خانه > اخبار > آغاز برنامه مشترک معاونت علمی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه بازارهای داخلی‌وخارجی

آغاز برنامه مشترک معاونت علمی و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه بازارهای داخلی‌وخارجی

معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان صنعت و معدن در تسهیل فعالیت‌ها، توسعه بازارهای داخلی و صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان توافق کردند.

به نقل از خبرگزاریایرنا، توافق‌نامه همکاری توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته و دانش بنیان صنعت و معدن به منظور ارتقای تاب آوری توسعه بازارهای صادراتی ایجاد کنسرسیوم های نوآوری و فناوری منعقد شد.

این توافق نامه همکاری مشترک توسط روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و محمدمهدی نایبی رییس هیات مدیره انجمن ملی شرکت‌های صنایع پیشرفته صنعت و معدن امضا شد.

بر اساس این توافق‌نامه، این برنامه مشتمل بر دو مرحله اجرایی خواهد بود که مرحله اول از نیمه دوم سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۴ و مرحله دوم از ۱۴۰۴ تا ۱۴۰۸ اجرا می شود.

از اصلی‌ترین محورهای این توافق‌نامه می‌توان به شناسایی و احصاء چالش‌ها و نیازهای توسعه محصولات دانش بنیان و ارائه راه حل‌های مبتکرانه برای تکمیل زنجیره ارزش، ارتقای تاب آوری و رفع نیازهای ملی در تولید و ساخت مواد اولیه، ارتقای توانمندی های فناورانه و نوآورانه جهت حفظ مزیت رقابتی محصولات دانش بنیان در دو سطح داخلی و بین المللی، تقویت ابزارهای تامین مالی و سرمایه گذاری شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.

مدیریت رقابت شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید محصولات دانش بنیان مشابه با رویکرد ارتقاء کیفیت در سطح بین المللی، فرهنگ‌سازی افزایش تقاضای محصولات دانش بنیان در داخل کشور، شبکه‌سازی و تقویت همکاری شرکت‌های دانش بنیان با هدف مشارکت در تولید و توسعه محصول، ایجاد همکاری مشترک فی مابین صنایع بزرگ و شرکت‌های دانش بنیان به منظور تولید محصول جدید، توسعه محصول ارتقاء کیفیت و توسعه بازارهای صادراتی از طریق ایجاد کنسرسیوم‌ها از دیگر محورهای این موافقت‌نامه همکاری است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور در حاشیه مراسم امضای این توافق نامه به ظرفیت بالای شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و پیشران در فتح بازارهای داخلی و صادراتی اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ و پیشران از ظرفیت بسیار خوبی در کسب سهمی قابل توجه از اشتغال، ارزش افزوده و ارتقای تاب‌آوری صنایع برخوردار هستند و همکاری‌ و تعامل این شرکت‌ها می‌تواند آغازگر و توسعه‌دهنده طرح‌های بزرگ و ارزش آفرین باشد.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه امید داریم که امسال و سال تحولات در حوزه شرکت‌های دانش بنیان پیشران محقق شود، ادامه داد: اعضای این انجمن جزو توانمندترین شرکت‌های بزرگ کشور هستند و می توانند چند پروژه بزرگ را با ایجاد کنسرسیوم های بزرگ دانش‌بنیان به اجرا برسانند. تلاش می‌کنیم تا با این موافقت نامه همکاری، در قالب یک برنامه ملی و مشترک و با محوریت چند شرکت دانش بنیان در قالب یک کنسرسیوم، چند پروژه پیشران و کلیدی، مانند آن‌چه که در همکاری با صنعت نفت به اجرا رسید به مرحله اجرا برسد.

براساس گزارش معاونت علمی ریاستجمهوری، انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان در حال حاضر متشکل از ۳۱ عضو است که شرکت‌های توانمند و دارای سطح فناوری بالا با فروش سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد تومان و توسعه محصولات راهبردی کشور هستند. مجموع فروش این ۳۱ شرکت در سال ۱۴۰۱ بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است. کمترین عدد فروش ۲۰ میلیارد تومان و بیش‌ترین عدد فروش هزار و ۶۵۹ میلیارد تومان و متوسط فروش شرکت‌ها، ۳۳۷ میلیارد تومان است؛ مجموع تعداد کارکنان این شرکت ها بیش از هفت هزار و ۵۶۵ نفر و متوسط کارکنان ۲۴۴ نفر است.

 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

معاون وزیر صمت: میزان اشتغال صنعتی کشور به ۸ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر رسیده است

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اولین بار میزان اشتغال صنعتی ...