خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > اعتبار ۳۰۰ میلیون دلاری برای طرح‌های کلان پژوهشی

اعتبار ۳۰۰ میلیون دلاری برای طرح‌های کلان پژوهشی

براساس آمار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فقط ۱۰ تا ۱۵درصد دانشجویان جذب صنعت می‌شوند. با این حال دانشجویان کشور در تلاش برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند اما ظرفیت بازار صنعتی کشور برای جذب همه آنها پیشرفته نیست.

هرچند بیش از ۳/۵ میلیون نفر در بخش صنعت و معدن مشغول به‌کار هستند، از سویی کارشناسان از حضور دانشجویان و ارائه طرح‌های آنان در رفع مشکلات صنعت و بهبود تولید خبر می‌دهند. افزایش بهره‌وری در واحدهای تولیدی نیازمند اقدامات مختلفی است که یکی از مهم‌ترین موارد آنها آموزش نیروی انسانی و بهره‌گیری از نیروی متخصص در فرآیند تولید است.
۵ درصد کارکنان بنگاه‌های صنعتی تحصیلات دانشگاهی دارند
مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: آمار موجود در وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد بیش از ۳/۵ میلیون نفر در بخش صنعت و معدن مشغول به‌کار هستند، به طوری که با استناد به پروانه‌های بهره‌برداری موجود، حدود ۵درصد کارکنان بنگاه‌های صنعتی و واحدهای تولیدی دارای تحصیلات دانشگاهی و ۹۵درصد فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند. متاسفانه نرخ بیکاری جوانان ۱۸درصد و دانش‌آموختگان بین ۲۱/۵ تا ۲۲ درصد اعلام شده است و همچنان آمارها نشان می‌دهد که بیکاری به‌ویژه در میان افراد تحصیلکرده به یک معضل تبدیل شده است. محمد نوری امیری، مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت با تایید این مطلب که آموزش عالی کشور کارآیی لازم برای بخش صنعت و معدن را ندارد، گفت: آموزش عالی کشور کارآیی لازم را برای بخش صنعت و معدن نداشته و از طرفی صنعت و معدن ظرفیت لازم برای پذیرش این فارغ‌التحصیلان را ندارد. نوری‌امیری با بیان اینکه صنایع «های‌تک» یا پیشرفته حدود یک‌درصد از صنایع کشور را تشکیل می‌دهند، افزود: متاسفانه صنایع «های‌تک» سهم اندکی از کل صنایع کشور دارند و از طرفی صنایع «لوتک» و «مدیوم‌تک» یا صنایع با فناوری متوسط و پایین سهم بیشتری از صنایع کشور را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود کار کردن در بنگاه‌های کوچک برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی سخت خواهد بود و باید با تحلیل درست با آن برخورد کرد. مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت رفع نیاز صنعت را منوط به تربیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی متناسب با مشکلات صنایع دانست و گفت: تمامی صنایع نیاز دارند از فارغ‌التحصیلان کارآمد و بروز استفاده کنند.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

احیای باطله معادن با فناوری زغال سنگ سفید

این روزها زغال‌سنگ به عنوان یکی از منابع انرژی در صنایع مختلف از جمله نیروگاه‌های تولید ...