خانه > اخبار > انجمن آزمایشگاه های همکار آزمون و کالیبراسیون استان تهران تاسیس شد

انجمن آزمایشگاه های همکار آزمون و کالیبراسیون استان تهران تاسیس شد

 ۱۵ شهریور ماه جاری با برگزاری مجمعی در اتاق تهران، انجمن آزمایشگاه های همکار آزمون و کالیبراسیون استان تهران تاسیس و هیات مدیره دوره نخست آن انتخاب شدند.

از این رو با مهندس علیرضا میربلوک مدیرعامل اندیشه برتر میران، که ریاست هیات رییسه جلسه روز گذشته را برعهده داشت، گفت و گویی کوتاهی انجام دادیم تا از اهداف تاسیس این انجمن و برنامه های آتی آن بپرسیم.

میربلوک با بیان اینکه در استان تهران بیش از ٢٠٠ آزمایشگاه وجود دارد، گفت: عدم عضویت اکثر آزمایشگاه­ها در اتاق تهران موجب شد که حق رای نداشته باشند و تنها اعضایی که دارای کارت عضویت اتاق تهران بودند در انتخاب هیات مدیره نقش داشتند. امیدوارم که سایرین نیز کارت عضویت اتاق را تهیه کنند.

وی ادامه داد تا نیز مانند سایر تشکل ها و نهادهای اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی عضو اتاق بازرگانی می خواهیم از این مسیر در ۲۰ استان انجمن های استانی را تشکیل دهیم. پروسه طولانی نیست و ظرف چندماه آینده همه استان ها آزمایشگاه همکار در اتاق­های بازرگانی ثبت می­کنیم و در نهایت امید داریم یک کرسی در اتاق بازرگانی ایران برای کلیه انجمن ها به دست آوریم.

میربلوک با اشاره به اینکه همگان می دانند به زودی آزمایشگاههای همکار در اقتصاد و بهبود کیفیت کالاها و خدمات چه نقش تاثیرگذاری خواهند داشت. اهداف و برنامه های تاسیس این انجمن را تشریح کرد: از خردادماه سال ۹۳ طبق قانون، بحث استاندارد برای کالاهای تولیدی و وارداتی الزامی شده است. اما اینکه چه مقدار زیرساخت ها وجود دارند و چه کالاهایی استاندارد دارند، یک بحث است. ما با تاسیس انجمن سعی می­کنیم هرچه سریعتر کالاها به سمت استاندارد شدن بروند. معنی ندارد کالایی تولید شود که استاندارد نداشته باشد و یا دارای استاندارد تشویقی باشد. مگر برای تولید جنس خوب باید کسی را تشویق کرد؟ یا هر واحدی می تواند با هر کیفیتی تولید و فروش داشته باشد؟!

بنابراین یکی از انگیزه­های ما از تاسیس انجمن تسریع و کمک کردن به استاندارد شدن همه کالاهای تولیدی در کشور است.

انگیزه دوم مسایل صنفی است. تعرفه­ های آزمونی که دریافت می ­کنیم باید با تعرفه­ های بین ­المللی تناسب داشته باشد. نمی ­شود که ما مثلا برای گرفتن استاندارد ۱۷۰۲۵ تمام مسیرهایی که شرکت های خارجی طی می ­کنند را انجام دهیم اما یک ششم تعرفه خدمات آزمایشگاهی را داشته باشیم.

انگیزه سوم و مهمتر، ایجاد وحدت تصمیم ­گیری و رویه است. نهادهای بالادستی این امر یعنی سازمان ملی استاندارد و اداره کل استان­ها از جنبه کارفرمایی به مساله نگاه می­کنند اما نگاه ما از جنبه آزمایشگاهی است. همچنین رکن دیگرتولیدکنندگان داخل کشور هستند. برای ایجاد زبان واحد و مشترک بین این سه رکن نیاز به یک سخنگو وجود دارد. البته استان­ها و کل کشور هر یک بحث دیگری دارند. برای کارکردن با سازمان ملی استاندارد و وزرات صمت نیاز به انجمن ملی است و در استان ها برای همکاری با اداره کل صنایع و معادن و تجارت یا اداره کل استاندارد باید انجمن استانی داشته باشیم. به زودی ٢٣ استان دارای انجمن عضو اتاقهای استانی خواهند شد و انجمن ملی را در اتاق ایران تاسیس خواهیم کرد.

همچنین ببینید

مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن استان تهران شب گذشته 26 تیرماه1396 با تقدیر از واحدهای منتخب در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

این مراسم با حضور آقایان: حسین هاشمی استاندار تهران، فیاض معاون توسعه مدیریت ، منابع ...