خانه > اخبار > احتمالی برای گسترش روابط تجاری با «آرمانشهر اروپا»

احتمالی برای گسترش روابط تجاری با «آرمانشهر اروپا»

 

موافقان طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پیروز شدند و درنهایت با رای حداکثری مردم، آرمانشهر اروپا که وزنه بسیار سنگینی در اتحادیه به‌شمار می‌رفت، مستقل شد. هرچند براساس قانون لیسبون پیمانی که در سال ۲۰۰۷ م میان ۲۷ کشور اتحادیه اروپا به امضا رسید و جایگزین قانون اساسی این اتحادیه است.

به نقل از روزنامه صمت: باید شرایط خروج هر کشور از اتحادیه اروپا در مدت دوسال فراهم شود، اما تاثیرات روانی این اتفاق تا ۶ ماه آینده بر دنیا باقی خواهد ماند؛ مانند کاهش قیمت پوند و تا حدودی نیز دلار. شاید نخستین اثر اقتصادی رای مثبت این همه‌پرسی، کاهش قیمت کالاها ازجمله نفت باشد که کاهش قیمت نفت تا حدودی آسمان اقتصادی کشور را ابری خواهد کرد. اما به لحاظ سیاسی، این تصمیم سبب تقویت محور شرق شده و افزایش قدرت چانه‌زنی ایران را به دنبال خواهد داشت که البته نباید در ابعاد آن بزرگ‌نمایی کرد. از سوی دیگر برخی معتقدند تجارت انگلیس تسهیل می‌شود و صادرات آن با افزایش مواجه خواهد شد که در این میان با کاهش قیمت و رقابتی شدن، ایران نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. البته اثرات این اتفاق بزرگ برایش کمتر است چون نه عضو اتحادیه اروپا است و نه روابط بسیار زیادی با انگلیس دارد.
وحدت اروپا به هم می‌خورد
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس معتقد است: خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر روابط تجاری این کشور با ایران تاثیری منفی ندارد بلکه آزادتر هم شده اما احتمال برهم خوردن وحدت اروپا نیز وجود دارد. سید علینقی خاموشی در گفت‌وگو با صمت تصریح کرد: اروپا دارای مشکلات بسیاری ناشی از بحران مالی است که این اتفاق می‌تواند تاثیر منفی‌تری بر اقتصاد این اتحادیه داشته باشد. به گفته وی، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ممکن است در مجموع اثرات خود را بر روابط تجاری ایران با اتحادیه اروپا بگذارد. ضمن اینکه احتمال دارد شنگن از بین برود و مرزها دوباره سرجای خود قرار بگیرند که در این صورت وضعیت گمرکی و مقررات واردات کشورها دچار تحول می‌شود و از اروپای واحد خارج می‌شوند. خاموشی با تاکید براینکه آینده روشنی با این اتفاق برای اتحادیه اروپا قابل ترسیم نیست، ادامه داد: هنوز هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌توان تاثیر این مسئله را بر روابط با ایران بیان کرد، چه‌بسا انگلیس حجم معاملات بالایی دارد و تجارت با ایران برایش چندان مهم نخواهد بود.

افزایش صادرات انگلیس

نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس نیز با بیان اینکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا از یک جهت به نفع انگلیس است، اظهار کرد: حجم صادرات این کشور افزایش قابل‌توجهی را تجربه خواهد کرد. علا میرمحمدصادقی در گفت‌وگو با صمت با اشاره به کاهش قیمت پوند انگلیس، افزود: اگر نرخ پوند پایین بماند و روند کاهشی را طی کند شاهد افزایش صادرات انگلیس و تغییراتی در تجارت این کشور خواهیم بود. وی تصریح کرد: انگلیس قوانین و ضوابط اتحادیه اروپا را رعایت می‌کرد و حالا از این لحاظ رهایی یافته و به‌طور قطع دچار تحول می‌شود. میرمحمدصادقی در پاسخ به اینکه آیا در روابط انگلیس با ایران نیز تغییراتی ایجاد می‌شود، گفت: انگلیس زیرپوشش امریکاست و سیاست‌های امریکا را دنبال می‌کند و از این جهت معلوم نیست که تفاوتی در تجارت ایران و انگلیس ایجاد شود. اما با رفع قوانین دست و پاگیر اتحادیه اروپا و همچنین قطع پیروی از امریکا احتمال تغییر روابط با ایران نیز وجود دارد. نایب‌رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس معتقد است: گسترش روابط با ایران، به نفع انگلیس است چون می‌تواند تامین‌کننده نیازهایی که ایران از لحاظ فناوری، ماشین‌آلات و… دارد، باشد که این امر بستگی به سیاست مسئولان انگلیس دارد.

همچنین ببینید

دیلی تلگراف: شرکت‌های انگلیسی به 600 میلیارد دلار فرصت سرمایه‌گذاری در ایران چشم دوخته‌اند

روزنامه دیلی تلگراف روز دوشنبه در گزارشی نوشت: شرکت‌های انگلیسی بااحتیاط به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ...