خانه > اخبار > ارز ۲۹۹۷ تومانی برای اقتصاد معقول است؟

ارز ۲۹۹۷ تومانی برای اقتصاد معقول است؟

سخنگوی دولت از نهایی شدن بودجه سال ۹۵ در جلسه یکشنبه هفته جاری هیات دولت خبر داد. محمد باقر نوبخت تصریح کرد: نرخ تسعیر ارز در بودجه سال آینده ۲ هزار و ۹۹۷ تومان در نظر گرفته شده است.

ارقام کلان بودجه سال آینده در حالی در هیات دولت نهایی شد که نرخ نفت و دلار به‌عنوان دو جزء اصلی به‌دلیل تغییرات بازارهای جهانی و داخلی از حساسیت بیشتری برخوردار بود. البته این نرخ برای ارز درحالی در نظر گرفته شده که نرخ مبادلاتی ارز هم‌اکنون قیمتی بالای ۳هزار تومان دارد. همین امر این پرسش را در ذهن ایجاد می‌کند که آیا این نرخ انتخابی برای بودجه ۹۵ مناسب است؟ و اینکه مبنای این قیمت‌گذاری چه بوده است؟ کارشناسان در گفت‌وگو با صمت به این پرسش‌ها پاسخ داده‌اند.
تعیین نرخ ارز آثار دوسویه دارد
تعیین نرخ ارز همواره می‌تواند آثار دوسویه‌ای در اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. در این زمینه رضا امین‌فر کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با صمت معتقد است: تعیین نرخ ارز یکی از متغیرهایی است که به چندین عامل بستگی دارد. اگر نرخ ارز افزایش پیدا کند، به نفع صادرات و صادرکنندگان در کشور خواهد بود.  از این‌رو دولت اگر بخواهد در جهت حمایت از صادرات گام بردارد، باید نرخ ارز را بالا نگه دارد، چراکه پایین‌آمدن آن سبب ضربه‌زدن به صادرات خواهد بود. پس یکی از راه‌هایی که می‌تواند درآمد کشور را افزایش دهد، بحث صادرات است. چون در صادرات صادرکنندگان ارز را با قیمت بالاتری به ریال تبدیل خواهند کرد و در نتیجه با سود بیشتری روبه‌رو خواهند شد. امین‌فر در ادامه با اشاره اینکه افزایش نرخ ارز می‌تواند با تبعات منفی نیز همراه باشد، گفت: از سوی دیگر، نکته‌ای که درباره نرخ ارز باید به آن توجه کرد، تبعات منفی است که برای مصرف‌کننده به همراه خواهد داشت. زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند روی قیمت‌ها هم به شکل مستقیم و هم به شکل غیرمستقیم تاثیرگذار خواهد بود حتی تا حدی هم می‌تواند تورم‌زا باشد و سبب کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده نیز شود. وی با خاطرنشان کردن این مسئله که نرخ ارز در حقیقت دارای آثار دوسویه است، تصریح کرد: بنابراین برای تعیین قیمت ارز نباید تک‌بعدی مسائل را دید، بلکه باید تمام جوانب آن را سنجید. از این‌رو با توجه به مسائل مختلفی که نرخ ارز می‌تواند به همراه داشته باشد نمی‌توان مدعی نرخ بالا یا پایین برای آن بود.اگر نرخ بالا باشد صادرکننده سود خواهد کرد اما در مقابل ریال مصرف‌کننده بی‌ارزش خواهد شد. این کارشناس اقتصادی در ادامه با اشاره به راهکاری که درباره نرخ ارز ارائه کرد، گفت: یکی از مهم‌ترین راهکارها برای چنین موضوعی این خواهد بود که به یک نرخ ارز باثبات با یک پشتوانه پولی قوی برسیم، پشتوانه پولی کشوری مانند آلمان، صنعت است یا پشتوانه پولی ژاپن نیروی انسانی است،

همچنین ببینید

دیدار هیات دولت با رهبری پایان یافت

اولین دیدار اعضای دولت دوازدهم با رهبری پایان یافت.