ببینید

معاون وزیر صنعت:صادرات غیرنفتی تقویت می شود

معاون وزیر صنعت ،معدن و تجارت با تاکید بر لزوم تلاش برای تقویت صادارت غیرنفتی ...