خانه > اخبار > آمادگی شرکت های بین المللی برای انتقال فناوری نساجی به ایران

آمادگی شرکت های بین المللی برای انتقال فناوری نساجی به ایران

 مدیران و نمایندگان شرکتهای فعال در صنعت نساجی از اروپا و آسیا علاوه بر اینکه تاکید داشتند ایران بازار خوبی برای عرضه تولیدات آنها است، آمادگی خود را برای انتقال فناوری و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت به کشورمان اعلام کردند.

 

به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی از روز یکشنبه هفته جاری با حضور معاون وزیر، مدی رکل صنایع نساجی وزارت صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرده و روز چهارشنبه به کار خود پایان می دهد.
تولیدکننده های خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه تاکید داشتند که اگر چه تحریم ها، روند همکاری ها را تحت تاثیر قرار داده است، اما تلاش های خود را خواهند داشت تا موانع موجود را از سر راه برداشته شده و روابط بهبود یابد.
به عقیده آنها، ایران برخوردار از ظرفیت های خوب در زمینه صنعت نساجی و بازاری مطمئن برای عرضه محصولات آنهاست.
این تولید کننده ها تاکید داشتند که هرگز حاضر به از دست دادن بازار ایران نیستند.
صنعت نساجی در ایران با پیشینه ای بسیار زیاد یکی از مهمترین بخش ‌های اشتغالزا محسوب می شود اما این صنعت در سال های اخیر بویژه پس از اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان با مشکلاتی مانند دشواری تامین مواد اولیه، نبود ماشین آلات فنی و فناوری های موثر بر تولید منسوجات، قوانین پولی، مالی و بانکی ، نوسان نرخ ارز و قوانین مربوط به صادرات و واردات، قاچاق و واردات بی‌رویه‌ منسوجات رو به رو بوده است.
از مهمترین عوامل فنی موثر بر تولید منسوجات، کمیت و کیفیت ماشین ‌آلات ریسندگی و بافندگی و نوع الیاف مصرفی است.
مهمترین عامل فنی موثر بر تولید، وابستگی فنی کشور به ماشین‌ آلات خارجی است که از این نظر مشکلات ناشی از تحریم ها گریبانگیر صنعت نساجی کشور نیز شده است.
تولیدکننده های خارجی ماشین آلات صنعت نساجی معتقدند که ایران بازار بزرگی از این صنعت را در اختیار دارد اما به دنبال اعمال تحریم ها، منسوجات ایرانی به دلایلی چون دشواری نقل و انتقال ارز برای تامین مواد اولیه و نبود ماشین آلات فنی برای ارائه تولیدات بهتر، با مشکلاتی مواجه است.

**مشکل انتقال پول برای مشتریان ایرانی
در این پیوند، مدیر فروش شرکت «یوا ژیان اینتلیجنس»(Yuejian Intelligence) چین که پیشینه هفت ساله همکاری با ایران در زمینه صنعت نساجی را دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تجارت با مشتریان ایرانی را پیش از تحریم ها مطلوب عنوان کرد و گفت: هم اینک مشکل انتقال پول را داشته و نبود امکان جابجایی ارزها باعث کاهش میزان مبادلات شده است.
«پونی ما شونگوانگ»(Pony Ma Chunguang) با اشاره به تلاش شرکت های چینی و مشتریان ایرانی برای رفع موانع موجود پیش بینی کرد مبادلات در سال های آتی افزایش یابد.
وی تصریح کرد: روابط ما با ایران خوب بوده و پس از این نیز راه های گسترش همکاری ها را خواهیم یافت.
این تولید کننده چینی با اشاره به فعالیت شرکت های چینی تا پیش از اعمال تحریم ها با ‘کلون بانک’ برای تبادلات تجاری با ایران گفت: این همکاری در زمان حاضر متوقف شده و بانک دیگری جایگزین این بانک نشده است.
وی در این باره که آیا امکان انتقال فناوری های صنعت نساجی از چین به ایران وجود دارد؟ گفت: این، امکان پذیر است و علاقمند توسعه روابط هستیم.
این فعال صنعتی چینی افزود: در مرحله اول ترجیح می دهیم راه های دیگری برای ورود به بازار ایران بیابیم اما در مراحل بعد این ایده خوبی است که در صورت نبود راه دیگری در ایران به فعالیت های خود ادامه دهیم. 
این فعال صنعتی چین افزود: این مساله در زمان حاضر در حد ایده است اما هنوز ورود نکرده ایم که بدانیم چه مشکلاتی را برای ما خواهد داشت.
وی با اشاره به ارزان بودن هزینه های نیروی انسانی و انرژی در ایران گفت: در آینده ممکن است به این مرحله از همکاری برسیم که با توجه به این مزیت ها از فرصت حضور در ایران و انتقال فناوری ها به این کشور استفاده کنیم.
این تولید کننده ماشین آلات نساجی از چین درباره اثرات تحریم ها بر مبادلات گفت: مهمترین مساله ما در شرایط فعلی انتقال پول است که اگر برطرف شود دیگر مسایل نیز قابل حل خواهد بود.
وی درباره امکان استقرار نماینده یکی از بانک های چینی و یا ایرانی در کشور ثالث برای نقل و انتقالات مالی گفت: مطمئن نیستم اما این می تواند یک روش باشد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

برنامه ایران برای پر کردن خلأ صادرات به ترکیه

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکیه اعلام کرد: در تلاش هستیم تا عقب افتادگی ...