خانه > اخبار > آسیب‌شناسی طرح کارت اعتباری خرید کالاهای صنعتی

آسیب‌شناسی طرح کارت اعتباری خرید کالاهای صنعتی

دکتر حسن حیدری
پژوهشگر موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی

طرح خرید کالای ایرانی با هدف تحریک تقاضای داخلی برای خرید کالاهای تولید داخل طراحی شده که بخشی از این طرح در سال ۱۳۹۴ آغاز شد. این طرح بر اساس مصوبه یک‌هزار و دویست و هشتمین جلسه مورخ ۲۸/ ۷/ ۱۳۹۴ شورای پول و اعتبار است که شامل سه بخش عمده است.

 

به نقل از دنیای اقتصاد: ۱- اجازه خرید اسناد تجاری ارائه شده (توسط شرکت خودروساز) ناشی از فروش ‌مدت‏دار خودروی تولید داخل و ماشین‌آلات کشاورزی (کمباین و تراکتور). در این طرح، بانک عامل اسناد تجاری ناشی از فروش خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی را تا سقف ۲۵۰ میلیون ریال و حداکثر تا ۸۰ درصد بهای فروش هر دستگاه در قالب عقد خرید دین با نرخ ۱۶ درصد خریداری می‌کند. منابع مورد نیاز این طرح از سوی بانک ‌مرکزی با نرخ سالانه ۱۴ درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود. این طرح در آبان‌ماه ۱۳۹۴ اجرا شد که استقبال مناسبی نیز از سوی مردم از آن صورت گرفت. ۲- اعطای تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی از طریق تسهیلات خرید دین (خرید اسناد مدت‌دار ناشی از فروش اقساطی کالا).

در این طرح، بانک‌ها اسناد ناشی از فروش اقساطی کالاهای واسطه‌ای را با سررسید حداکثر یک سال و نرخ سود سالانه ۱۶ درصد خریداری می‌کنند. منابع مورد نیاز این طرح توسط بانک‌مرکزی با نرخ سالانه ۱۴ درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود.