خانه > اخبار > آغاز اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و سوریه از امروز

آغاز اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران و سوریه از امروز

 به روایت از  روزنامه صمت:  وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز اجرای موافقت‌‎نامه تجارت آزاد ایران و سوریه از امروز شنبه خبرداد و گفت: با اجرایی شدن این موافقت‌نامه، حجم روابط دو کشور به ۲ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی غضنفری امروز شنبه در حاشیه نخستین نمایشگاه اختصاصی سوریه در تهران گفت: موافقت‌نامه تجارت آزاد میان ایران و سوریه که چندی پیش مورد امضای طرفین قرار گرفته است، از امروز اجرایی خواهد شد و بر این اساس، تمامی ردیف‌های تعرفه‌ای با نرخ ۴ درصد مبادله خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تدابیر به گونه‌ای اندیشیده شده است که برای اجرای موافقتنامه تجارت آزاد و حذف روند پنج ساله، مصوبات مورد نیاز را از مراکز تصمیم گیری دریافت شده و بنابراین کاهش تدریجی نخواهیم داشت.

وی تصریح کرد: با اجرای این موافقت‌نامه امیدواریم که حجم مبادلات تجاری دو کشور از ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار فعلی به ۲ میلیارد دلار برسد، این در شرایطی است که سوریه توانمندی های خوبی در زمینه‌های مختلف صنعت نساجی و شیمیایی دارد و از سویی ایران نیز دارای تجارت خوبی در زمینه انواع صنایع و فناوری های نو است که دو کشور می توانند از این طریق به ارتقای سطح مناسبات همت گمارند.
غضنفری گفت:  روز گذشته سه کامیون حامل کالا از مسیر عراق وارد ایران شد که این امر نشان دهنده شروع راه های مبادله از طریق ترانزیت است.

همچنین ببینید

گلایه از موافقت با طرح‌های بی‌نتیجه فولادی/خیلی جاها گریه‌ام می‌گیرد/پول‌های کشور را هدر داده‌اند

مشاور معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد:گلایه از موافقت با طرح‌های بی‌نتیجه فولادی/خیلی جاها گریه‌ام ...