خانه > اخبار > اتکا به انبساط پولی برای خروج از رکود

اتکا به انبساط پولی برای خروج از رکود

آیا در کمتر از ۶ ماه به پایان سال ۹۴ اقتصاد ایران از رکود خارج می شود یا نه؟ پاسخ دادن به این سوال تا حدودی دشوار و دور از ذهن است. در حالی که انتظار می رفت پس از توافق صورت گرفته با کشورهای ۱+۵، اقتصاد ایران از رونق ناشی از انتظارات و شرایط روانی در کوتاه مدت برخوردار شود، این مساله نیز نتوانسته است در برون رفت مقطعی از وضعیت موجود کارساز باشد.در این شرایط چه کار باید کرد؟

  متاسفانه اقتصاد ایران طی سال های اخیر با پدیده رکود تورمی مواجه بوده است. این مساله در ابتدا به دلیل شوک منفی ناشی از کاهش عرضه در اقتصاد، خود را به صورت رکود تورمی (منفی شدن نرخ رشد اقتصادی همراه با رشد فزاینده سطح عمومی قیمت ها) نمایان کرد که تحریم های بین المللی سهم قابل توجهی در ایجاد آن داشت. در ادامه به دلیل اعمال سیاست های پولی و مالی انقباضی از سوی دولت یازدهم که از آن به عنوان انضباط پولی و مالی نیز یاد می شود ضمن مهار تورم، اقتصاد ایران را با رکود مواجه کرد. بر این اساس انتخاب سیاست کاهش نرخ تورم توسط دولت، اگر چه اجتناب ناپذیر بود، اما انتخاب استراتژی برای رونق بازار و تولید نیز ضروری است.

    تغییر در نگرش کاهش تورم سالانه به زیر ۱۰ درصد در یک دوره دو ساله، در پیش گرفتن استراتژی بلندمدت تر برای کاهش نرخ تورم (استراتژی تدریجی کاهش نرخ تک رقمی تورم)، اتخاذ استراتژی رونق، رشد متکی بر تشویق صادرات و اجتناب از سیاست های دستوری در بازار پول و سرمایه در این باره موضوعیت دارد. رفع تحریم ها، بستر سازی برای ورود سرمایه خارجی به کشور و اجرای صحیح سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی در چارچوب سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می توانست تضمین کننده موفقیت دولت در انتخاب این مسیر باشد اما اظهارنظر صریح تعدادی از اعضای کابینه طی روزهای گذشته، این تردید را به وجود آورد که آیا دولت تحمل پرداخت هزینه های سیاسی و اقتصادی استراتژی کاهش تورم را دارد یا خیر؟ تداوم حمایت از روش بلند مدت برای خروج از رکود غیرقابل پیش بینی و مورد تردید بوده و باید راه خروج از رکود را در سایر ابزارهایی جست وجو کرد که قطعا با کاهش تورم همزادی کمتری دارد، یعنی سیاست هایی که هدف آن تحریک سمت تقاضای اقتصاد باشد.

    علاوه بر استراتژی بلندمدت مورد اشاره، یکی از مهم ترین ابزارهای مورد تاکید دولت یازدهم برای خروج غیرتورمی از رکود، گسترش صادرات بوده است. تحولات منطقه ای و وجود بازارهایی مثل بازار عراق، ترکیه، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان و …، همراه با تلاش دولت برای حل مساله هسته ای از طریق مذاکره، نوید سال های رونق صادراتی را برای اقتصاد ایران به وجود آورده بود، ولی طی دو سال گذشته هم به دلیل تورم بالادر داخل و هم به دلیل ضعیف بودن توان رقابتی بنگاه های اقتصادی، این ابزار نیز نتوانسته است چندان موثر واقع شود. به طوری که آمارهای رسمی کشور نشان دهنده کاهش حدود ۶ درصدی در وزن و بیش از ۱۴ درصدی در ارزش کالاهای صادراتی طی ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته بوده است.

    عمده ترین دلیل شکست این استراتژی در خروج از رکود، کاهش قیمت نفت و تاثیر آن بر کالاهای صادراتی کشور به خصوص در بخش میعانات گازی، تردید مسوولان دولتی در بازپرداخت کالاها و خدمات صادراتی بوده است.

همچنین ببینید

پیش رونق، فصل بعدی خروج از رکود

مهترین پیام مثبت شدن نرخ رشداقتصادی این است که روند بهبود اقتصاد آغاز شده ، ...