خانه > اخبار > آغاز تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی

آغاز تجاری‌سازی طرح کلان کاتالیست‌های هم‌رسوبی

کاتالیست قلب فرآیندهای شیمیایی است و صنایع پالایش، پتروشیمی و فولاد بدون کاتالیست قادر به فعالیت نیستند. با افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی تولید ۴ کاتالیست پری ریفرمینگ، سنتز متانول، متاناسیون و شیفت دما بالا فراهم شده است.

افتتاحیه نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی کشور با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، علی وطنی معاون توسعه فناوری، پیمان صالحی رییس مرکز طرح‌های کلان ملی، جعفر توفیقی دبیر ستاد نفت، گاز و زغال‌سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و هوتن کریمی مدیرعامل شرکتنفت و گاز سرو اول آبان در کارخانه شرکت نفت و گاز سرو واقع در شهرک صنعتی عباس‌آباد انجام شد.
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی در جمع خبرنگاران با اشاره به تولید ۴ نوع کاتالیست مورد نیاز صنایع نفت و گاز و با تاکید بر اینکه تابوی این نوع محصولات در کشور شکسته شده، گفت: در حال حاضر کشور نیاز زیادی به این محصولات دارد که باید در مرحله اول اقدام به اشباع بازارهای داخلی کرد. در زمان تحریم یکی از بخش‌های اصلی که صنایع نفت و گاز کشور و حتی فولادسازی را تحریم می‌کرد، دسترسی به کاتالیست‌های مورد نیاز بود.
وی با ابراز خرسندی از شکسته شدن تابوی تولید کاتالیست در کشور خاطرنشان کرد: زمانی پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور جرات استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل را نداشتند ولی با تحقیقات خوبی که در کشور شد، تولید این محصولات بومی‌سازی شده است.
معاون علمی رییس‌جمهور اضافه کرد: بر این اساس صنایع کشور هم به این باور رسیده‌اند که از محصولات تولید داخل می‌توانند استفاده کنند، چراکه محصولات داخلی دارای ویژگی‌های بارزی بوده‌اند.
ستاری با تاکید بر اینکه دامنه بومی شدن کاتالیست‌ها در کشور در حال توسعه است، یادآور شد: در این مراسم همچنین شاهد تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی بودیم و در آینده نیز شاهد تولید کاتالیست‌هایخودرو برای کاهش آلایندگی‌های زیست‌محیطی خواهیم بود.
وی ادامه داد: با وجود این فعالیت‌ها دامنه وسیعی از تولید کاتالیست‌ها در کشور وجود دارد که باید روی آن مطالعات وسیعی شود و این یکی از برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری است.
ستاری با تاکید بر رویکرد توسعه صادرات برای محصولات تولید داخل اظهار کرد: ایران در حوزه پتروشیمی یکی از بازارهای بزرگ دنیاست و در منطقه نیز بزرگترین بازار مصرف را دارد؛ از این‌رو لازم است تا بازارهای داخلی اشباع شود.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه بازارهای داخلی کاملا تحت پوشش کاتالیست‌های تولید داخل قرار ندارند، افزود: در حال حاضر نیاز فولاد به کاتالیست‌های تولید داخل ۲۰درصد و صنایع پتروشیمی ۵۵ درصد است؛ از این‌رو باید تکنیک‌های این حوزه گسترش زیادی یابد.
ستاری با ابراز امیدواری از اینکه در دو سال آینده حرکت جدی در این حوزه انجام شود، اضافه کرد: با برنامه‌ریزی‌های مناسب می‌توانیم مصرف داخل را پوشش دهیم.
وی با تاکید بر ضرورت توسعه صادرات در این حوزه تاکید کرد: مهم‌ترین کمک و حمایت در حوزه کاتالیست‌ها خرید از محصولات داخلی و ایجاد بازار است که این امر باید اتفاق بیفتد. قیمت کاتالیست‌های خارجی در دو سال اخیر به‌شدت کاهش یافته که این کاهش تنها در بازارهای ایران بوده است.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، دلیل این کاهش قیمت را دامپینگ دانست و گفت: دامپینگ قیمت‌های محصولات خارجی در بازارهای داخلی جدی است از این رو در خریدهای محصولات کاتالیست‌های خارجی باید به این موضوع توجه شود.

همچنین ببینید

روحانی: زمینه‌سازی برای مشارکت مؤثر زنان در مسؤولیت‌های مدیریتی ضرورت است

رئیس‌ جمهوری با تبریک و آرزوی توفیق برای خانم زهرا احمدی‌پور به عنوان رئیس جدید ...