خانه > اخبار > اجرای کامل نظام خوداظهاری استاندارد در کشور تا پایان دولت دوازدهم

اجرای کامل نظام خوداظهاری استاندارد در کشور تا پایان دولت دوازدهم

معاون سازمان ملی استاندارد ایران گفت که تا پایان دولت دوازدهم، نظام خوداظهاری استاندارد به طور کامل در کشور اجرا می شود.

 

به نقل از  خبرنگار ایرنا ، جهانبخش سنجابی شیرازی روز چهارشنبه در همایش روز جهانی استاندارد در ساری افزود: کار اجرایی برای اسقرار نظام خوداظهاری استاندارد از خرداد سال جاری در کشور آغاز شده و تا پایان امسال ۲۰۰ قلم کالا از چهار گروه کالایی به صورت پایلوت مشمول نظام خوداظهاری و خودکنترلی می شوند.
وی با اظهار این که نظام های استانداردسازی به روز ، مبتنی بر نظام های خوداظهاری و خودکنترلی است، گفت که کار مطالعاتی این نظام از سال ۹۳ در کشور آغاز شده بود و تا پایان دولت دوازدهم به صورت کامل در کشور مستقر می شود.
** عضویت ایران در هیات مدیره فنی ایزو پس از نیم قرن
معاون سازمان ملی استاندارد دوره فعالیت دولت یازدهم را دوره طلایی برای استاندارد در کشور معرفی کرد و گفت : یکی از توفیقاتی که جمهوری اسلامی ایران در بحث استاندارد در دولت یازدهم به آن دست یافت ، عضویت در هیات مدیره فنی ایزو ( TMB ) پس از نیم قرن بوده است.
وی افزود : تنها ۱۵ کشور در این مجمع فنی عضو هستند و ایران در تاریخ ۹۲ ساله نظام استانداردسازی، برای دومین بار است که عضو آن می شود.
سنجابی گفت : همچنین نظام استانداردسازی در کشور تا پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم ۲۵ سال با نظام استاندارد بین المللی فاصله داشت که این نقصان در سال ۹۳ رفع شد.
وی با بیان اینکه در نظام استانداردسازی ایران ، برخلاف دنیا ، مصرف کننده تعریفی ندارد ، افزود : در دولت یازدهم همچنین بعد از یک وقفه ۱۰ ساله در تعطیلی شورای عالی استاندارد ، دوباره سیر رفتن به سمت فعال شدن این نظام صورت گرفت که توفیقات آن شامل تمام ذینفعان اعم از حاکمیت ، تولیدکننده ، توزیع کننده و مصرف کننده شده است.
** رتبه ۲۳ ایران در استاندارد سازی
معاون ارزیابی و کیفیت سازمان ملی استاندارد همچنین از کسب رتبه ۲۳ نظام استاندارد سازی جهانی در میان ۱۶۳ کشور برای نخستین بار به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای استاندارد در دولت یازدهم نام برد.
وی گفت که ایران در زمینه استانداردسازی تا پیش از دولت یازدهم در رتبه ۳۰ بود.
سنجابی ، ریاست دبیرخانه خاور نزدیک ‘ کودکس ‘ برای دو دوره متوالی را از دیگر توفیقات در دولت یازدهم برشمرد و افزود : تعداد استانداردهای ملی ما همچنین از ۳۱ هزار و ۵۰۰ گذشت و از تعداد استانداردهای بین المللی تدوین شده در ایزو بیشتر شد و تا پایان سال ۳۵ هزار استاندارد هدفگذاری شده است.
وی گفت که تدوین ۱۳ هزار مورد از این استانداردها در ۶ ماه نخست امسال صورت گرفت .
به گفته وی ، در کشور فشار به سمت رقابت پذیری جهانی است و تا پنج سال آینده نظام به روزی تحت عنوان نظام استانداردسازی جمهوری اسلامی ایران شکل خواهد گرفت.

همچنین ببینید

توضیح سازمان ملی استاندارد درباره حمایت از تولید داخلی چهارچرخ برقی

سازمان ملی استاندارد ایران ادعای یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره حمایت غیرکافی دولت ...