خانه > اخبار > اکتشاف در انتظار نگاه ویژه دولت و بخش خصوصی

اکتشاف در انتظار نگاه ویژه دولت و بخش خصوصی

اکتشاف یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های زنجیره فعالیت‌های معدنی به شمار می‌رود که نیازمند توجه فراوان در فرصت به‌دست آمده است. استفاده از فناوری‌های جدید و دانش روز دنیا یکی از الزامات توسعه اکتشاف و دستیابی به نتایج مثبت تلقی می‌شود.

 

در واقع امروز باید با نگاهی ویژه به حوزه اکتشاف سال‌هایی را که کشور با تحریم روبه‌رو بود، جبران کرد. خوشبختانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران اکتشافات معدنی را در اولویت اصلی برنامه‌های خود قرار داده تا بتواند در سال‌های آینده شاهد بهره‌برداری هرچه بیشتر از ذخایر معدنی نهفته در دل زمین باشد.

توجه هرچه بیشتر به اکتشاف

مهدی کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو چندی پیش با اشاره به اینکه ایران پانزدهمین کشور معدنی دنیا به‌شمار می‌رود و در صورت انجام کار اکتشاف معادن به‌طور کامل، به زیر رتبه ۱۰ در فهرست کشورهای معدنی ارتقا پیدا می‌کنیم، اظهار کرد: به همین دلیل از ابتدای فعالیت خود در این سازمان طی دو سال و نیم گذشته، موضوع اکتشاف را به طور جدی پیگیری کرده و در این مدت، کار وسیعی را در نقاط مختلف کشور شروع کردیم به نحوی که وسعت اکتشاف معادن از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع عبور کرده است. وی ادامه داد: بخشی از نتایج اولیه فعالیت‌های اکتشافی مانند افزایش قطعی ذخایر ۲۰۰ میلیون تنی سنگ‌آهن و ۱۵۰ میلیون تن زغال‌سنگ، حاصل شده و سال آینده نیز نتایج جدیدی به اطلاع عموم خواهد رسید. کرباسیان خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج به‌دست آمده می‌توان برای اجرای طرح‌های جدید فرآوری برنامه‌ریزی کرد و به سمت تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا رفت و خام فروشی را به حداقل رساند. وی یادآور شد: در همین حال، به دنبال سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی هستیم و تفاهمنامه‌هایی نیز با شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی در حوزه آلومینیوم، مس و فولاد انجام می‌دهیم که امیدواریم به نتیجه برسد.در واقع تلاش ایمیدرو بر آن است که اکتشافات سطحی سال‌های گذشته را به عمق برد تا ارزش‌افزوده بخش معدن به‌ویژه اکتشاف و استخراج افزایش یابد

همچنین ببینید

درخواست ۴۹ شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

نایب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران گفت: تاکنون تعداد شرکت‌هایی که درخواست واردات ...