خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار > افزایش ۱۵ درصدی سهم ایران از تولید تجهیزات نفتی

افزایش ۱۵ درصدی سهم ایران از تولید تجهیزات نفتی

نتیجه مطالعات معاونت مهندسی و ساخت شرکت ملی نفت با کمک انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران در ۶ماهه دوم سال ۹۳ و تکمیل این سامانه در ابتدای سال ۹۴ منجر به تولید ۸هزار کالای داخلی در زمینه تجهیزات صنعت نفت شده است.

به گفته رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، با تقویت ساخت تجهیزات نفتی در داخل کشور بخش خصوصی ایران با هدفگذاری در یک برنامه ۳ساله با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی آسیا، اروپا و منطقه خاورمیانه و شمال افریقا سهم تولید خود را از ۵ به ۱۵درصد افزایش خواهد داد.
رضا پدیدار گفت: انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با استفاده از توان تولیدکننده داخلی موفق شده است در این زمینه گام‌های بلندتری بردارد و درحال‌حاضر براساس فهرست تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت، در فاز نخست یک‌هزار و۴۱ شرکت و در فاز بعدی ۹۹ شرکت دیگر هم به فهرست تولیدکنندگان خود اضافه کند. از این‌رو از یک‌هزار و ۱۴۰ شرکت تولید کننده، ۷۰۰ شرکت عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت هستند؛ حال درکنار تنوع تولید در صنعت نفت، کارفرمایان مختلفی نیز در تمامی مراحل اکتشاف، استخراج، تولید و فرآوری و پالایش صنعت نفت فعال هستند که تولید نزدیک به یک‌میلیون و ۲۰۰هزار کالای متنوع در بخش تجهیزات صنعت نفت را رقم زده است. صدور تجهیزات به کشورهای همسایه از قبیل عراق، سوریه و کشورهای عضو سی‌آی‌اس، مالزی و تایوان و سیستم‌های اندازه‌گیری به کشور آلمان ازجمله دستاوردهای این صنعت است.

در صورت تامین مالی بیش از ۵۰ درصد، از خروج ارز جلوگیری می‌شود
ایران، با شرکت در نمایشگاه اختصاصی دستاوردهای تولیدی- صنعتی نفت که در کشورهای ترکمنستان، ترکیه، چین، اندونزی و عراق که در ۳ماهه اخیر برگزار شده است، موفق شده پرونده درخشانی از خود به جای بگذارد از این‌رو، رضا پدیدار، رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اشاره به مطالعات انجام شده براساس نظرسنجی و شناسایی مطالعه پروانه‌های ساخت تجهیزات صنعت نفت به صمت گفت: امکان تولید حدود ۷۰درصد از تجهیزاتی که در صنعت نفت شناسایی شده از سوی تولیدکنندگان در داخل کشور وجود دارد و از این میزان، حدود ۳۰درصد به خط تولید راه یافته است.
او با تاکید بر تولید تجهیزات براساس سفارش کالا افزود: نبود نقدینگی، سفارش خرید، انباشت بدهی‌های کارفرمایان و… (شامل بیش از ۱۳۵ شرکت) به‌دلیل بدهی به سازندگان، هنوز وارد چرخه تولید نشده و درحال‌حاضر تولید براساس سفارش استفاده‌کنندگان انجام می‌شود.
پدیدار، کالاهایی از قبیل تجهیزات ثابت شامل انواع اتصالات، مخازن و بخشی از تجهیزات مربوط به تولید انواع شیرآلات و تجهیزات و ابزار برقی و اتوماسیون را از جمله کالاهای سفارشی از سوی مصرف‌کننده برشمرد و افزود: در بخش قطعات مربوط به توربین، کمپرسور و پمپ که مشخصات فنی ویژه خود را دارند براساس نقشه فنی سفارش شده انجام می‌شود. بنابراین آنچه در این مرحله برای سازندگان اهمیت دارد، علاوه بر سفارش انبوه، پرداخت پیش‌پرداخت از سوی سفارش‌دهندگان است.
به گفته پدیدار، پولی که برای خرید برخی از مواد اولیه از سوی تولیدکنندگان پرداخت می‌شود گاهی بیش از ۵۰درصد از مبلغ قرارداد است. با توجه به موانع تامین نقدینگی، کمبود منابع مالی و قفل سیستم بانکی و نبود تسهیلات بانکی، باید راهی برای جبران کمبود منابع پیدا کنیم تا در این صورت بتوان تولیدکنندگان این بخش را به افزایش تولید تشویق کرد.
او درباره میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز در زمینه ساخت تجهیزات صنعت نفت گفت: اگر برای همه سفارش‌هایی که مورد نیاز صنعت نفت است، براساس طرح‌های نیمه‌تمام وزارت نفت و برای اتمام این طرح‌ها بخواهیم سرمایه‌گذاری کنیم. در حالی که نقدینگی مورد نیاز رقمی بیش از ۲۰میلیارد دلار می‌شود اعتبارات دولتی کافی نیست رییس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت تصریح کرد: از آنجا که دولت بودجه سال ۹۵ را براساس میانگین قیمت نفت حدود ۴۵ تا ۵۰ دلار پیش‌بینی کرده است درآمد نفتی سال ۹۵ رقمی معادل ۲۲ میلیارد دلار برای کل کشور است)، از این میزان فقط ۱۴/۵درصد درآمد نفتی از بودجه ۹۵ به صنعت نفت تعلق می‌گیرد.

وی افزود: وزارت نفت باید با جایگزینی روش‌های تامین مالی از این بحران خود را نجات دهد و مشاوران و پیمانکاران و سازندگان را هم کمک کند.
پدیدار با اشاره به فروش اوراق مشارکت ریالی و ارزی گفت: در یکی از نشست‌های رسمی با ایرانیان خارج از کشور مطرح شد، ایرانیان خارج از کشور که توان مالی ارزی دارند، مایل هستند با شرایطی تعریف شده و اطمینان از بازگشت تضمینی اصل و سود پولشان برای سرمایه‌گذاری در این صنعت اقدام و آمادگی خود را اعلام کنند، حال، بخش خصوصی و انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت به دلیل ارتباط مستقیمی که با ایرانیان خارج از کشور دارد، می‌تواند با ایجاد انگیزه آنها را به مشارکت در طرح‌های تولیدی دعوت کند. این شراکت می‌تواند براساس پروژه، سفارش یا فرآیند ساخت باشد.
او در پاسخ به اینکه از محل تولید تجهیزات نفتی چقدر از خروج ارز از کشور جلوگیری می‌شود، گفت: درصورتی که بتوانیم از ظرفیت‌های ایجاد شده و اعتبارات ارزی و ریالی استفاده کنیم و همچنین از سیستم بانکی کمک بگیریم، شاید با یک حساب و کتاب واقعی بتوانیم بیش از ۵۰درصد از خروج ارز از کشور برای خرید کالاهای مورد نیاز صنعت نفت جلوگیری کنیم.
پدیدار با اشاره به سابقه تاریخی صنعت نفت و همکاری با کنسرسیوم ۷ خواهران (متشکل از ۷ کشور جهانی که در صنعت نفت صاحب رای هستند) گفت: پیش از این، تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را از این کشورها وارد می‌کردیم به دلیل اینکه صنعت نفت کشور تجمیعی از تنوع فناوری‌های مختلف است، بنابراین وقتی تجهیزات مورد نیاز را متنوع تولید کنیم در این صورت، هزینه‌ها هم بسیار رقابتی خواهد بود. انجمن با هدفگذاری در یک برنامه ۳ ساله کوتاه‌مدت با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی آسیا، اروپا و منطقه خاورمیانه و شمال افریقا سهم تولید خود را از ۵ به ۱۵ درصد افزایش خواهد داد.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...