خانه > اخبار > افخمی‌راد: ایران به دنبال تسهیل تجارت با الجزایر است

افخمی‌راد: ایران به دنبال تسهیل تجارت با الجزایر است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست مشترک تجار و بازرگانان ایران و الجزایر ابراز امیدواری کرد: تعامل و ارتباط روزافزون ایران و الجزایر به سرعت موانع توسعه روابط دو کشور را از پیش رو بردارد و مسائل مربوط به امور بانکی، روادید و حمل و نقل تسهیل شود.

 

به گزارش روابط عمومی خانه صمت تهران و به نقل از سازمان توسعه تجارت، ولی‌ا… افخمی‌راد در این نشست که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد، افزود: ما امیدواریم  به زودی شاهد برقراری خطوط حمل‌ونقل هوایی و دریایی، ایجاد روابط بانکی مناسب، تاسیس مراکز تجاری، استاندارد و تسهیل صدور و یا حذف روادید به ویژه برای تجار و فعالان اقتصادی یکدیگر باشیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران تصریح کرد: توسعه همکاری‌های ایران و الجزایر به تلاش و کوشش‌ سفرای دو کشور و ارتباط بیشتر بخش‌های خصوصی و همچنین پیگیری و تلاش مستمر و برنامه‌ریزی نیازمند است.

وی گفت: ایران پس از انقلاب اسلامی با اتکاء به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های طبیعی و انسانی و به‌رغم گذراندن یک جنگ هشت ساله و با وجود فشارها و تحریم‌های غیرمنصفانه بین‌المللی، امروز به عنوان یکی از قدرت‌های مهم و اثرگذار سیاسی، اقتصادی، علمی و صنعتی منطقه‌ای و بین‌المللی پا به عرصه روابط بین‌الملل گذاشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پیشرفت‌های تکنولوژیکی ایران در عرصه‌های مختلف به ویژه فناوری‌های نوین اظهار داشت: ثبات سیاسی و امنیتی ایران و همچنین برخورداری از منابع غنی طبیعی، نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده و متخصص، مراکز علمی و پژوهشی قوی و همچنین موقعیت استراتژیک، دسترسی به آب‌های آزاد بین‌المللی و قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و کریدورهای شمال ـ جنوب و شرق ـ غرب، کشور ما را در جایگاهی ویژه و ممتاز در خاورمیانه و جهان قرار داده است.

وی گفت: ایران پس از حصول توافق با قدرت‌های جهانی درخصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود و رفع تحریم‌های بین‌المللی، امرزو با یک ظرفیت مضاعف و اراده مستحکم‌تر آماده توسعه روابط همه جانبه با دیگر کشورها است.

افخمی‌راد در ادامه توانمندی‌های ایران در بخش‌های مختلف را برشمرد و با بیان اینکه ایران در تولید ۲۲ محصول کشاورزی در رتبه اول تا هفتم جهان قرار دارد، افزود: ایران با تولید ناخالص داخلی به ارزش ۸۷۶ میلیارد دلار و تولید افزون بر ۱۵۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی رتبه چهارم را از حیث تنوع تولیدات کشاورزی در سطح جهان داراست.

وی اظهار داشت: ظرفیت‌های معدنی و صنعتی ایران نیز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، وجود بیش از ۵۶۰۰ معدن، استخراج بیش از ۴۳ میلیارد تن مواد معدنی در قالب ۶۸ نوع ماده و فعالیت بیش از ۸۰ هزار بنگاه صنعتی با دارا بودن تنوع و ظرفیت گسترده تولید بیانگر گستردگی و تنوع بخش صنعت و معدن ایران است.

رییس سازمان توسعه تجارت افزود: در بخش خدمات فنی ـ مهندسی نیز شرکت‌های توانمند ایرانی در طول سال‌های اخیر بیش از ۳۶۰ پروژه خدمات فنی و مهندسی را در ۴۸ کشور جهان با ارزشی بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار با موفقیت به مرحله اجرا در آورند.

وی ادامه داد: موقعیت ویژه و بسیار مطلوب ترانزیتی و تجاری ایران و سهولت دسترسی به بازارهای ۱۵ کشور همسایه مشتمل بر قفقاز و آسیای میانه با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ میلیون نفر، برخورداری از ۶ منطقه تجاری آزاد، ۳۰ منطقه ویژه اقتصادی دارای زیرساخت‌های مناسب و مشوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی، مجموعه‌ای از اهم ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قاره آفریقا و از جمله الجزایر همواره در راس برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی و تجارت خارجی ایران قرار داشته و سیاستگذاران کشور همواره در جستجوی یافتن زمینه‌ها و راهکارهای توسعه مناسبات با کشورهای قاره سیاه بوده‌اند.

افخمی‌راد در ادامه انبوه‌سازی مسکن و صنایع مرتبط با صنعت ساختمان، خودرو و تجهیزات و لوازم آن، فرآوری محصولات کشاورزی، زیرساخت‌ها، محصولات الکتریکی، لوازم خانگی، پالایشگاه، نفت، گاز و پتروشیمی، انرژی‌های نوین و تولید دارو و تجهیزات پزشکی را از جمله مهمترین زمینه‌های همکاری میان دو طرف برشمرد.

وی گفت: ایران در همه این زمینه ها دارای تجربه و تکنولوژی پیشرفته است  و به دنبال همکاری متقابل و دو جانبه با کشورهای دنیا از جمله الجزایر است و آمادگی دارد متقابلاً از توانمندی‌های مردم الجزایر در حوزه‌های مختلف و همچنین منابع طبیعی، معدنی و محصولات تولیدی این کشور استفاده کند.

 

همچنین ببینید

وزیر صنعت: ظرفیت برخی صنایع غیرفعال است/رتبه جهانی کسب وکار ایران مناسب نیست

وزیر صنعت، معدن و تجارت، با بیان اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های بانک مرکزی وضعیت صنعت ...