خانه > اخبار > استراتژی سنگ‌آهنی‌ها برای نیل به صفر شدن صادرات سنگ‌آهن تغییرمی‌کند؟!

استراتژی سنگ‌آهنی‌ها برای نیل به صفر شدن صادرات سنگ‌آهن تغییرمی‌کند؟!

 

چندی پیش در سفری که وزیر صنعت، معدن و تجارت به منطقه معدنی سنگان داشت به تکمیل زنجیره تولید فولاد اشاره کرده و گفته بود دولت یازدهم برای ۲۰میلیون تن زنجیره فولادی ظرفیت‌سازی کرده است.

به نقل از روزنامه صمت: به گفته مهندس نعمت‌زاده این ظرفیت‌سازی در قالب راه‌اندازی واحدهای مختلف کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی، ذوب و نورد بوده تا به‌تدریج صادرات خام سنگ‌آهن کاهش‌یافته و به صفر برسد. حال اگر بخواهیم نگاهی به وضعیت معادن سنگ‌آهن ایران داشته باشیم می‌بینیم بسیاری از معادن کوچک مقیاس سنگ‌آهن به‌دلیل کاهش قیمت جهانی محصول فعالیت خود را متوقف کرده یا با ظرفیت کمتری در حال فعالیت هستند. زمانی که این موضوع را با فعالان حوزه سنگ‌آهن مطرح کردیم متوجه شدیم موضوع کاهش صادرات سنگ‌آهن از طرف آنها مورد استقبال قرار گرفته. چرا که آنها معتقدند در صورتی که امکان فروش سنگ‌آهن در داخل کشور وجود داشته یا زمینه فرآوری آن فراهم شود سود بیشتر و ارزش‌افزوده بالاتری برای آنها خواهد داشت اما برای رسیدن به این هدف، باید در گام نخست زیرساخت‌های اولیه و سرمایه‌گذاری‌های کلان برای ایجاد واحدهای فرآوری سنگ‌آهن همچون کنسانتره و گندله‌سازی فراهم شود.
سنگ‌آهنی‌ها موافق هستند
نایب‌رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران درباره حرکت به سمت صفر شدن صادرات سنگ‌آهن ایران به صمت گفت: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب، رییس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره جلوگیری از خام‌فروشی، فعالان حوزه سنگ‌آهن نیز با این موضوع موافق بوده و سعی در حرکت در همین مسیر را دارند.
به گفته بهرام‌شکوری اگر بتوانیم زنجیره ارزش سنگ‌آهن را مانند زنجیره‌های ارزش دیگر مواد معدنی در دنیا تکمیل کنیم به‌طور طبیعی ارزش‌افزوده حاصل از این بخش، نتایج قابل‌ملاحظه‌ای برای کشور خواهد داشت که ازجمله مهم‌ترین آنها آبادانی، ارزآوری، سود بیشتر و اشتغالزایی است. اگر تاکنون این اتفاق نیفتاده بخشی از آن به استراتژی توسعه صنعتی کشور بازمی‌گردد.
وی افزود: برخلاف کشورهای توسعه‌یافته که استراتژی‌های تعریف شده برای بخش‌های مختلف یا بنگاه‌های اقتصادی به‌عنوان استراتژی توسعه انتخاب می‌شود، در کشوری همچون ایران برنامه‌ریزی برای توسعه بخش‌های مختلف در دست دولت است. از طرفی در دولت‌های گذشته و هم‌اکنون نیز استراتژی مشخصی برای معدن و صنایع معدنی طراحی نشده تا براساس آن برای آینده بخش معدن و صنایع معدنی هدف‌گذاری شود.
رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران بر این باور است که با داشتن یک استراتژی مشخص و از قبل طراحی شده، می‌توان تمام زنجیره ارزش را طراحی کرد. در این زمینه باید حمایت از تمام بخش‌های زنجیره ارزش‌افزوده به یک نسبت انجام شود تا با تناسبی مشخص این زنجیره رشد کند.

همچنین ببینید

اخبار خوش مالیاتی برای تولیدکنندگان/حذف مالیات ارزش افزوده

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده را مانع جدی پیش ...