خانه > اخبار > افزایش ۲۱.۸ درصدی تولید/ فروش صنایع ۴۴.۵ درصد رشد کرد

افزایش ۲۱.۸ درصدی تولید/ فروش صنایع ۴۴.۵ درصد رشد کرد

در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۰ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۲۱.۸ درصدی مواجه شده است.

به نقل از خبرگزاری مهر، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ بخش صنعت و معدن» اعلام کرد: تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل‌های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به‌دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش‌های دیگر اقتصاد، به‌عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش ۲۱.۸ درصدی تولید/ فروش صنایع ۴۴.۵ درصد رشد کرد

 

 

این گزارش در بررسی بخش تولید نشان می‌دهد که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۰ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۲۱.۸ درصدی مواجه شده است.

همچنین رشد دو ماهه نخست امسال نسبت به دو ماهه مشابه سال قبل در بخش تولید صنعتی ۷.۵ درصد بوده است.

 

رشته‌فعالیت‌های «خودرو و قطعات»، «تجهیزات برقی» و «دارو» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید و رشته‌فعالیت‌های «چوب و کاغذ» و «سایر کانی غیرفلزی» بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند.

همچنین طی اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، به‌جز رشته‌فعالیت «کک و پالایش» سایر رشته‌فعالیت‌ها، افزایش در شاخص تولید داشته‌اند که رشته‌فعالیت‌های «کاشی و سرامیک»، «خودرو و قطعات» و «محصولات فلزی بجز ماشین‏‬ آلات و تجهیزات» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید ثبت کرده‌اند. به طور کلی شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۵.۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۶.۸ درصدی مواجه شده است.

افزایش ۲۱.۸ درصدی تولید/ فروش صنایع ۴۴.۵ درصد رشد کرد

 

رشد ۴۴.۵ درصدی فروش صنایع در اردیبهشت ماه

نتایج این گزارش در بخش فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نشان می‌دهد طی اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، شاخص فروش این شرکت‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۰.۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۴۴.۵ درصدی مواجه شده است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰ رشته‌فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۵ رشته‌فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته‌اند.

همچنین رشته‌فعالیت‌های «خودرو و قطعات»، «تجهیزات برقی» و «کاشی و سرامیک» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته‌فعالیت‌های «محصولات فلزی به جز ماشین‏‬ آلات و تجهیزات» و «کک و پالایش» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته‌اند. همچنین در این ماه نسبت به ماه قبل، به جز رشته‌فعالیت «کک و پالایش» سایر رشته‌فعالیت‌ها افزایش در شاخص فروش داشته‌اند که رشته‌فعالیت‌های «کاشی و سرامیک»، «خودرو و قطعات» و «تجهیزات برقی» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش ثبت کرده‌اند. در مجموع شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴۶.۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۳۹ درصدی مواجه شده است.

افزایش ۲۱.۸ درصدی تولید/ فروش صنایع ۴۴.۵ درصد رشد کرد

 

 

گزارش مرکز پژوهش‌ها نشان می‌دهد در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد مثبت ۳.۱ درصدی را ثبت کرده است، همچنین رشد نقطه به نقطه با کاهش نسبت به ماه قبل، به ۲۰.۲ درصد رسیده است. گفتنی است میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه داد و با ۳.۷ واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان ۳۸.۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

واگذاری سهام تودلی‌ ایران خودرو کلید خورد

مدیر عامل ایران خودرو در نامه‌ای به سازمان بورس اعلام کرد که موضوع واگذاری سهام ...