خانه > اخبار > آژیر خطر بورس به صدا درآمد

آژیر خطر بورس به صدا درآمد

 

هفته گذشته تالار حافظ با اخبار و شایعات بسیاری همراه بود، به طوری که فضای این تالار تحت شعاع این شایعات هیجانی قرار گرفت و بازار با افت ۲۰۰۰ واحدی شاخص کل روبه‌رو شد و از کانال ۷۶ هزار واحدی به کانال ۷۳ هزار واحدی سقوط کرد.

به نقل از روزنامه صمت: همین شرایط کافی بود تا سهامدارانی که به امید کسب سودهای بسیار و همچنین به حرکت درآوردن چرخه تولید و صنعت در کشور، نقدینگی‌های خود را به این بازار وارد کرده بودند، با کاهش شدید دارایی‌هایشان روبه‌رو شوند و ضرر کنند. در این بین کارشناسان، دلایل بسیاری را در به صدا درآمدن آژیر خطر و سقوط ۲۰۰۰ واحدی شاخص کل دخیل می‌دانند که از آن جمله می‌توان به هیجانی‌شدن بازار، نزدیکی به زمان تشکیل مجامع شرکت‌ها، ناامیدی سهامداران کوتاه‌مدت و کاهش قیمت نفت اشاره کرد.
این میزان کاهش موجب شده تا هیجان فروش در بازار شکل بگیرد و برخی سهامداران تمایل خود برای فروش سهام و خروج موقت از بازار را نشان دهند. در چنین شرایطی کارشناسان توصیه می‌کنند سهامداران از رفتار هیجانی پرهیز کنند و سهامداران به جای سود کوتاه‌مدت، به سودهای میان‌مدت و بلندمدت بیندیشند. اما در این میان برخی از آگاهان بازار، افت شاخص را طبیعی و جزئی از فرآیند اصلاح بازار سرمایه می‌دانند که در آینده نزدیک در مسیر رشد و صعود قرار خواهد گرفت.
بنابراین به سهامداران توصیه می‌کنند از رفتارهای هیجانی و حرکت‌های جمعی در بازار سرمایه پرهیز کنند. از سوی دیگر برخی فعالان بازار سرمایه، آغاز روند کاهش سود بانکی و همچنین اعطای مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی برای شماری از شرکت‌ها را به سود بازار سرمایه دانسته و اعلام کرده‌اند بازار سرمایه به‌زودی به ثبات و تعادل خواهد رسید.

همچنین ببینید

ورق سرد فولاد در خارج از بورس عرضه می شود/ وزارت صمت نظارت کند

مدیر نظارت بر بازار بورس کالا گفت: در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه ورق سرد ...