خانه > اخبار > ارزآوری شیرین

ارزآوری شیرین

 

در دو ماهه نخست امسال ۳میلیارد و ۶۶۱ میلیون تومان عسل طبیعی به کشورهای افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، مالزی، آذربایجان، کویت و بحرین صادر شده است.

به نقل از روزنامه صمت: براساس اعلام گمرک ایران،

در دو ماهه نخست سال معادل یک میلیون و ۲۰۸هزار دلار، یا ۳میلیارد و ۶۶۱ میلیون تومان، عسل طبیعی به کشورهای مختلف صادر شده که ارزآوری قابل توجهی به شمار می‌آید.
بر اساس اعلام گمرک عسل ایران در این دوره زمانی به کشورهایی رفته که گزارش میزان ارزآوری این محصول به این شرح است؛ افغانستان به ارزش ۱۲هزار و ۷۸۵ دلار، امارات متحده عربی به ارزش ۵۹۹هزار و ۸۳۹ دلار، عراق به ارزش ۳۱۱هزار و ۶۳۹ دلار، مالزی به ارزش ۹۰هزار و ۲۱۱ دلار، آذربایجان به ارزش ۷۸هزار و ۹۳۴ دلار، کویت به ارزش ۱۱۴هزار و ۲۷۵ دلار و بحرین به ارزش ۷۸۶ دلار.
طبق این گزارش، کل صادرات عسل ایران در سال ۱۳۹۴، ۶میلیون و ۴۴۴هزار دلار معادل ۱۸ میلیارد و ۸۱۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان بوده است. کشورهای مقصد صادرات عسل ایرانی در سال گذشته نیز، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، افغانستان، مالزی، عمان، عربستان سعودی و کویت بوده‌اند.
کمک سازمان ملل به زنبورداران
این ارز آوری و مزیت عسل برای صادرات در حالی است که به تازگی سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در راستای توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار در رسته زنبورداری کشور، تفاهمنامه چندجانبه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، اتحادیه سراسری زنبورداری و صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری امضا کرده است. به گزارش ایسنا، الساتدر آمادیو، نماینده تام‌الاختیار سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در مراسم امضای تفاهمنامه چندجانبه توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار اظهار کرد: صنعت زنبورداری ایران نیازی به توسعه کمی ندارد و باید از نظر کیفی و زنجیره ارزش توسعه پیدا کند که در راستای این پروژه مشترک درصددیم تا با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هدف ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر درصنعت زنبورداری به عنوان اشتغالی سبز دست یابیم. همچنین عفت رییسی سرحدی، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران در این مراسم گفت: مهم‌ترین مسئله در صنعت زنبورداری نه زنبور عسل بلکه حفظ محیط‌زیست و توسعه پایدار است. چرا که می‌توان از طریق توسعه زنبورداری و گرده‌افشانی به افزایش کمی و کیفی تولید در بخش‌های مختلف کشاورزی نیز کمک کرد. وی افزود: همچنین در راستای افزایش اطمینان مصرف‌کنندگان آزمایشگاه مرجع عسل ایران تجهیز می‌شود تا بتوان با تایید کیفیت ملی، مردم را از کیفیت عسل‌های موجود در بازار ایران مطمئن کرد.
ایران، هفتمین تولیدکننده عسل
در همین حال معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام از پایین بودن بهره‌وری در تولید عسل خبر داد و گفت: تفاهمنامه چندجانبه بخش‌های دولتی و خصوصی با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) می‌تواند به افزایش بهره‌وری تولید و توسعه کسب‌وکار در این صنعت کمک کند. حسن رکنی در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه چند جانبه توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار در رسته زنبورداری اظهارکرد: ایران از نظر تعداد کلنی‌های زنبورعسل رتبه چهارم و از نظر تولید عسل رتبه هفتم در جهان را دارد که این خود نشان‌دهنده پایین بودن بهره‌وری در این صنعت است که می‌توان از طریق افزایش همکاری‌های بین‌المللی با سازمان‌هایی مانند سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) به توسعه کسب‌وکار و افزایش کمی و کیفی تولید کمک کرد. وی با اشاره به اینکه هماهنگی‌های لازم برای توسعه اشتغال در زنبورداری کشور با وزارت تعاون انجام شده است، افزود: این طرح قرار است از ۵ استان آذربایجان‌شرقی، اصفهان، گلستان، کردستان و مازندران آغاز شود که بعد از آن به احتمال قوی استان‌های دیگر نیز به جرگه مجریان این طرح خواهند پیوست. به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام، ما نیازمند آزمایشگاه مرجع هستیم تا اطمینان خاطر بیشتری برای مصرف‌کنندگان از سلامت محصول باشد؛ برای این منظور به همکاری (یونیدو) احتیاج داریم تا در این راستا بتوان صادرات را نیز توسعه داده و هرچند تراز تجاری این صنعت همیشه مثبت بوده است. همچنین در این مراسم عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی نیز اظهار کرد: زنبورداری یکی از رشته‌هایی است که ظرفیت بالایی در اشتغالزایی دارد، به‌طوری که می‌توان در این زمینه به اشتغال ۴۰۰هزار نفری دست یافت. وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود ۷۵هزار نفر زنبوردار در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: باید بازده تولید در این صنعت افزایش یابد؛ بنابراین با توجه به نگاه سبزی که نسبت به این شغل در دنیا وجود دارد، می‌توان بهره‌وری مزارع و باغ‌ها را بالا برد، به همین دلیل زنبور نمادی از کارکرد درست در سیستم زیست‌محیطی قلمداد می‌شود. منصوری تصریح کرد: هدف اصلی در این حوزه حفظ و توسعه شاغلان حافظ این صنعت است که در این زمینه می‌توانند از تسهیلات صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورعسل بهره‌مند شوند؛ همچنین برای ارتقای کیفیت تولید، برگزاری دوره‌های آموزشی و بازدید از کشورهای پیشرفته در دستور کار قرار دارد.
نیاز به نشان واحد عسل
در همین حال رییس اتحادیه سراسری زنبورداران ایران، اظهار کرد: برای بهبود وضعیت صادرات عسل در ایران نیاز داریم که بسته‌بندی محصولات را بهبود بخشیم و به یک نشان واحد عسل برسیم.

همچنین ببینید

ایران صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را به نفع منطقه می داند/ تأکید بر ضرورت هوشمندی در برابر توطئه ها و تفرقه افکنی دشمنان

رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گوی تلفنی رییس جمهور افغانستان با وی گفت: ...