خانه > اخبار > امضای توافقنامه موقت تعرفه‌های ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا

امضای توافقنامه موقت تعرفه‌های ترجیحی ایران و اتحادیه اوراسیا

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با وزیر تجارت اتحادیه اوراسیا دیدار کرد و در این دیدار توافقنامه موقت تعرفه‌های ترجیحی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز امضا شد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا با توافق کشورهای روسیه، قزاقستان و بلاروس به منظور تسهیل تجارت میان کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۲۰۱۴م شکل گرفت و پس از آن؛ ارمنستان و قرقیزستان نیز به این اتحادیه پیوستند. هم‌اکنون کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند. محمدرضا نعمت‌زاده در این دیدار با بیان اینکه روابط ایران و جمهوری روسیه بسیار تاریخی و دیرینه است، گفت: پیش از استقلال روسیه نیز کشورهای سی‌آی‌اس با ایران روابط بسیار تاریخی و دراز مدت داشته‌اند. وی افزود: علاوه بر روابط سیاسی خوب، روابط اقتصادی نیز میان ایران با این کشورها در سطح مناسبی بوده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت به سفر اخیر پوتین رییس‌جهمور روسیه و همچنین وزیر صنعت و تجارت روسیه به ایران اشاره کرده و گفت: مذاکرات خوب دوجانبه‌ای با هم داشتیم، و حضور شما در ایران به این معنا است که دو کشور مصمم هستند روابط اقتصادی و تجاری خود را توسعه دهند.
وی با تبریک تشکیل اتحادیه اوراسیا به کشورهای عضو ضمن بیان اینکه این کار بسیار ارزشمند و مثبت بوده، اظهار کرد: اتحادیه اروپا در این مدت کوتاه فعالیت‌های بسیار ارزشمندی انجام داده و در نظر دارد که سایر کشورها نیز به‌تدریج به این اتحادیه ملحق شوند. نعمت‌زاده گفت: با توجه اینکه ایران هدف درازمدت برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری با اعضای اتحادیه اوراسیا دارد، علاقه‌مند هستیم که در این زمینه به طور جدی وارد مذاکره شده و هر چه زودتر بتوانیم یک توافقنامه تجارت ترجیحی را باهم منعقد کنیم. وی با اشاره به نزدیکی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، افزود: یقین داریم این توافقنامه می‌تواند به نفع کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و ایران باشد.

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...